dopul de ceara din ureche

282 comentarii 1 2 ..... 8910 Înainte ›
0
18-01-2016, ora 18:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai bine se inmoaie cu apa oxigenata
dar si mai bine sa gasesti un alt medic ORL care stie sa scoata dopuri si prin alte metode decat aspiratorul
daca iesti aproape de pascani...te ajut
0
25-02-2016, ora 16:59
Robert9
Nu este medic/terapeut
Robert9
Buna ziua, am avut un dop de ceara in ureche, am fost azi, acum 6-7 ore, la un medic ORL, mi-a facut spalatura, dopul a iesit, dar inca am senzatia ca urechea e inca infundata putin. Asa ar trebui sa se intample?
0
25-02-2016, ora 18:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. medicul trebuiea sa susce urechea cu vata sau aspiratorul si sa examineze timpanul la microscop
1. Cu un servetel de hartie incearca sa ajungi cat mai profund.. hartia ca si o sugativa o sa scoata apa de acolo .
Daca nu o sa ajute..
incearca sa usuci urechea in interior cu aer cald de la un uscator de par.. tii urechea in jos si aerul cald sa patrunda in interior sa usuce acolo 1-2 minute
daca nu ajuta.. te intorci maine la ORL
0
07-03-2016, ora 07:58
marcli
Nu este medic/terapeut
marcli
Buna dimineata,
Aveam obiceiul sa bag degetul mic in urechea stanga pana cand am inceput sa aud pulsurile inimii in acea ureche,
Am zis sa fac baie sa tin capul sub apa mult timp sa se dizolve ceara dar de 4 zile dupa acea baie nu mai aud cu nicio ureche.
Mi-e frica sa bag orice solutie in ureche sa nu-mi faca rau timpanului si la medic nu pot sa merg ca sunt somer.
Daca astept cateva zile oare o sa iasa dopurile din urechi ?
0
07-03-2016, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu se rezolva problema de la sine
unica soluti ecorecta este sa mergi la ORL
mai este posibilitate sa disolvi dopul cu apa Oxigenata cate 5 pic din 4 in 4 ore
0
08-03-2016, ora 01:44
marcli
Nu este medic/terapeut
marcli
multumesc frumos
0
08-03-2016, ora 06:48
marcli
Nu este medic/terapeut
marcli
dar apa oxigenata nu ataca timpanul ? ma gandesc ca e un fel de acid
0
22-03-2016, ora 22:22
SanBgz
Nu este medic/terapeut
SanBgz
Buna seara!
Nu am citit celalalte comenturi si poate repet întrebarea. Dar am nevoie de sfatul Dvs.
Fetiței mele de 3 ani si jumătate i a fost găsit un dop in ureche. Sincer nu as vrea sa o mai duc, deocamdată, la ORL pentru a i-l scoate, ci as vrea sa încerc acasă. Imi puteți recomanda vreo metoda?
Menționez ca atunci când încercam sa o șterg in urechiușa, o jena( din păcate o ștergeam cu bețișoare, dar promit sa nu mai fac asta!).
Astept un sfat din partea Dvs.
Mulțumesc!
0
23-03-2016, ora 18:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice tentatva de a scoate dopul din ureche acasa poate sa se termine cu durere, inflamatie a pielii conductului auditiv.. si uneori cu perforate de timpan.
unica solutie care dizolva dopul de cerumen este apa oxigenata...
0
24-03-2016, ora 15:35
ella_craft
Nu este medic/terapeut
ella_craft
Buna ziua, domnule doctor.

De la ultima spalare pe par, acum o saptamana, am senzatia de apa in ureche sau ca sunt acolo niste bule de sapun. Am urmat sfatul cu apa oxigenata, intai in urechea stanga sa vad cum functioneaza, apoi in urechea dreapta, cea cu problema.
La urechea normala, canalul auditiv s-a umplut imediat, s-a auzit cum face spuma, am stat 2-3 min, cand zgomotul a incetat, am absorbit pe un servetel aplecand urechea, apoi am clatit cu apa.
La urechea cu fâșâitul, am simtit ca intra mai mult lichid decat la prima, tot asa efect de spuma dar dupa ce am clatit si cu apa din seringa, senzatia de pocnituri ca de spuma de sapun persista. Nu ma doare, nu ma ustura nimic. Dar nu a avut acelasi efect ca in urechea buna, in plus care sa fie motivul pt care simt ca a intrat mai mult lichid? Ma gandesc ca daca aveam timpanul perforat aveam dureri si simteam cum se duce apa pe "partea cealalta". Sa continui cu aplicarea de apa oxigenata?
0
24-03-2016, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pur si simplu..dopul este mai mare si nu sa dizolvat din prima.. trebuie repetata procedura
dar mai simplu e sa mergi la un medic ORL
0
06-04-2016, ora 21:25
RazvanM.
Nu este medic/terapeut
RazvanM.
Buna seara, de vreo 2 saptamani aveam urechea infundata, am fost la medic si mi-a spus ca am otita, mi-a dat medicamentele: Amoksiklav, ototis si nurofen, , bun, infundatura mi-a trecut, dar a aparut un tiuit in ureche, cum credeti ca poate fi eliminat acel tiuit acasa?
0
06-04-2016, ora 22:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tiuitul.este un avertisment.. ca nervul auditiv este afectat, prost oxigenat
daca nu se face tratament corect..scade auzul
te intorci la ORL..sa vada timpanul s sa faca audiograma
0
11-04-2016, ora 19:15
helpmeplease
Nu este medic/terapeut
helpmeplease
Buna ziua domnule doctor.

Pt. inceput:

De Marti seara mi s-a infundat urechea. Precizez ca am facut baie seara, am clatit urechile cu putina apa, nu am insistat pentru ca stiam ca o sa refac otita. NU am folosit betisoare, ci un prosop uscat. Am mers joi la medicul de familie, si mi-a zis ca am otita medie. Mi-a dat tratament si spray nazal "Bixotonim". Am folosit tratamentul si nimic. Azi, cand va scriu fiind Luni (11.04.2016) am mers la doctorul de familie, pentru o trimitere la ORL. Am fost acolo, si acel doctor nu mi-a facut nici-o spalatura, nimic. S-a uitat doar putin in ureche si mi-a zis sa continui cu acel tratament + sa imi suflu bine nasul si sa ma tin de el si sa suflu tare sa pocneasca.
Medicul de familie, mi-a zis ca am niste "bube" mici ca sa le zic asa pe timpan, cand am mers la ORL acel OREL-ist nu mi-a zis nimic de asa ceva.
Am sa il ascult pe cel de la ORL, sa fac cum mi-a zis el.. Si vineri (15.04.2016) sa ma reintorc la control..

E bine ce mi-a spus? In cat timp imi trece? Am facut tratament 5 zile de la medicul de familie si nici-un efect.
0
11-06-2016, ora 20:55
Alexandru Catalin
Nu este medic/terapeut
Alexandru Catalin
Buna seara !
Sambata trecuta am avut o mica raceala, iar duminica trecuta mi s-a infundat urechea dreapta. In prezent raceala a trecut, dar urechea a ramas infundata. Tin sa mentionez ca anul trecut am avut un dop in urechea stanga si acum imi simt urechea dreapta cum o simteam anul trecut pe cea stanga.
Imi puteti spune va rog daca e tot un dop, si care este program cabinetului dumneavoastra ?
Multumesc anticipat !
0
14-06-2016, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
programul la cabinet este zilnic
dai clic pe fvaleriu si gasesti nr de tel. pentru programare
din cele descrise mai degraba este un catar tubar decat dop de cerumen.. dar pot fi si ambele diagnostice in acelas timp
0
20-07-2016, ora 14:39
raro
Nu este medic/terapeut
raro
Buna ziua! Am si eu o problema orl cu copilul de 10 ani. Acum mai bine de o luna l-a durut urechea, am fost cu el la dr de fam si ne-a dat augmentin. Dupa terminarea tratamentului, la cateva zile l-a durut din nou urechea si am observat o scurgere maronie, rosiatica, nu stiu sigur daca era sange pt ca m-am speriat si am mers cu el la orl de data aceasta. L-a spalat in ureche, ni s-a zis ca i se formase un dop de ceara din cauza ca era ceva infundat, iar scurgerea era din cauza ca avea o zgarietura. In fine, ni s-a prescris tobradex timp de 7 zile si sa revenim la control. Intre timp i s-a format iar un dop de ceara, cand am ajuns la control facandu-se din nou spalaturi, si cu recomandare sa continuam tobradexul inca 3 zile. Am respectat tratamentul dar la cateva zile au reaparut durerile ( nu foarte puternice), si dopul de ceara. Am incercat sa curatam cu apa oxigenata, cum vazusem aici pe forum, vreo 2 zile dar fara nici un rezultat. Am mers cu el din nou la orl unde ni s-a spus de data aceasta ca probabil ar fi o ciuperca si ni s-a recomandat clotrimazol pt 10-14 zile. Intrebarea mea ar fi daca e ceva ce facem gresit, ar trebui spalata urechea intr-un fel anume, sau nu stiu ceva ce ar trebui facut pt a nu ajunge iar sa faca dopul de ceara, ar trebui sa mai cerem si o alta parere la un cabinet orl? Urmeaza sa plecam la mare la inceputul lunii ai speram sa plecam sanatosi. Va rugam ajutati-ne cu un raspuns. Multumim!
0
21-07-2016, ora 09:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa gresit cu primul tratament de la med. de familie
bolile ORL se trateaza doar la ORL din prima
2 daca este Otomicoza. se trateaza greu
conditia necesara este sa NU ajunga niciodata apa in ureche, nici aburi
la baie..se pune vata imbibata in ceva uleios in ureche
Urechea se curata la inceput cu apa oxigenata.. s epun 5-6 pic..se asteapta sa actioneze 1 min..se usuca urechea cu servetel de hartie, se administreaza tratamentul..Exoderil sau solutii pe baza de alcool... dupa iarasi se usuca urechea cu servetel de hartie si cu Uscatorul de par
NU se folosesc betisoare
daca nu se elimina secretiile se merge la ORL.. pentru aspirarea secretiilor
0
21-07-2016, ora 12:06
raro
Nu este medic/terapeut
raro
Multumesc frumos pt raspuns dar va rog daca-mi puteti spune daca am inteles bine. 1.Inainte de fiecare aplicare a picaturilor cu tratamentul, adica de 3 ori pe zi, se face curatarea cu apa oxigenata? 2.Si incercam cu exoderil, sau mergem in continuare cu clotrimazol? 3.Dupa ce punem tratamentul, cat lasam sa actioneze pana sa uscam? 4 Cum stim ca e tratata infectia sau protejam oricum mai mult timp de acum incolo? 5.Pt cand o sa mergem la mare, e buna o casca de silicon sau mai trebuie si altceva pt a proteja urechea? Multumesc f mult de raspuns si scuzati-ma daca ma repet cu intrebarile!
0
21-07-2016, ora 22:21
raro
Nu este medic/terapeut
raro
Scuze din greseala am apasat pe degetul jos si nu mergdeselectat
0
12-08-2016, ora 20:30
alex.alexu
Nu este medic/terapeut
alex.alexu
buna seara..am si eu o prob k urechea dreapta..acum de curand mi sa infundat ureche si ma durea ingrozitor inauntru si acum e la fel doar k am incercat sa bag un betisor de ureche k sa dispara clabucii aia din ureche dar cand am scos betisorul mi.a aparut cv de culoare neagra un fel piele neagra lipita de betisorul de ureche...mi.am facut spalatura acasa si mi.a iesit una mai maricica nu pot sa va explic cam ce ar fi ce e o fi bacterii infectii
0
12-08-2016, ora 20:32
alex.alexu
Nu este medic/terapeut
alex.alexu
vreau sa precie k durerea iradiaza sau e un fel de i ntepatura care radiaza pe la tampla
0
13-08-2016, ora 12:18
alex.alexu
Nu este medic/terapeut
alex.alexu
Am rezolvat..durerile de cap au disparut atunci cand mi.am mai facut o spalatura din care a iesit cv negru apoi am apasat pe conductul auditiv spre exterior si am impins o chestie lipita de timpan de mult timp de marimea unei samante de floarea soarelui..imi pare rau k atunci cand am fost la medicul orl nu a observat asta si sa uitat si microscopul ))::
0
17-08-2016, ora 12:02
sandu.53
Nu este medic/terapeut
sandu.53
Buna ziua,
Ieri mi s-a scos dopurile de ceara din ambele urechi de catre dr.ORL.Am mai facut asta si in anii trecuti (cam la 1-2 ani)asa ca nu e ceva nou.Mi s-a aplicat si metoda clasica cu seringa dar si cea cu aspiratorul.Ieri insa doctorita, dupa ce mi-a inmuiat dopurile a aplicat aspiratoruil avertizandu-ma ca-mi creaza un disconfort dar sa nu ma sperii.Vreau sa zic ca mi s-a parut infernal zgomotul din urechi de la aspirator l(a un moment dat a "marit" viteza ca nu iesise tot dopul)!.Desi stateam pe scaun am simtit o ameteala puternica cu pierderea echilibrului.Am plecat de acolo mai mult nauc si cu auzul aiurea.Asa este normal sa iti pierzi echilibrul (a fost o tortura efectiv) sau doctorita nu a procedat corect?Repet am mai scos de 2 ori cu aspiratorul dar nu mi-a dat senzatiile astea anapoda!Multumesc pt.raspuns.Cred ca o sa prefer metoda clasica de acum in colo!
0
17-08-2016, ora 15:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este normal
cred ca e cazul sa vada alt medic ORL.. timpanul. la micrsocop
0
28-08-2016, ora 00:53
maramar
Nu este medic/terapeut
maramar
Buna seara.simt un disconfort la urechea dreapta ca si cum ar fii infundata...nu ma doare si auzul e bun.doar usoare ameteli.ce ar putea fii?acum aproximativ o saptamana am avut un abces dentar poate fii acesta un motiv.Multumesc
0
28-08-2016, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ooooo.. intrrebare de milioane.. CE ar putea fi...???
Multe..foarte multe..de la un simplu dop de cerumen, mic care usor deranjeaza.. pana la probleme de circulatie cerebrala care dau ameteli
0
30-08-2016, ora 06:40
maramar
Nu este medic/terapeut
maramar
Multumesc pt raspuns...intrebarea era defapt daca datorita abcesului dentar am acesta senzatie de ureche infundata.
0
24-04-2017, ora 01:48
virgil ilie
Nu este medic/terapeut
virgil ilie
buna ziua mi.am facut baie si am folosit betisoare pentru urechi si mi sa amfundat urechea dreapta de vro 4 zile si ma simp ca si cum as avea ceva anauntru ce ar trebui sa fac? multumesc
0
24-04-2017, ora 08:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un cabinet ORL..sa.ti scoata dopul din ureche
Adaugă un comentariu / răspuns
282 comentarii 1 2 ..... 8910 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.