Domnilor doctori - ajutor: arsura zahar ars!

07-05-2009
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Aseara mi-a cazut o picatura de zahar ars pe antebrat usor lateral(la incheietura cu palma. ) apx 1, 5 cm lungime si latime sub 1cm.Pe locul in care a cazut picatura am pus imediat Neopreol.Apoi dupa apx o ora la sfatul unei doctorite de la Salvare m-am spalat cu apa si sapun si am pus cartof crud ras schimbat din 10 in 10 minute timp de o ora
.Apoi mi-a spus sa pun miere.
Portiunea aceea unde a cazut zaharul era alba la culoare dar nu a formase basica dupa ce am dat cu Neopreol, insa dupa ce m-am spalat si am pus cartof crud s-a format imediat..
Astazi am spart aceasta basica dar nu am indepartat pielea. Miere am pus in continuare pana in seara aceasta, cand m-am spalat si am lasat fara pansament ( nu stiu daca trebuia sa mai pun in continuare miere, doctorita nu mi-a spus cat timp sa pun dar eu am avut impresia ca nu lasa sa se usuce acea basica ).
Ce ma puteti sfatui sa aplic in continuare ? Sa pansez sau sa las descoperit ? As vrea sa va rog sa-mi dati un sfat cum sa procedez ca sa nu se infecteze si daca este posibil sa nu ramana semn ?
7 comentarii
0
07-05-2009, ora 06:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca stai acasa, pune miere; daca trebuie sa iesi pune Neopreol si panseaza.Nu mai spala cu apa si sapun.
0
07-05-2009, ora 08:29
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Desi arsurile cu zahar caramelizat tind sa fie grave, o leziune cu dimensiunile relatate de dvs se va vindeca de la sine.
Ca o regula generala, in cazul arsurilor caznice minore, tineti imediat zona arsa sub apa rece cel putin 10 min. Dupa aceea vizitati camera de garda a unui spital cu sectie de arsuri.
Daca suprafata arsurii este alba sau rosu aprins si exudativa atunci necesita pansament cu o crema antibiotica (Dermazin, Flamacerium).
Daca culorea este roza si suprafata relativ uscata, atunci toaleta cu apa si sapun si expunere la aer.
Cartoful nu are vreo actiune terapeutica. Mierea nici atat, in plus adera la plaga si poate intarzia vindecarea. Neopreolul este un produs controversat, util eventual doar in cazul arsurilor solare.
Capacitatea organismului de a vindeca singur arsurile este extraordinara. De unde si conceptul gresit ca aplicarea a numerosi compusi (miere, otet, apa sfintita etc) ar fi avut vreun rol terapeutic.
Pe de alta parte arsurile profunde sau extinse sunt leziuni extrem de grave care necesita tratament urgent de specialitate.
0
07-05-2009, ora 09:46
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Despre suprafata arsurii pot sa spun ca a avut basica si aceasta am spart-o iar acum pielita aceea acopera in continuare zona arsa. Nu stiu cum este dedesubt pielea, M-am uitat putin intr-o zona unde am ciupit putin pielita este roz dar in alta este alba. Eu nu vad bine insa dedesubt decat daca rup aceasta pielita.
0
07-05-2009, ora 09:54
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Am indepartat aceasta pielita, suprafata este aproape uscata, dar este oarecum alba.
0
07-05-2009, ora 10:38
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Acum pielea la suprafata este uscata insa dedesubt se vede alb.
0
07-05-2009, ora 14:05
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Am spalat rana locul cu apa oxigenata, e bine ?
0
05-10-2009, ora 18:41
mirion
Nu este medic/terapeut
mirion
m-am ars la degetul mare de la mana dreapta pe partea dorsala cu zahar incins. mi- s-a umflat pielita dar dupa 3 zile am rupto. acum folosesc un spray OXIMED. nu stiu cat de potrivit e pentru asa ceva. recomandati-mi ceva care sa mearga. mentionez ca il curat de 2-3 ori pe zi cu rivanol si apoi aplic oximed
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou tip de grefe de piele pentru vindecarea mai rapidă a arsurilor
  • Dispozitivul pentru printarea 3D a grefelor de piele
  • Bandajul inteligent pentru tratarea rănilor și prevenirea infecțiilor
  • Impactul microbiotei intestinale asupra barierei mucusului intestinal este modifiat la șoarecii cu arsuri
  •