dispnee de repaus-vindecabila dupa ce se trateaza cauza? | Forumul Medical ROmedic

dispnee de repaus-vindecabila dupa ce se trateaza cauza?

05-04-2015
romanRo
Nu este medic/terapeut
romanRo
Ma numesc Alex si am 16 ani.In vara am avut cateva atacuri de panica si am ajuns la medic. Facand un EKG a spus ca e vorba de tahicardie sinusala(puls 140-160)Am luat metoprolol 50mg 3 cutii la diferenta de 1-2 luni deoarece nu ma puteam linistii...De fiecare data cand ajung la medic am tensiune 15/9 si puls apropiat de 150. Am 1 sapt de cand am terminat ultima cutie de betablock si ca si in timpul tratamentului am dispnee de repaus. Este o tahicardie paroxista deoarece in anumite situatii simt o teama insotita de tahicardie dar in rest nu am nimik(mersul la doctor e principalul care imi urca pulsul). De fiecare data cand ma vede asa doctorul imi spune ca-s batut in cap(el mi-a zis ca din cauza hormonilor ma chinui cu tahicardia si starile de teama si ca ar trebui sa.mi bag mintile in cap ca nu am nimik).Vreau sa stiu dak ar mai trebui sa astept sau sa ma duc la medic cat de curand...astept si intrebari in caz ca am omis ceva. Va multumesc si o zi buna
1 comentarii
0
05-04-2015, ora 16:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca trebuie sa va vada un medic cardiolog.
Va recomand sa faceti acest consult si sa respectati toate recomandarile cardiologului.
Cu stima :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: