dishidroza palmo plantara

03-01-2008
loredanaelena
Nu este medic/terapeut
loredanaelena
dna. dr.imi ies in palme si talpi basicute cu apa.dupa ce le sparg pielea se usuca si se cojeste, apoi imi ies altele si tot asa mereu.acest lucru mi se intampla de cateva luni.am dat cu multe creme dar nu imi trece.ce imi recomandati?am inteles ca diagnosticul este dishidroza palmo plantara.va rog mult sa imi raspundeti!
7 comentarii
0
09-01-2008, ora 00:00
medic_online
Identitate neconfirmată
medic_online
sunt curios cat de stressata esti si mai ales daca ai mai avut tulburari ale glandelor sudoripare sau infectii la distanta de natura micotica sau infectioasa(Tinea Pedis, etc)..
0
10-01-2008, ora 00:00
loredanaelena
Nu este medic/terapeut
loredanaelena
Nu am mai avut asemenea diagnosticuri, dar ma stresez aproape din orice.Sa inteleg ca din cauza stresului imi ies?De vreo 2 luni am inceput sa beau ceai detoxifiant.Am inteles ca este bun.Ce imi recomandati?Va multumesc!
0
22-12-2008, ora 22:46
cristi.m
Nu este medic/terapeut
cristi.m
Dupa ce am citit topicurile de mai sus, vad ca am aceeasi problema cu loredanaelena, diagnosticul nu mi-a fost pus de nici un doctor (poate am cautat prea putin.), la mine apar pustule mici cu lichid seros precedate de inrosirea palmelor, acum am observat ca dupa contactul cu o solutie chimica (ex. ulei de motor, detergent, materiale plastice, praf si anumite metale) apare roseata si imediat pustulele, mai adaug ca aceasta problema este si legata de sezon, apar mai des primavara si toamna. Ce puteti recomanda? Va multumesc!
0
31-01-2009, ora 10:27
michelle29
Nu este medic/terapeut
michelle29
Buna ziua.Eu am fost diagnosticata cu dishidroza palmo-plantara. Pana acum am incarcat multe creme cu corticoides. Ultima data mi s-a dat clovate si dersura. Un tratament de 3 saptamani, respectiv 5 zile*3/zi, 2 pauza, 5-2/zi, 2 pauza si 5*1/zi. Mi s-a ameliorat dar nu mi-au trecut. Acum m-au pus sa repet traatamentul. Daca cineva ma poate ajuta cu un tratament efectiv, as ramane etern indatorata.mentionez ca sunt alergica la prednison. Multumesc mult.
0
22-06-2011, ora 16:32
mimi13
Nu este medic/terapeut
mimi13
De ceva timp mi-au aparut si mie aceste bubite cu lichid. Intai la degetele la picioare, apoi la maini care se usuca si pielea se exfoliaza
Am folosit unguent de nuc, de gabenele si Nidoflor. Au disparut bubiltele dar nu in totalitate.
0
21-04-2013, ora 23:35
eirene19
Nu este medic/terapeut
eirene19
Cel mai bun e un tratament homeopat. La mine a functionat.
0
20-06-2018, ora 10:56
Bogdan40
Nu este medic/terapeut
Bogdan40
Am avut dishidroza palmoplantra. Am facut intial tratament pentru alergie, cu fensitil si aerius, la indicatia mediucului, dar nu a avut efect absolut deloc, pentru ca de fapt nu era o alergie. Alt medic mi-a spus ca e o reactie autoimuna datorita stiulului de viata, recomandand regim alimentar si unguent elocom. Nu am urmat regim, pentru ca eu oricum nu mananc dse la fast food, mananc multe fructe si legume. Elocom a avut efect pe termen scurt, dar cand intrerupeam, imediat reveneau bubitele. Am citit la un moment dat ca una dintre cauze ar fi carenta vitaminei B5, eram disperat, aveam deja boala de 6 luni. Am citit si ca ar fi utile ceaiurile de soc si trei frati patati. Am cumparat vitamina B5 capsule de la o firma care vinde produse pentru sportivi si am inceput sa iau doze mari, cred ca 2 capsule pe zi (nu mai retin exact, dar cred ca circa 500 mg pe zi). Am gasit greu acest produs, in concentratie mare, in general e in combinatie de B-uri si e concentratie mica, nu e suficient. Am baut zilnic dimineata si la pranz ceai de 3 frati patati, cu soc si menta. Cred ca am inceput in august acest, , tratament, , si la finalul lui octombrie sau noiembrie, deodata, bubele au inceput sa dispara in ritm accelerat. Am simtit ca are efect, am continuat pana prin primavara, , tratamentul, , desi ma vindecasem complet. Mi-era frica sa nu intrerup si sa reapara. Acest lucru s-a intamplat in primavara anului 2016, pana acum nu mi-a revenit boala. Stiu ca boala mi-a aparut pe motiv de stres si epuizare. Ii indrum pe toti care citesc comentariul meu si sunt disperati, sa incerce, , tratamentul, , meu si sa aiba rabdare timp de 2-3 luni. Important, vitamina B5 sa fie in doze foarte mari si combinati cu ceaiul de trei frati si de soc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: