durere permanenta in ceafa, senzatie de prea plin in cap, presiune

30-03-2008
georgipopa
Nu este medic/terapeut
georgipopa
e prima data cand accesez forumul acesta..si sper sa ma exprim cat de coerent posibil
de un an si jumatate m-am tot plans de dureri de cap..azi mai slabe..maine insuportabile..
am fost plimbata pe la fel si fel de doctori, am fost la Sf.Ioan, mi s-a facut o encefalograma...ehh nu ai nimik..esti anemica, un pic sensibila pe partea stanga, desi durerile mele sunt mai mult pe partea dreapta..au zis ca nu e cazul sa mi se faca un tomograf. la al doilea control mi s-a recomandat quarelin. o perioada a fost ok..au incetat ca sa zic asa..sau facusem eu cumva sa uit de ele..
pe la jumatatea anului trecut, durerile au reaparut..azi un pic, maine un pic..nu le-am dat importanta..am zis ca poate m-am suprasolicitat..si ar fi mai bine sa fac o pauza. am inceput sa iau in greutate nu mult..dar ma incomoda..am tinut-o asa..pana in luna decembrie cand nu am mai putut sa rezist..duminica pe 3 decembrie nu puteam sa imi tin capul pe umeri, ochii imi ardeau, sau imi inghetau..alternau intre aceste doua stari..capul imi dadea impresia ca nu mai incape creierul in el...nu stiu cum sa exprim..lunea..dupa o noapte de chinuri, de nesom si plans..am mers la medicul de familie care m-a trimis la baltazar la tomograf..acolo au rezistat sa ma supuna analizei pe motiv ca nu exista asa ceva in incinta spitalului..intr-un final dupa ce m-au plimbat printre aripile spitalului, dupa ce ai mei obosisera as ma care in brate..au zis ca ma trimit sa ma vada medicul de la camera de garda..acolo dl doctor, mi-a zis ca sunt obosita..ca sunt studenta...ca e normal..ca sa iau caffetin si in 3 zile imi revin...am plecat de acolo..sa imi iau medicamentele..pe drum, la insistentele parintilor am mers la Sp Floreasca pentru a cere sa mi se faca un tomograf..un control de specialitate macar..cand am ajuns acolo..nu suportam nici sa mi se vb..simteam ca imi bubuie capul..mi-au facut TOMOGRAFIA si doc. mi-au spus sa ma prezint dimineata la neurochirurgie..diagn..hemoragie subarahnoidiana..seara mi-au spus ca presiunea intracraniana este foarte mare, ca se vede o pata mare de sange si vor sa imi faca un angiograf..dupa o ora si jumatate de chin..mi-au spus ca nu ma vor opera..ca nu stiu ce sa zica..daca e vas mare sau mic..nu se puteau hotari...dupa 5 zile de spitalizare..am plecat cu tratament medicamentos si control la 15 ale lunii..intre timp am fost la sp Militari..la endocrinologie..m-a vazut un neurolog..a zis ca sunt nebuna, ca nu vede nici o hemoragie..ca imi induc singura durerile de cap..ca nu stie ce explicatii sa imi dea!
durerile scad si cresc in intensitate..
recunosc ca a fost aproape toata luna lui martie..frumoasa..adik puteam sa suport durerile..sau chiar sa uit de ele..dar ele au reaparut..cu aceleasi simptome, ba chiar mai puternice...durerea este permanenta in ceafa, am o senzatie de prea plin in cap..nu stiu cum sa ma exprim...ca si cum ar fi o oala sub presiune...am tot incercat sa imi induc faptul ca nu ma doare..ca e ok..ca va fi bine..dar ma doare, va jur ca nu stiu unde si ce sa mai fac...
noaptea nu ma pot odihni...dimineata ma trezesc de parca mi-ar fi strivit capul cineva..
multumesc pentru rabdare :)
1 comentarii
0
30-03-2008, ora 00:00
verykaa
Nu este medic/terapeut
verykaa
Nu sunt de specialitate, dar cunosc un caz asemanator, o persoana din familie care nu a gasit remediu decat in acupunctura.
S-ar putea sa fie vorba de reumatism. Sper sa te ajute informatia mea. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •