dopul de ceara din ureche

11-03-2008
adaina
Nu este medic/terapeut
adaina
Buna ziua.am o problema.mi-am facut dus si probabil mi-a intrat apa in ureche si mi sa- infundat, dupa o zi se pare ca a iesit dopul si am auzeam din nou bine, insa la urmatorul dus probabil de la apa clda s-a inmuiat si s-a deplasat dopul, pentru ca iar nu aud bine cu urechea.sigur este un dop pentru ca atunci cand stau culcata aud perfect.nu pot sa spun ca am surzit pe ca aud cu urechea insa imi dau seama ca aud mai estompat cu urechea asta.inainte aveam astfel de probleme care durau 5 minute, adica mi se infunda ureche 5 minute si apoi imi cadea un dop mare si negru din ureche, pur si simplu cadea singur.picaturile otis sunt bune pentru a iesi dopul?astept un raspuns.va multumesc.
282 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›
0
11-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. picaturile otis, si oricare alte picaturi au scopul de a trata inflamatia locala!
Ar putea sa te ajute Apa oxigenata...care are menirea sa inmoaie dopul(care banuesc ca il ai de mult timp si este suficient de mare ca sa nu mai iasa singur!).
Dupa ce administrezi apa oxigenata cate 4-5 picaturi din 2 in 2 ore. Mergi la un cab. ORL pentru spalaturi auriculare.
Nu incerca sa undepartezi dopul cu betisoare sau agrafe...o sa impingi dopul mai profund si o sa ai dureri!
0
18-06-2009, ora 21:56
bestialw94
Nu este medic/terapeut
bestialw94
Cum pot sa scap de ciara din ureche daca mi se infinda urechea si nu mai aud aproape nimica cu ea..deci cum pot sa scap de ceara?
0
19-06-2009, ora 22:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa nu mai umblati cu nimic in urechi../
2. sa tineti cont ca pielea in conduct creste din partea timpanului spre exterior.. impingand ceara spre afara si e suficient sa o stergeti cu un prosop aici la intrare.
3. exista A cerumen.. o solutie care le dezolva si se elimina mai usor.
4. de uscat urechea dupa baie.. cu uscatorul de par!
0
07-05-2010, ora 19:50
renataro
Nu este medic/terapeut
renataro
Buna ma numesc Renata.Si de miercuri incepand, mai exact marti m-am trezit si aveam urechea dreapta infundata si am masat putin cu palma si am "batut-o" putin si reusisem si scap, insa miercuri dimineata nu prea am mai avut asa noroc si am incercat cu un betisor si tot n-am reusit.Si miercuri si joi am incercat cu picaturi ceara topta...eu ziceam sa merg la doctor sa-mi faca spalatura cum imi povestisera niste colege ce patisera la fel, dar parintii nu credeau ca e ceva grav, desi eu avand simturile foarte dezvoltate simteam clar cum aveam o particula "ceara" fixata pe timpan...Si finally am plecat la ora 20 ieri la spitalul de oncologie Dorin Hociota.Si pana la urma cazul meu a fost unul mai grav caci aveam ceara lipta de timpan si intepenita din cauza minunatelor betisoare...pe care le arunc la gunoi daca le mai vad...am stat pana la ora 12, a trebuti sa stau doua ture cu apa oxigenata, deja ma ustura urechea, era iritata, eram obosita, im iera teama ca o sa raman surda, sunt mai hipohondra de felul meu, nu stiu ce o sa ma fac cand voi naste:)))), dumnezeu sa-i fereasca, deja am ajuns faimoasa in sputal;)))))), imi era o teama cred ca daca imi verifica pulsul se speria, dar pot sa spun ca ii sunt recunoscatoare doctorului stagiar, tanar, dar foarte inteligent cu o rabdare nemaipomenita si m-a ajutat, chiar la sfarsit imi venea sa-l pup, sa-i multumesc, se pare ca mai exista doctori de calitate in romania, 2-3 din pacate, dar am avut mare noroc, desi poate m-am facut de ras, dar mi-a fost foarte frica, si stiam ca vrae sa-mi faca bine, dar la final a fost cumplit cand incerca cu aspiratorul si ma durea, ca aveam urechea iritata, si finally cand a reusit, mi-a pus rivanol, vata mi-am pus si eu acasa, si am scos-o astazi si am grija, chiar m-a deranjat putin si ma mai drranjeaza ca rana nu s-a vindecat complet si aud foarte bine si m-acam deranjat putin, in fine o sa am grija ca nu vreau sa ma trag cu o infectie cea mai mare ftica a mea:)))), si o sa am grija sa nu pun apa
in ureche cel putin pana luni seara, marti, pana cand voi fi sigura.V-as cere opinia ca sunteti doctor si sa va intreb daca sa-ti pui feohn-ul in ureche ca sa elimine ceara, daca este in regula, ca am auzit ca nu e bine, oricum acum nu mai folosesc bete de ureche, caci nu mai vreau sa trec prin cosmarul prin care am trecut...a fost dureros...si inca am cosmaruri:))))=))))), si vreau sa va intreb daca folosesc un spray sa-mi elimine ceara, doctorul mi-a spus ca peste o saptamana e in regula daca folosesc, o data pe saptamana si vreau sa va vad parerea cat mai repede posibil
0
07-05-2010, ora 23:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in mod normal. pielea in conductul auditiv.. creste de la timpan spre afara( cum si unghia)
in acest mod ceara se misca spre afara.. si NU trebuie stearsa decat la intrarea in ureche.. nici decumin interior.
Usacatul in interiorul urechii dupa baie.. este unica metoda normala care sa dovedit eficienta de a usca apa din ureche, repet.. dupa baie.. dar nu cu scopul de a scoate ceara. Ceara ese singura.
0
07-05-2010, ora 23:18
renataro
Nu este medic/terapeut
renataro
doctorul mi-a spus ca spray-ul ca sa elimin ceara desi am avut urechea iritata pot sa-l folosesc pe saptamana doar o data pe saptamana si nu stiu acuma urechea mi-atrecut aud bine insa mai simt o mica jena ca fost iritata dar mi-a dat antiinflamatoare si nu e problema deja de duminca, luni nu voi mai avea probleme dar ma gandesc ca intr-o saptamana va trece iritatia ca sa pot folosi spray-ul cum mi-a spus doctorul eu am rivanol vata si e bine parerea mea
0
16-05-2010, ora 20:59
george pavelescu
Nu este medic/terapeut
george pavelescu
Buna seara, numele meu este George si am si eu o problema care incepe sa devina frustranta. Totul a inceput acum vreo doua saptamani cand, intr-o noapte mi-a curs urechea dreapta iar spre dimineata dupa ce am facut dus m-am sters cu un betisor de urechi si asta a fost.s-a infundat. La cateva zile am fost la Institutul Matei Bals si acolo mi s-a spus ca am otita medie acuta si mi s-a prescris augmentin 1/8h, paracetamol sinus 3/zi si picaturi nazale Olinth. Acest tratament mi-a fost dat sa-l urmez 4 zile si apoi sa merg din nou la consult. Din pacate locul de munca nu mi-a permis sa merg la acel control dar incepusem sa aud mai bine si nu am mai fost. In aceasta seara dupa ce am facut baie am observat ca problema a revenit si aceasi ureche s-a infundat, Tin sa mentionez ca problema nu a recidivat la fel ca prima data dar oricum este stanjenitoare. Apropo am cumparat spray auditiv Humex si mi-am dat cu el dupa baie si mai rau s-a infundat. Va rog ajutati-ma cu un sfat deoarece nu mai pot sta asa si sincer nici nu am timpul necesar sa umblu de la un medic la altul in cautarea unui raspuns sigur. Mentionez ca am pe cineva care este asistent medical si s-a uitat si a confirmat ca este dop de ceara. Deja nu mai stiu ce sa cred. In speranta ca nu imi veti ocoli raspunsul, va multumesc anticipat. Sa va spun ca am mai patit odata la aceeasi ureche acum cativa ani si am fost la spitalul Coltea si s-a rezolvat pe loc cu o seringa mare si cateva jeturi de apa calda as fi vrut sa fie asa de simplu si acum dar din pacate.
0
17-05-2010, ora 06:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe o ureche care a fost inflamata.. NU se poate de facut spalaturi auriculare.
trebuie sa mergi la ORL.. ca sa.ti aspire secretiile din urechea.
sa vada cum se prezinta timpanul.. ( sa stii daca ai sau NU perforatie de timpan) de aici si restul tratamentului difera.
0
17-05-2010, ora 07:12
george pavelescu
Nu este medic/terapeut
george pavelescu
Bun am sa ma duc joi la medic. Ideea este ca nu ma doare sub nici o forma deci sper sa nu fie vreo problema mai grava. Multumesc mult pentru raspunsul dat.
0
18-05-2010, ora 08:23
george pavelescu
Nu este medic/terapeut
george pavelescu
Buna dimineata, revin asupra subiectului si va spun ca in aceasta dimineata am avut o mare surpriza cand m-am trezit problema mea a disparut in proportie de 90%. Acum mai simt foarte putin infundata acea ureche credeti ca mai are rost sa merg la medic ?
0
18-05-2010, ora 08:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
fiindca acum acel dop sa dezhidratat putin, sa micsorat in volum.. si a permis aerului sa ajunga la timpan.. de aici si auzul mai bun.
la primul contact cu apa. acvel dop iarasi o sa se mareasca in volum si iarasi o sa se infunde urechea.
0
21-05-2010, ora 20:02
bluerain
Nu este medic/terapeut
bluerain
buna seara! de ceva vreme am si eu o problema cu urechea dreapta: e infundata si aud destul de slab. asa ca m-am decis sa merg la ORL. cum ma asteptam, in ureche aveam un dop de ceara care era infundat din cauza folosirii betisoareleor de ureche. mi-a facut initial 3 spalaturi, dar nua iesit nimic. imi spunea ca dopul e prea tare. mi-a pus o solutie in ureche (probabil apa oxigenata) si dupa 5 min a incercat iar sa il scoata cu jet de pa insa nimic. mi-a facut cam 5-6 spalaturi si dopul avea ambitia lui, nu a vrut sa iasa. asa ca mi-a spus sa vin a 2-a zi dar intre timp sa imi pun ulei sau apa oxigenata sa il inmoi. asa am facut insa dupa cateva ore m-a luat o durere ingrozitoare de ureche de nu mai stiam de mine. asta se intampla ieri. astazi durerea inca e dar suportabila. oare de la spalaturi sa fie durerea (a fost iritat canalul?)
si inca ceva: cum sa scoti un dop prin microchirurgie? chiar nu merg si alte solutii? oare la ce se referea?
multumesc.
0
22-05-2010, ora 22:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gresala iti apartine! ai impins ceara spre timpan...sa cumulat, sa intarit.
acum tre sa suporti consecintele.
exista posibilitate de a prinde un dop uscat cu un carlig mic si al trage spre exterior..sau al inmuia cu apa oxigenata 2-3 zile si spalat cu apa calda. depinde de medicul la care mergi si ce stie sa faca.
0
15-07-2010, ora 12:22
Dana Pop
Nu este medic/terapeut
Dana Pop
Buna ziua. As avea cateva intrebari legate de aceste dopuri de ceara:
1. Ajunge sa eliminam ceara doar cu apa, apoi cu un prosop, la suprafata?
2. Dopurile de ceara se fac, la unele persoane, chiar si daca are grija de igiena sus-amintita?
3. In cazul acesta, ce este de facut? Exista solutii care ar inmuia si elimina aceste mici dopuri, fara sa ajungi la doctor? Si daca exista, trebuie folosite constant, saptamanal sau lunar?
4. Ce ar trebui sa folosesti in cazul in care ai o iritatie in ureche, sub forma de mica rana, cauzata de un betisor. Si cum trebuie, in aceasta situatie, sa ai grija de ingiena urechii?
Va multumesc.
1
15-07-2010, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. gresit.. este suficient sa stergem ceara care se vede in conduct, cu un prosop sau servetel umed.. fara a exagera cu datul apei in ureche.. excesul de apa.. ramane in interior.. marind dopul de ceara.. si impedicand cursul normal a lucrurilor..
IN mod normal ceara se formeaza. in conduct.. cu scopul de a proteja patrunderea insectelor. treptat este impinsa spre exterior se usuca si cade, putin cate putin...
2.DA se formeaza la toate persoanele.. si Cu cat mai mult se incearca curatarea conductului.. organizmul o secreta la loc.. asta este rolul ei.. sa fie in conductul auditiv si sa protejeze timpanul
3.nu trebuie folosit nimic farmaceutic..
este suficient sa asteptati sa migreze pielea in conduct.. la fel cum o face unghia si parul ( care cresc, la fel creste si pielea in conduct din interior spre afara).. cand ceara este scoasa afara.. trebuie sa o stergeti. IN INTERIOR.. NU aveti ce cauta !!!!! ( daca este senzatiea de apa, dupa dus.. se usuca in interior cu uscatorul de par ))
4. IN cazul unui traumatizm a conductului auditiv...se administreaza alcool boricat cate 5 pic din 6 in 6 ore.. 5-7 sile.. in acest timp plaga se inchide fara sa se infecteze.. Si NU se mai umbla cu nimic in interiorul conductului.. se sterge doar.. partea lui vizibila !!!!
0
04-08-2010, ora 11:52
AlexFabyan
Nu este medic/terapeut
AlexFabyan
Buna Ziua.
Acum cateva zile am fost la mare bineinteles am intrat in apa, dupa cateva scufundari am ramas cu ureche dreapta infundata apa nu a vrut sa iasa de loc, de 3 zile stau cu ureche infundata am folosit picaturi etc nu stiu ce sa mai fac iar la ORL nu prea am timp sa ajung. Ce pot sa fac, sa fie si de la faptul ca am avut Otita?
0
04-08-2010, ora 12:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai.. daca ai avut otita si ai dat apa peste timpanul perforat.. e cam grav..
tre sa ajungi neaparat acum la orele cat nu ai facut complicatii !!!
0
14-08-2010, ora 13:58
ariel1949
Nu este medic/terapeut
ariel1949
Buna ziua. Doresc si eu sa pun o intrebare : dopul de ceara creeaza durere in interiorul urechii ?
Va multumesc anticipat !

Cu stima,

Marieta Botos
0
14-08-2010, ora 19:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai daca este impins cu betisorul spre timpan.. sau este traumatizat conductul auditiv la curatare.
de la sine.. dopul de ceara NU provoaca dureri
0
14-08-2010, ora 20:50
ariel1949
Nu este medic/terapeut
ariel1949
Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns. Cam de doi ani de zile am o problema cu urechea dreapta. Am dureri in interior si uneori, dupa dus, se infunda. De obicei dorm pe partea stanga si observ, cateodata, pe perna, bucatele de ceara. Nedormind pe partea dreapta decat foarte rar, m-am gandit ca s-a adunat ceara in urechea dreapta si de aceea am dureri. Daca stau in curent sau intervine un zgomot mare, imediat incepe sa ma doara. Cateodata si fara sa intervina un zgomot, incepe sa ma doara. Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc din suflet pentru amabilitate !

Cu stima,

Marieta Botos
0
14-08-2010, ora 20:53
ariel1949
Nu este medic/terapeut
ariel1949
Mentionez ca nu folosesc "betisoare" sau altceva.

Va multumesc !

Marieta Botos
0
14-08-2010, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la ORL.. sa vada urechea !
0
18-08-2010, ora 18:19
mady90boss
Nu este medic/terapeut
mady90boss
buna ziua. pe prietena mea o doare urechea ingrozitor de tare. acum cateva zile am fost la un rau in apropiere si ne-am balacit. a doua zi a inceput sa o doara. eu i-am spus la medic dar nu vrea cu motivu ca nu are bani. va rog mult as vrea un raspuns cat mai urgent. va multumesc
0
19-08-2010, ora 07:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la medicul de familie.. luati bilet de trimitere la ORL. si nu o sa.i trebuieasca bani decat pentru medicamente
0
09-01-2011, ora 15:59
gabriela anca
Nu este medic/terapeut
gabriela anca
Buna ziua, o sa trec direct la subiect, am o raceala de vreo luna, care sa manifestat la inceput cu dureren in gat tuse, infundarea nasului si in finala infundarea urechiilor, la inceput nu ma durea insa nu prea auzeam cu nici una dintre ele, am aflat ca pot sa ma spal cu zeama de lamanie si am aplict tratamentul ambeleor urechi, treptat urechea dreapta sa desfundat de la sine, si acum aud mai bine, insa problema este la urechea stanga, desi la inceput nu ma durut deloc ci doar era infundatata de 2 zile de cand am umblat cu betisoarele de urechi la ea sufar de o durere acuta, zvacniri puternice, iar cand am bagat dupa baie un betisor de ureche(stiu ca a fost un gest gresit) acesta a iesit cu o substanta neagra pe el, sunt programata marti la un consult ORL, si pana atunci am inteles sa mi pun niste apa oxigenata pentru ca s ar putea sa am un dop.Va rog sa mi spuneti ce mai pot face, si daca se poate sa am otita. va multumesc anticipat
0
09-01-2011, ora 17:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se pune apa oxigenata.. care dizolva acel dop.
0
10-01-2011, ora 13:49
just_alina19
Nu este medic/terapeut
just_alina19
buna ziua!in urma cu 2 luni imi venea un miros urat in nas!si simteam o presiune suportabila la baza nasului!am fost la medicul de familie, am luat antibiotic si mi-a trecut!acum iarasi simt o presioune la baza nasului si plus senzatia ca imi vine ceva pe gat si trebuie sa inghit mereu!nu mai simt mirosul acela!dar si atunci imi venea in gat, tot timpul cred ca ceva infectie imi curge!ce sa fac?oare injectabil pot sa fac antibiotic?
0
10-01-2011, ora 15:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu antibiotice luate aiure.. iti straci ficatul si atat. nu rezolvi problema
UN consult ORL
o radiografie SAF.
si atunci o sa stii unde este sinuzita, de care forma si cum se trateaza corect
0
04-04-2011, ora 21:23
lorytzuk
Nu este medic/terapeut
lorytzuk
buna seara! acum o saptamana am racit. sambata seara mi-am facut baie iar duminica m-am trezit cu o puternica durere de ureche..nu puteam sa casc..ma durea falca...am scapat de durere insa am ramas cu un tiuit care ma deranjeaza non-stop...mama mi-a luat antibiotic de otita..nu cred ca voi scapa astfel de tiuit..nu stiu ce sa fac...este foarte incomod acest tiuit..imi distrage atentia...si observ ca ma mai trezesc uneori cu urechea infundata.ce parere aveti? ce sa fac? multumesc anticipat
0
04-04-2011, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Urgent la ORL.
ai sansa sa ramai cu auzul diminuat in caz ca ai avut o otita virala.. care poate afecta nervul auditiv.
faci o audiograma obligatoriu
Adaugă un comentariu / răspuns
282 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.