displazie severa de col uterin

26-06-2010
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Buna ziua!Am fost acum o saptamana la un consult ginecologic la care mi s-a spus ca totul e in regula, se vede o mica zgarietura superficiala pe col de vreo 3 mm care nu necesita tratament, am efectuat si testul Papanicolau, iar rezultatul a fost dezastru:clasificare c4, displazie severa de col uterin.As dori, in primul rand sa stiu daca rezultatul poate fi gresit, si daca e adevarat diagnosticul daca imi poate recomanda cineva un tratament naturist.Tin sa spun ca niciodata nu m-am confruntat cu nicio problema ginecologica, am 2 nasteri:una pe cale naturala(acum 12 ani) si o cezariana (acum 2 ani si 4 luni), ciclul este foarte regulat(fix 26 de zile), nu am avut niciun fel de scurgeri sau sangerari.Va rog sa imi raspundeti, m-as bucura tare mult daca mi-ar raspunde un domn sau o doamna medic.Va multumesc din suflet si astept cu nerabdare raspunsuri ca sunt disperata.
5 comentarii
0
26-06-2010, ora 19:50
andrab23fly1
Nu este medic/terapeut
andrab23fly1
Buna ziua! Nu sunt inca medic, sunt studenta, inteleg ca doriti raspunsul unui medic, dar am sa incerc si eu sa va raspund.
Atitudinea de urmat in situatia aceasta este repetarea testului, apoi o discutie serioasa si cat mai repede cu un medic ginecolog, si eventual intr-o clinica de specialitate de ginecologie. Si in nici un caz tratamente naturiste!!!!!! in cazul in care la consult nu se vede nimic cu ochiul liber si rezultatul e 4, este inca bine, un medic ginecolog va poate spune care este atitudinea de urmat in acest caz, iar dumneavoastra nu trebuie sa intarziati cu ceaiuri, plante si lucruri de acest gen. Daca exista o displazie severa de col uterin, inseamna ca celulele colului uterin au luat-o din varii motive razna si s-au modificat, se produc in acest caz modificari de structura ADN si replicare a acestuia. Este ideal ca o astfel de modificare sa fie descoperita cat este inca la nivel microscopic, astfel ca o interventie sa se limiteze la cat mai putine arii.
Va doresc multa multa sanatate! Si sa abordati problema cu cat mai mult calm, daca chiar este o problema, este rezolvabila :)
0
26-06-2010, ora 19:54
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Multumesc din suflet pentru raspuns, oricum voi merge marti la o clinica specializata din Timisoara si imi voi repeta analizele.
0
02-07-2010, ora 12:31
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
buna ziua,

Ar fi recomandat sa faceti si o colposcopie.
0
02-07-2010, ora 12:40
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Multumesc pentru recomandare, am fost la o Clinica de Ginecologie din Timisoara, mi-am refacut testul si un alt consult si de fapt mi-a iesit c2 spre c3, intradevar exista o rana de 1, 5 cm, nu de 3 mm cum mi s-a spus la noi in oras.M-am mai linistit si voi merge din nou la inceputul lunii august sa vedem ce e de facut.Multumesc inca o data pentru raspunsuri
0
11-07-2010, ora 22:35
nicolebia
Nu este medic/terapeut
nicolebia
Buna,
am avut o prob.ca a ta, in urma cu doi ani.trebuie sa faci biopsie.s-a dovedit a fi doar cervicita.am facut cauterizare.si niste ovule periodic.si nu amana.rana se poate transforma destul de rapid...in altceva.eu am fost f.f.speriata.si te inteleg.multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: