Doar sex sau iubire?

17-02-2012
florica85
Nu este medic/terapeut
florica85
(Este vorba despre verisoara mea si nu stiu ce sfat sa-i dau...asa ca am postat aici ce mi-a zis).
Am 21 ani, si sunt studenta in anul III la o universitate din Bucuresti. Am o relatie de ceva timp cu un barbat cu 18 ani mai in varsta decat mine si a fost profesorul meu (necasatorit). Ne intalnim ocazional in weekend, avem relatii sexuale, momente frumoase impreuna, a fost totul ok, dar el vrea sa fie totul secret, spune ca nu vrea sa se laude. Nimeni nu stie nimic de intalnirile noastre. Dar eu nu mai vreau sa am o relatie secreta cu el, vreau sa iesim impreuna, sa ma prezinte prietenilor, sa fim o pereche, iar el nu vrea asta. Sunt si o gramada de fete in jurul lui, care nu stiu de mine, iar eu mor de gelozie.
Credeam ca avem o relatie serioasa. Ce sa cred? Ca vrea doar sex si cand se va plictisi ma va parasi?
Ma iubeste sau doar isi satisface nevoile?
Nu inteleg barbatii: chiar se poate doar sex fara iubire?
5 comentarii
0
17-02-2012, ora 19:46
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, barbatii fac de obicei sex, fetele cred in iubire. Si se poate sa existe si casatorii fara pic de iubire. Tu esti mica, inca nu stii cat de perversi pot fi adultii. Cred ca este timpul sa il intrebi pe domnul profesor ce vrea de la tine. Tu ce vrei? Tu vrei sa va casatoriti in viitor, sa aveti copii? Se poate intampla si asta. Daca o sa fie si iubire nu stiu, ai auzit si tu ca "omu-i schimbator"...
Eu mai cred ca un barbat care chiar te iubeste are un alt comportament, te curteaza, iti cunoaste prietenii, parintii, nu vrea numai sex, cred eu ca are si credinta in Dumnezeu si nu face altuia rau. Numai bine
0
17-02-2012, ora 21:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
ai scris ca este necasatorit?!?
parere:
ASTA ar trebui verificat
si
chiar urmarit..
DE CE?
..pai, dupa tot comportamentul fata de tine,
sa NU te vada nimeni cu el, sa NU stie de relatia voastra,
EU cred ca este casatorit..
POATE ma insel..si anticipat imi cer scuze..
dar, incercarea moarte n-are..asa ca..
"verifica"..
intreaba chiar o d-na sau/si d-soara profa..care,..
poate ti-ar putea confirma sau infirma..
CUM as intreba?
- "d-na prof.persoana care a vb. cu dl. x
este sotia dumnealui? e tare draguta.."
si vezi ce-ti raspunde (sa fie de la aceeasi Disciplina..astfel incat sa-l stie..)
p.s.
CRED ca te iubeste, DAR, din acest motiv..NU iti da "sperante"..

Iti doresc sa-ti fie bine.
cele bune,
0
17-02-2012, ora 22:55
florica85
Nu este medic/terapeut
florica85
Este necasatorit, stiu sigur, dar mi-e teama ca vrea doar sex si nu vreau sa fiu inca una la numar. Sunt fete in jurul lui, care il curteaza, e om cu bani si statut social si eu, fiind geloasa, le-am spus ca eu sunt iubita lui. Iar el mi-a spus ca vrea sa ne despartim daca nu stiu sa fiu discreta si tuturor le-a spus ca nu-i adevarat, ca nu are o relatie cu mine.
Sarbatorile le-am petrecut separat, mai constat ca daca eu nu as veni la el, el nu cred ca m-ar cauta. M-a curtat un timp, adica am fost de cateva ori la restaurant, apoi, dupa ce am ajuns la relatii intime, nu mai mergem niciunde, decat la el acasa. Practic, in fata societatii, el e singur, doar ca se vede cu mine in secret... si nu stiu ce sa cred...
0
18-02-2012, ora 09:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
scuze:
...tot ce zici denota ca,...
ARE pe altcineva..
.odata imi vei da dreptate.
Cele bune,
0
27-02-2012, ora 18:04
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Buna seara,

Se spune ca genialitatea inseamna 1% inspiratie si 99% transpiratie... si in relatia de cuplu as putea oferi un procentaj pt barbati 99% inseamna sex si 1% dragoste, dar pentru femei procentajul este tocmai invers. Verisoara ta ar trebuie sa sa plece de la premiza: daca nu vrea sa faca publica relatia, inseamna care este ceva putred la mijloc (ascunde ceva, urmareste un singur lucru... sex, se teme de ceva). Barbatul se lauda cu cucerirea lui, nu o ascunde!
Cel mai frumos este ca verisoara ta sa discuta deschis si pe indelete cu un psiholog, astfel impreuna cu o persoana profi va ajunge sa se inteleaga pe sine, sa inteleaga ce vrea de la o relatie, sa inteleaga care-i faza cu relatia actuala si care sunt cauzele pentru care relatia nu este asa cum isi doreste. In cateva sedinte de terapia va avea raspunsuri si solutii. Daca isi este rusine sa mearga la psiholog, sau nu are sprijinul financiar necesar poate apela la consiliere psihologica online. TopExperti.ro este un site care ofera tocmai consiliere psihologica pe chat... astfel de la ea de acasa isi rezolva probleme si nu isi pierde timpul intr-o relatie pierduta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul