Dispnee urmata de amorteli ale mainilor.De 4 luni tot medici

18-10-2008
bianca.ioana
Nu este medic/terapeut
bianca.ioana
Buna ziua! Am 21 de ani am fumat 7 ani, cam de 9 luni m-am lasat. Problemele mele au inceput acum 4 luni in timpul unei petreceri cand m-am gandit sa fumez o tigara. Dupa ce am terminat-o am simtit ca nu mai pot respira si ca ma ia ameteala. De atunci in fiecare zi sunt ametit, ma doare capul si am dificultati in a respira. Din cand in cand se intampla sa am niste "crize" in care mi se blocheaza respiratia de tot si ma ia ameteala foarte puternic, dupa care simt ca imi amortesc mainile. Analizele de sange le-am facut de 2 ori shi in afara de colesterolul marit toate au iesit ok. Ekg-ul mi-a iesit perfect, la fel si spirometria. Din cauza ametelilor am fost si la neurolog, unde mi-a spus ca nu am nimic si mi-a dat extraveral, care mai rau mi-a facut 2 zile cat timp l-am luat. Si din cand in cand simt o presiune toracica, in dreptul plexului. Am fost si la orl-ist si se pare ca as avea o rino-sinuzita alergica? Oricum asta nu explica toate simtomele. Va rog sa ma ajutati. Multumesc
11 comentarii
0
18-10-2008, ora 22:15
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Pt a exclude cu desavirsire o afectiune neurologica cu amorteli ale mainilor si ameteli, trebuie facut CT cerebral(sau RMN). Daca acestea sunt normale, la fel ca si R-grafia toracica(sa vedem daca nu e o cauza pulmonara de dispnee), prin excludere- ne vom gindi la o spasmofilie manifesta si atunci o vom trata cu Calciu/magneziu(in cure succesive) si anxiolitice.
Daca dispneea evolueaza in episoade, trebuie sa avem in vedere si astmul bronsic(dar amortelile e drept- nu au ce cauta in astmul bronsic...)- care se diagnosticheaza f usor clinic(dispnee expiratorie cu wheezing, expir prelungit, sibilante, hipersonoritate toracica) daca va prezentati la un internist in timpul acestei crize. Ati luat in timpul crizei vreun bronhodilatator?(Daca raspunde la bronhodilatator atunci e bronhospasm in cadrul unui astm bronsic).
0
19-10-2008, ora 15:36
bianca.ioana
Nu este medic/terapeut
bianca.ioana
Va multumesc pentru raspuns. O sa ma interesez sa vad unde imi pot face o radiografie toracica. Totusi tind sa cred ca plamanii nu sunt problema, deoarece nu ma jeneaza deloc atunci cand fac efort. Banuiesc ca ar fi trebuit sa ma jeneze atunci cand alerg. Calciu si magneziu am inceput sa iau cam de vreo 3 saptamani, la indicatiile medicului de familie, si sincer sa fiu imi este putin mai bine. Adica ametelile sunt mai lejere, iar durerile de cap suportabile dar tot simt ca parca nu imi intra aer suficient in plamani. Dar atunci cand mi-am facut analizele, si calciu si magneziu au iesit bune. Se poate sa iasa ok pe hartie, dar defapt sa fie o problema? Va multumesc.
0
19-10-2008, ora 15:38
bianca.ioana
Nu este medic/terapeut
bianca.ioana
Si am si avut o criza in aceste 3 saptamani. Chiar acum 2 seri, cand eram intr-un bar in care era mult fum de tigara. Nu stiu daca are vreo legatura.
0
19-10-2008, ora 22:15
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Da, Calciul total poate fi normal si Calciul ionic sa fie scazut(nu mentionati daca s-a lucrat si calciul ionic), iar pe de alta parte, poate sa fie calciul si magneziul normale si totusi sa fie anomalii de distributie ale acestora, sa nu ajunga in cantitate suficienta la tesuturi si sa produca simptome. Spasmofilia nu e in mod simplist- produsa doar prin absenta din organism a calciului si magneziului ci e o problema mult mai complexa. Dar nu sunt inca 100% ca e spasmofilie, desi e cel mai probabil diagnostic.
0
20-10-2008, ora 22:14
bianca.ioana
Nu este medic/terapeut
bianca.ioana
Da, deci se pare ca este de la calciu. In seara asta eram pe strada, cand am simtit ca ma ia ameteala rau de tot, ca incep sa respir din ce in ce mai greu si sa simt furnicaturi in palme. M-am oprit la o farmacie si am luat o fiola de calciu intravenos pe care am baut-o si mi-a fost mult mult mai bine. Mi-a trecut criza. Tot simt o presiune toracica in continuare si inca sunt putin ametit, dar ma gandeam ca daca incep sa fac niste doze de calciu intravenos... are ce rau sa imi faca? Evident sa merg la un medic sa imi faca, nu sa ma injectez singur. Astept raspunsul Dumneavoastra si va multumesc pentru atentia acordata.
0
20-10-2008, ora 22:34
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu am nimic in plus de spus fata de mesajul anterior- este probabil spasmofilie, iar solutia este un tratament sustinut cu Calciu- de ex ADDITIVA 1 plic/zi 10 zile alternind cu MAGNEROT 3 x 1 tb 10 zile-4-5 astfel de serii succesive, si nu Calciu intravenos in criza(asta e doar o solutie de moment, pe termen lung nu puteti face zilnic calciu intravenos).
0
21-10-2008, ora 19:18
andrei_constanta
Nu este medic/terapeut
andrei_constanta
Buna ziua! tot eu sunt dar nu stiu de ce mi-a fost sters contul. Am vb cu o colega de-a mea care a avut exact aceleasi simptome ca ale mele... de la dureri toracice si pana la furnicaturi in maini si mi-a sups ca ei i s-a facut calciu intravenos timp de o luna de zile cate o fiola pe zi. In mod ciudat si la ea, analizele au fost perfecte, dar ei i-a facut bine calciul iv. Voiam sa va intreb ce este bine sa fac? sa urmez si eu acelasi tratament ca ea sau sa incerc ce mi-ati scris dumneavoastra? apropo... nu am gasit acest "additiva" daca imi puteti da mai multe detalii va rog. iar despre magnerot am auzit ca are multe efecte secundare. Va multumesc
0
21-10-2008, ora 20:51
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Eu nu pot si nu am voie sa dau tratament pe un site- pot doar sa ofer niste sfaturi, recomandari. Restul- la medic!
0
06-05-2009, ora 01:04
arturik1
Nu este medic/terapeut
arturik1
salut ! am si eu aceeasi problema ca si tine , am 21 de ani si am fumat timp de 10 ani !!!pana intr-o zi cand stateam la masa si deodata ma luat o ameteala si numai aveam aer. a doua zi mam trezit numai vedeam bine si aveam o durere de cap ingrozitoare si numai aveam aer...timp de 3 luni de zile am avut durere de cap zilnic ma trezeam dimineatza cu ea si ma culcam tot cu ea eram foarte speriat am fost am crezut ca gata.am fost la spital am facut un tomograf a iesit ok..analizele la sange ok.la inima e ok, mi a zis ca am spasmofilie...am facut calciu in vene timp de 10 zile, pastile numai zic cate am luat si calciu si magneziu.dupa un timp a disparut durerea de cap cu timpul a inceput sa imi fie mai bine numai ca nu pot sa fac efort deloc de ex:daca alerg simnt o presiunea in cap si nu imi ajunge aer si simnt cum intru intr-o stare de lesin...numai pot scoate cuvinte din gura ma blochez.o bere, o gura de vin nu pot sa beau...daca beau simnt cum ma strange cineva de gat si numai am aer la soare la fel nu pot sta ca mii rau...si am observat ca in timp ce fac sex cu prietena mea de la efort intr-un in aceassi stare de lesin si dupa ce ma termin dupa un timp(5h - 48h) ma simt rau.intr-un club nu pot sa intru ca mii rau de la fum ma m cam saturat de viata asta nush ce sa mai fac..un sfat ceva pt mine??
0
06-05-2009, ora 01:09
arturik1
Nu este medic/terapeut
arturik1
si mai e ceva inainte sa adorm am o senzatie ciudata nush cum sa o descriu nu cred ca pot in cuv da e o durere ca si cum ai vrea sa te terzesti si nu poti.e ca si cum ai intra intro stare si nu vrei sa intri in acea stare si te sperii si incerci sa te trezesti !!!nush e greu de explicat.oricum e f ciudata starea
0
10-05-2009, ora 21:26
andrei_constanta
Nu este medic/terapeut
andrei_constanta
mai, eu dupa multi... prea multi medici am ajuns la un psihiatru. pt k la mine sincer problemele au inceput dupa ce am fumat o "tzigara ceva mai speciala" :D. revenind, am ajuns in noiembrie anul trecut la psihiatru. aceasta mi-a spus ca sigur sunt atacuri de panica si am inceput un tratament cu "Lexotan" un sfert de pastila de 2 ori pe zi. in mod normal trebuia marita doza, dar la mine a functionat doar cu doza asta mica. recunosc ca din cand in cand mai am probleme, dar mult mai rar. cand merg la teatru, la film sau in locuri foarte foarte aglomerate. in rest chiar nu mai am probleme. si inca ceva... la mine merge si cu bere. seara daca beau 1-2 sticle de bere nu mai am nici o treaba. de ex: merg intr-un club si e mult fum... simt k mi se face rau, mi se ingreuneaza respiratia, ma ia cu ameteli si simt nevoia sa ies cat mai repede din locul acela; daca beau o bere sau doua nu mai am nici o treaba. stau toata seara in clubul respectiv. nu shtiu ce sa zic... la mine totul a fost (si este psihic). sfatul meu: daca tot ai fost la atatia medici, da o fuga si la un psihiatru. crede-ma k o sa te ajute. Nu uita sa ma tii la curent pls :) ! multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • De ce apare amețeala?
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Sforăitul și apneea de somn, asociate cu un declin cognitiv prematur
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  •