displazie de col uterin

25-07-2008
Marynnella
Nu este medic/terapeut
Marynnella
buna ziua, ma numesc marinela si am o mare rugaminte la dvs.Mama mea a fost operata de curand de displazie de col uterin.Inaintea operatiei medicul i-a spus ca e suspecta de cancer de col uterin, dar dupa ce i-a spus ca si-a facut testul papanicolau si dupa ce i-a facut cateva analize i-au spus ca a avut doar o rana pe col, aparuta in urma unei operatii de fibrom.Dupa operatie, mai bine zis cauterizare i-au prelevat probe pentru biopsie, dar i-au spus ca totul e ok si nu e nici vorba de cancer uterin.A fost cauterizata in data de 21. 07. 2008 si de atunci are ceva scurgeri, un fel de menstruatie, dureri mari de cap si de coloana.Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca mama are cancer de col uterin sau daca e grav ceea ce i se intampla.La termeni medicali mie imi apare displazie de col uterin= cancer de col uterin.Va multumesc
5 comentarii
0
25-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sunt anumite analize la sange care depisteaza tumorile din corp.dar astea trebuiesc facute la indrumarea medicului!mai bine mama ta isi facea un examen al secretiei hpv si depista daca are sau cancer de col uterin si apoi trecea la operatie!!in ziua de azi doctorii te opereaza fara sa ai nimic doar ca sa ia banii oamenilor.eu am patit-o cu amigdalele dar noroc ca m-am razgandit pe ultima suta de metri!!schimba-ti doctorul si cautati unul cu reputatie, un speialist!!
0
25-07-2008, ora 00:00
Marynnella
Nu este medic/terapeut
Marynnella
a fost la cel mai bun medic ginecolog din bucuresti, acest medic i-a fost recomandat de cineva, la el vin femei din toata tara la consultatii, daca mergi la el la cab particular te programeaza dupa 6 luni fiindca e foarte aglomerat.Asteptam rezultatul biopsiei sa vedem.ms mult
0
25-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
de obicei acesti medici fac erori grave tocmai din cauza ca sunt suprasolicitati!asteptati rezultatul dar totusi ar fi bine sa mai cereti parerea unui alt medic ginecolog!!multa sanatate mamei tale!!
0
12-11-2009, ora 18:35
Adyna-M
Nu este medic/terapeut
Adyna-M
Buna Ziua Ma Numesc Adina M. de cateva zile am alat a sunt insarcinata in 3 saptamanii,
dar eu si prietenul meu nu suntem pregatiti si eu ma consider la 21 de ani implinitii ieri total nepregatita,
pana la aflarea sarini am fost la cateva controale si am aflat ca am displazia de col uterin si ca sunt suspecta de virus hpv
am vorbit cu doctorul care mia dat vestea sarcini ca noi am dori sa nu mergem mai departe, la care dansul nea spus ca displazia
de col inseamna ca tratament o cauterizare ceva de genu care cauterizare numi va mai permite sa am copil si ca ar fi bine
daca tot am facut sa duc sarcina la capat.
Ce pot sa fac oare nu o sa mai pot avea copii niciodata daca renunt acuma, oare copil acesta va fi sanatos daca eu am problemele acestea,
oare sarcina poate fi dusa de mine pana la capat, va rog sa ma ajutati cu un sfat va multumesc. Adina M.
0
17-01-2010, ora 21:34
NarcisaB
Nu este medic/terapeut
NarcisaB
Buna ziua!
In urma tetului citologic, am primit urmatorul rezultat : celule cu metaplazie scuamoasa, intermediare, superficiale, celule endocervicale cu metaplazie scoamoasa, displazii celulare minore, hematii, leucocite.
Va rog sa-mi spuneti ce risc prezinta de a dezvolta un cancer ? Ce e de facut in acest caz ?
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: