dop ceara

07-12-2013
gabi1980
Nu este medic/terapeut
gabi1980
buna ziua.am si eu o problema.am un dop in urechea dreapta si de ceva timp ma chinuie.am fost la 3 doctori pana acum dar nici unul nu a reusit sa il scoata.am folosit tot felul de picaturi sa il dizolve dar degeaba.am folosit si apa axigenata dar la fel.problema este ca mi sa spus ca este lipt de timpan si de aceea ma doare.in momentul can a incercat sa il scoata cu un carlig mic ma durut exagerat de tare.a incercat si cu presiune de apa din seriga dar degeaba.ce se poate face in cazul in care pe mine ma doare de 10 zile si nimeni nu reuseste sa il scoata.se poate face un fel de anestezie sau geva de genul?tot ce am scris mai devreme a fost facut la recomandarea medicilor si de catre dansii
2 comentarii
1
07-12-2013, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, se pune apa oxigenata in ureche 5.6 picatur si se sta culcat cu urechea in sus 10 minute
2 se scurge apa oxigenata si se pune alcool boricat cald 5.6 pic si sa sta 2...3 minute
3 se usuca interiorul urechi cu uscatorul de par
4 faci asta de 3...4.5.6. ori pe zi dupa posibilitati
5 faci tratament cu Eficef 200 mg la 12 ore si ketonal la 12 ore
6 dupa 2.3 zile sau o sa se elimine singur sau o sa mergi la orl si o sa fie inlaturat la soalatura auriculara
0
27-06-2018, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Atentionare !!
A inceput sezonul piscinilor si concediilor la mare. Este bine de facut un consult ORL, preventiv, pentru a curata conductul auditiv inainte de a face bai. Pentru a evita Otitele externe si durerile nedorite
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce nu sunt indicate bețișoarele de urechi?
  • Ce rol are ceara din urechi?
  •