diurex ?

26-07-2010
eugeniulus
Nu este medic/terapeut
eugeniulus
buna ziua vreau si eu un raspuns la acest medicament. in urma cu doua luni am fost cu tatal meu la spital pentru analize medicale, suspect de ciroza, asa si a fost ciroza hepatica etilica debutanta ( asa mi-au spus medicii care lau examinat), am primit reteta medicala compusa din silimarina, propanolol, polivitamina si DIUREX.
Intradevar starea lui era foarte grava (parerea mea) era umflat, galben la fata, ochi galbeni, si avea stari de somnolenta. acum burta ia scazut dar la fata sa cam inegrit, a luat-o si razna delireaza (nu a mai consumat alcool si nu a mai fumat) a tinut o dieta cred eu corespunzatoare, mancare ce contine multe legume si fructe, am eliminat proteinele, consumul de apa si sucuri naturale, am mai introdus mai recent si peste pe plita si piept de pui, am eliminat prajelile.

intrebarea: Mai este necesar acest medicament in tratamentul lui?

este pe zi ce trece mai deshidratat, delireaza foarte mult chiar pierde memoria
eu cred ca el este cauza care-l scade de putere
mananca destul de mult (cel putin 3 mese pe zi)
consuma lichide corespunzatoare (minim 2 L)
elimina bine (scaun - si uro)

si inca o intrebare: pot sa-l internez in spital pentru o examinare mai amanuntita si tratarea lui cu calciu, glcoza sau bromura

mentionez ca tatal meu are 65 de ani si a consumat alcol in exces, a fumat un pachet de tigari pe zi, a mai fost internat la un sanatoriu de boli pulmonare (Moroeni)
MULTUMESC ANTICIPAT
2 comentarii
0
27-07-2010, ora 08:43
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Numai medicul poate hotari scoaterea Diurexului.
Bromura pentru ce ?
0
16-12-2012, ora 17:04
Elladonna
Nu este medic/terapeut
Elladonna
Atentie mare la Diurex! Tatal meu sufera tot de ciroza etilica si in urma tratamentului cu diurex a avut aceleasi simptome: pierderi de memorie, delir. Dupa incetarea tratamentului, si-a revenit din punct de vedrere psihic.
De asemenea, Diurex-ul afecteaza prostata, este posibil ca bolnavul sa urineze cu greutate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.