Dop de cerumen

16-03-2018
Geomarinka
Nu este medic/terapeut
Geomarinka
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati, domnul doctor.
Am o fetita in varsta de 4 ani si 5 luni, care in trecut a facut dop de cerumen, si am fost la ORL, fiind aspirata.
Aseară din nou am ajuns la orl, diagnosticul fiind dop cerumen bilateral.prescriptia a fost: Nurofen pentru durere, si picaturi otis-t.Fetita s-a speriat foarte rau, si nu a putut sa ai scoata dopul.Acum nici nu vrea sa mai auda sa se întoarcă inapoi, pentru ai scoate dopul.
Am luat de la farmacie A-cerumen, in ideea de a se elimana acasa, sa nu o mai chinui.ce ma sfatuiti?ce sa fac sa i le scot acasa?nu a stat sub nici o forma sa o aspire.va rog frumos sa ma sfatuiti
2 comentarii
1
16-03-2018, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica solutie care dizolva si elimina dopul acasa este Apa oxigenata
0
17-03-2018, ora 16:48
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Timp de o zi, inainte de-a merge la medicul ORL, se pun in urechi 4 picaturi de apa oxigentata de 5-6 ori/zi Dopul se umfla si se desprinde de coductul auditiv si a 2a zi prntr-o spalatura auriculara cu blandete, din experienta mea cu copii, se scoate foarte usor.
Sanatate,
Prevenire pe viitor= evitarea patrunderii apei, sapun, sampon in urechi la baie si stersul dupa baie, cu blandete, a urechilor, cu betisorul cu opritor, tragand usor pavilonul auricular de la jumatatea lui, in lateral.
E.Latcan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.