Discopatie cervicala

05-07-2016
99Andra99
Nu este medic/terapeut
99Andra99
Am facut un RMN si in urma acestuia am primit urmatorul rezultat:

Examinarea IRM coloana vertebrala cervicala nativ secvente utilizate; corT2, sagT1, T2, STIR, ax T2, MERGE evidentiaza:
-rectitudinea coloanei vertebrale cervicale cu discreta angulare anterioara la nivel C6/C7, scolioza cervicala dextro- concava
-vertebre cerviale cu dimensiuni normale, reactie osteoftica anterioara si posterioara, fara modificari noabile de semnal
-spatii discale intervertebrale cu dimensiuni diminuate, discuri intervertebrale semnal neomogen, deshidratate
-la nivel C4/C5 protruzie discala mediana posterioara, sac amprentat versant anterior, fara conflicte disco-radiculare
- la nivel C5/C6 prouzie discala circumferentiala, sac dural amprentat anterior, conflicte disco-radiculare C6 foraminal bilateral.
-la nivel C6/C7 protruzie discala foraminala stinga, coflicte disco-radiculare C7 foraminal sting
-chist arahnoidian anterior in dreptul vertebrelor T1/T2, diametrun cranio- caudal 32 mm, axial 1, 8/9mm
-fara modificari cordon medular cervical

Imi puteti spune ce inseamna mai exact acest rezultat, cat de grav este si ce as putea face in aceasta situatie?
1 comentarii
0
11-08-2016, ora 12:23
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Pentru a raspunde la intrebarea dvs trebuie sa stiu mai multe date despre dvs. Cati ani aveti si ce simptome aveti? Ar trebui sa mergeti sa va consulte un medic neurolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.