disperat - candida

23-11-2008
roman
Nu este medic/terapeut
roman
am fost infectat cu candida sau cel putin asa mia zis medicu am fost si mi-a prescris o reteta mia dat o crema numita travocort am urmat tratamentu a disparut sau asa am crez eu aq a reaparut iar prblm e ca cred ca am infectato si pe prietena mea la mine se manifesta altfel basicute pe capul penisului un fel de umflaturi si din cand in cand urinarii dese si arsurii la prietena mea caderea parului oboseala nu stiu daca e aceasi boala sau nu sau e alceva sfatuitima cum sa scap de ea eu cred ca arecidivat inca o intrebare candidoza poate duce la sterilitate?? astept raspuns daca se poate si o reteta si pt mine si pt ea va multumesc
7 comentarii
0
24-11-2008, ora 08:38
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Dragule, candida la femei nu se manifesta cu caderea parului si oboseala.Candidoza vaginala are simptome genitale:mancarimi in regiunea genitala si o secretie albicioasa.E posibil sa te fi vindecat tu, dar sa te fi reinfectat ea, daca a luat de la tine si nu a facut tratament.Faceti tratamentul amandoi in acelasi timp daca esti sigur ca are si ea, si pana va vindecati evitati raporturile sexuale(inclusiv cele orale, daca practicati, pt ca se ia si in cavitatea bucala).Prietena ta sa incerce Clotrimazol crema.
0
24-11-2008, ora 20:10
roman
Nu este medic/terapeut
roman
eu ar trebuii sa urmez acelasi tratament cu travocort si q travogen? si am mai observat ceva erectia nu mai e la fel nu mai e asa de tare ca inainte poate fii din cauza asta sau poate fii din alta cauza si candidoza duce la sterilitate cum scap de ea eu si prietena mea daca esto amabila sa ne poti zice
0
12-12-2008, ora 23:50
boboli
Nu este medic/terapeut
boboli
a aparut un vaccin contra candida eliberat de institutul cantacuzino
0
29-12-2008, ora 00:00
liliz
Nu este medic/terapeut
liliz
vezi totusi poate ti-a dat diagnosticul gresit citeste aici ---------* se poate sa fie blenoragie..
prurit (mancarime) anal, dureri, sangerari, incontinenta
- scurgeri vaginale anormale
- sangerari vaginale anormale, in timpul sau dupa contact sexual si intre menstruatii
- prurit genital
- ciclu menstrual neregulat
- dureri pelvine
- febra si astenie (stare generala de oboseala)
- glandele Bartolini inflamate si dureroase (glande situate la intrarea in vagin)
- act sexual dureros
- dureri de gat (rar)
- conjunctivita (ochii rosii), rar.
La barbati, simptomele sunt mai serioase, acestia mergand la medic pentru tratament inainte sa apara complicatii. Exista barbati care nu au sau au simptome usoare, acestia transmitand boala involuntar. Simptomele pot include:
- secretii peniene (clare sau cu aspect de lapte la inceput, apoi devin galbene, cremoase si excesive, cateodata cu sange)
- prurit (mancarime) anal, dureri, sangerari, incontinenta
- dureri de gat (rar)
- conjunctivita (ochii rosii), rar.
Simptomele gonoreei care s-a raspandit in alte parti decat organele genitale (infectie gonococica diseminata) include:
- eruptii
- dureri articulare (artrita)
- tendoane inflamate.

(*modificat de admin)
0
09-01-2009, ora 02:23
evident.silvia
Nu este medic/terapeut
evident.silvia
candida nu e virus. e ciuperca. nu cred ca exista vaccin
0
16-02-2009, ora 11:47
oana_and
Nu este medic/terapeut
oana_and
AM CANDIDA BUCALA DE APROX 4 LUNI:(.. AM FOLOSIT GLICERINA BORAXATA, SPRAY TANTUM VERDE, GARGARA CU BICARBONAT, VITAMINA C CU PROPOLIS, 2 STICLUTE CU CORSODYL , 10 TABLETE NIZORAL SI DEGEABA.MI-AM FACUT ANALIZELE SI AU IESIT BUNE DOCTORITA DE LA BOLI INFECTIOASE MI-A ZIS CA ESTE DOAR CEVA LOCAL. SI MI-A PRESCRIS 14 ZILE CU FLUCORIC 50MG SI BANDIJONAZ CU GLICERINA SI NISTATIN...DUPA 14 ZILE... AM VAZUT CA APROAPE S-A VINDECAT DAR IN CAPATUL LIMBI MAI ERA ALBEATA. MI-A ZIS SA NU MAI FOLOSESC NIMIC DUPA TERMINAREA TRATAMENTULUI DAR NU AU TRECUT 5 ZILE SI IAR MI S-A UMPLUT LIMBA D ALBEATA. NU STIU CE SA MAI FAC.AM MERS SI LA UN MEDIC ORL SI MI-A ZIS K NU O SA IMI TREACA DOAR DACA IAU DIFLUCAN 7 ZILE DAR AM INTREBAT SI VAD CA CONTINE ACCEASI SUBSTANTA ACTIVA CA SI FLUCORIC. ESTE OARE MAI EFICIENT???? VA ROG SA MA AJUTATI:(.
0
30-05-2011, ora 22:30
liliz
Nu este medic/terapeut
liliz
Da intradevar exista un vaccin ptr Candida, insa doar daca ti-l faci preventiv..daca ti-l faci dupa ce te-ai imbolnavit nu este eficient..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •