Dop de ceara | Forumul Medical ROmedic

Dop de ceara

13-07-2017
RalucaNegru
Nu este medic/terapeut
RalucaNegru
Buna seara. In urma cu 2 saptamani mi-a ramas apa in ureche si a ramas infundata de atunci (de la un val). La ORL mi-a zis medicul sa pun seara apa oxigenata in ureche si vata. Si ca cel mai probabil un dop a fost impins de apa dar timpanul nu este fisurat.
Cate zile sa repet acest lucru? Dopul in final iese singur?
Va multumesc
3 comentarii
0
15-07-2017, ora 12:01
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
am avut si eu un dop si am fost la orl, mi-a pus apa oxigenata 10 minute in ureche apoi a dat cu un jet puternic de apa si a iesit dopu, daca te ajuta cu ceva :) trebuia sa te faca acolo, oricum cred ca o sa iasa daca repeti procedura de 3-4 ori pana se inmoaie
0
15-07-2017, ora 13:43
RalucaNegru
Nu este medic/terapeut
RalucaNegru
La ORL mi-a facut control rapid sa vada de timpan daca e fisurat pt ca eram de fapt acolo cu baietelul la control.
Am pus de 2 zile apa oxigenata 4-5 picaturi tot la 2-4 ore, dar nu as putea sa fac spalatura, evident. Sper ca pana luni sa se desfunde, daca nu, ajung si eu inapoi.

Multumesc de ajutor si sfat
0
27-06-2018, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Atentionare !!
A inceput sezonul piscinilor si concediilor la mare. Este bine de facut un consult ORL, preventiv, pentru a curata conductul auditiv inainte de a face bai. Pentru a evita Otitele externe si durerile nedorite
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: