Disfagia

12-09-2018
iulia_i
Nu este medic/terapeut
iulia_i
Buna ziua.
Din Decembrie 2017 am inceput brusc sa am probleme cu inghitiul mancarii, in special a celei solide. Apa pot inghiti fara probleme. Ca si manifestare:
- dupa 2-3 guri de mancare am senzati ca nu mai "incape" altceva;
- am senzatia ca mancarea ramane blocata pe traseul catre stomac - apare o presiune in spate (intre omoplati) ca si cum as fi inghitit ceva de dimensiuni mari si nemestecat;
- imi vine sa ragai :) dar nu intodeauna pot; pe masura ce ragai se mai elibereaza din presiune, insa senzatia de plin dureaza si cateva ore cateodata;
In prima faza am mers la medic pentru investigatii, am injumatatit portiile de mancare si mestec foarte bine inainte de a inghiti, pentru a nu ma ineca. Mananc des si foarte putin pentru ca asa nu aparea senzatia de blocaj ca in cazul unei mese normale. Ca idee pot manca maxim o supa cu paine la o masa iar daca mananc ceva solid, portia e la jumatate fata de una normala.

Am facut urmatoarele investigatii (aproape in ordine cronologica) si mentionez ca pana acum nu s-a gasit o explicatie pentru simptomele mele:
- analize generale + vitamina D (a iesit lipsa de vit. D dar asta era si inainte; ca urmare iau in fiecare zi Vit. D);
- analize tiroida si ecografie (le fac oricum anual si nu sunt probleme);
- endoscopie digestiva (totul a iesit ok, fara anomalii de vreun fel si s-a exclus si ipoteza esofagitei eozinofilice);
- am luat o scurta perioada tratament pentru reflux gastric, pentru a vedea daca simptomele se diminueaza in intensitate (medicul a vrut sa excluda si aceasta varianta, desi aparent nu am simptome de reflux); nu m-am simtiti mai bine dupa acest tratament;
- am facut un CT torace si nu a iesit nimic anormal nici aici;
- am fost la un consult neurologic, am facut o electromiografie (pentru a exclude varianta de miastenie) si un RMN cerebral; toate au iesit ok;
Acum sunt in punctul in care ar trebui sa mai fac o manometrie esofagiana (recomandata de medicul care a facut endoscopia). Voi face si aceasta investigatie insa, dat fiind ca incep sa raman fara optiuni si simptomele nu se amelioreaza, mi-ar prinde bine un sfat.
- In primul rand nu inteleg de ce simptomele au aparut brusc: am mancat normal cu o zi inainte si dupa cateva linguri din mancarea de pranz de a doua zi, nu am mai putut inghiti.
- Ce investigatii as mai putea face? In timpul examenelor medicale mi s-a spus ca si afectiunea numita achalazia ar putea da aceste simptome; la endoscopie nu s-ar fi vazut aceasta afectiune?
- E posibil sa am totusi o forma de reflux gastric si acest lucru sa nu se fi vazut la endoscopie?
- Este posibil sa fie o alergie alimentara la un ingredient care se gaseste in majoritatea mancarurilor?
Va multumesc.
1 comentarii
0
22-09-2018, ora 16:18
lucian.costea
Nu este medic/terapeut
lucian.costea
Ar putea fi acalazie. Dar numai manometria poate stabili un diagmostic clar. V-am scris în privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.