Disfonie din adolescenta

20-05-2018
danidnc
Nu este medic/terapeut
danidnc
Buna ziua,
Am 34 ani si sunt barbat din adolescenta am vocea ragusita, fara putere si de multe ori se agraveaza si efectiv o "pierd" in unele zile.
Am fost diagnosticat cu disfonie...am fost la 2 medici orl in ultimii ani...la ultimul am fost in 2017 si mi-a facut si laringoscopie cu camera video.concluzia a fost ca nu am noduli sau.doar ca corzile vocale sunt diferite.cea din stanga e mai groasa decat cealalta si din cauza aceasta am asa vocea si ca nu se poate nimic.
Din pacate imi afecteaza enorm de mult viata: daca vb mai mult ragusesc complet.la telefon lumea considera ca vorbeste cu o femeie din cauza tonalitatii.Beau ceaiuri zilnic.sug bomboane de eucalipt...mai nou fac gargara cu apa sarata.ce as mai putea face sa o tin sub control?
Mentionez ca de mic am tot fost racit si faceam des faringita..laringita...
Chiar asa voi vorbi toata viata?
2 comentarii
0
21-05-2018, ora 11:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci consult si invetsigatii la gastrologie
acolo e problema de ce racesti si sufera laringele..de la acidul gastric si alimentatie incorecta
0
21-05-2018, ora 12:28
danidnc
Nu este medic/terapeut
danidnc
Nu am simtit niciodata ca imi vine inapoi ceva din stomac, sau ca as avea arsuri. nu beau sucuri acidulate, nu fumez, nu mananc nimic rece sau prea fierbinte.beau multe lichide.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: