dopul si sexul

14-07-2013
Cristinutza99
Nu este medic/terapeut
Cristinutza99
buna ziua am si eu o intrebare daca am inceput sa elimin dopul pot avea relatii sexuale cu sotul ? astept raspunsurile voastre multu :* :*
13 comentarii
0
14-07-2013, ora 11:45
Cristinutza99
Nu este medic/terapeut
Cristinutza99
am uitat sa precizez ca sunt gravida in 38 de saptamani :)
0
14-07-2013, ora 14:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai voie de relatii sexuale in ultima luna de sarcina..eliminarea dopului inseamna inceputul nasterii..nu trebuie sa te gandesti la sex, ci cum sa ajungi la maternitate..
0
14-07-2013, ora 16:16
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
doamna colega, puteti argumenta aceasta afirmatie (Nu ai voie de relatii sexuale in ultima luna de sarcina) cu articole stiintifice? este o dogma invechita: http://www.mayoclinic.com/health/sex-during-pregnancy/HO00140
sau http://www.babymed.com/pregnant-sex
de fapt noua teorie este ca prostaglandinele din lichidul seminal ajuta la pregatirea cervixului pentru nasterea pe cale naturala si relatiile sexuale ar fi chiar indicate in ultima perioada a sarcinii
0
14-07-2013, ora 19:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Exact cum spune adamantium. Face bine si fizicului si psihicului femeii insarcinate si cuplului de asemenea. Numai in cazuri exceptionale este contraindicat, dar in rest, daca femeia isi doreste, este un impuls natural care nu contravine evolutiei sarcinii. Exista chiar comunitati medicale in occident care arata ca orgasmul inainte nasterii determina un travaliu mult mai usor.

"Colega" isi sperie propii copii cu injectia, nu ma asteptam la alta abordare.
0
14-07-2013, ora 19:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Una este..."sex durig pregnancy..." si alta ".sex in the third trimester..." ; mai precis. ".sex during last weeks of pregnancy...". Inainte de a o sfatui sa faca sex cand mai are o saptamana pana naste, chiar declara ca dopul gelatinos se scurge, a-ti intrebat-o unde are inserata placenta ? sau daca a avut sau are sangerari vaginale ?sau daca " s-a rupt si apa "? sau daca are insuficienta cervicala ? a cata sarcina este ? sau macar ce varsta are ? sa nu uitati sa o sfatuiti si ce pozitie sa adopte in timpul raportului sexual, in situatia ei, caci nu e permis orice fel de contact...sau poate ca v-ati referit doar la sexul oral si anal ? Eu nu vreau sa intru in polemica cu colegii mei, nici sa-mi argumentez afirmatiile, pe net se poate controla orice si cauta orice.eu raman la parerea mea "invechita ", nu mi-o voi schimba indiferent ce articole imi puneti in fata, caci am vazut destule in anii mei de practica..Doamna care ne-a scris va face cum crede de cuviinta, eu doar mi-am spus parerea conform pregatirii si experientei.
0
14-07-2013, ora 20:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Bineinteles ca va spuneti propria parere si noi, fiecare, la fel. Dar cred ca era clar ca am spus si noi tot de sex vaginal, ca doar doamna nu preciza ca i-a iesit ceva din anus sau din gura, , , ,
0
14-07-2013, ora 20:24
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
stiinta se bazeaza pe dovezi care pot fi reproduse oricand.
pur si simplu daca nu aveti dovezi pentru o idee, atunci trebuie sa scieti ca "parerea mea personala, contra dovezilor stiintifice", acesta se numeste (daca este afirmata de o persoana bine cunoscuta in tema) "evidence based level III". poate fi acceptata in lumea stiintifica. asa este acceptata si idee lui Manninger despre fracturile de col femural, pentru ca per moment nu putem inca sa dovedim contrariul cu un studiu de care are o evidenta mai mare. insa in acest caz sunt studii destul de bune in aceasta privinta
de fapt singulur care este relativ contraindicat este sexul anal, deci aici ati gresit directia
in rest sunt cazuri exceptionale cand evident nu este indicat, insa in majoritatea cazurilor nu dauneaza, sau dupa unii chiar ajuta
idea Dvs "parerea mea "invechita ", nu mi-o voi schimba indiferent ce articole imi puneti in fata" este extrem de periculoasa, sper sa fiti totusi deschisa stiintei si noutatilor
0
14-07-2013, ora 20:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cristina, te rog sa ne scuzi, corect era sa-ti scriu asa: daca sarcina a decurs normal, esti bine si nu s-a eliminat dopul de gelatina, nu s-a rupt apa, poti avea inca relatii sexuale..e urat cand sarim unul la gatul altuia in fata unui pacient, fie el si virtual, dar se practica des la romani...
0
15-07-2013, ora 13:16
Cristinutza99
Nu este medic/terapeut
Cristinutza99
sarcina a decurs pina acum absolut normal dupa spusele medicilor din UK apa inca nu mi sa rupt apa astept cu nerabdare nu am avut sangerari vaginale decat la inceputul sarcinii niste scurgeri maronii am fost la doctor si dupa o ecografie transvaginala mi sa spus ca a fost ceva sange vechi care dupa saptamana a 9 de sarcina a disparut complet in rest nu am avut probleme in sarcina !multumesc frumos pentru raspunsuri am sa tin cont ele !am inceput sa elimin de o saptamana ! bebe se misca e totul ok !am programare miercuri la moasa ca aici moasa consulta doctorul numai in caz de moasa sesizeaza o problema !am termenul dupa eco pina pe 21 iulie si dupa ultima menstruatie pe 24 iulie si in caz de bebe nu vrea sa iasa am programare pe 29 iulie pentru nastere provocata
0
16-07-2013, ora 18:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O persoana X ii recomanda unei persoane Y sexul in timpul sarcinii.
Persoana Y (femeie) ia in urma acestui sex (normal sa zicem) o boala venerica cronica care la partenerul respectiv nu s-a manifestat. El a fost doar purtatorul. Boala respectiva necesita tratament cu antibiotice si ovule (nerecomandate in timpul sarcinii), plus simptomele neobisnuit de placute pe care le da mamei, ce transmite indispozitia la copil.

Este adevarat sau nu ca au fost postate de-a lungul timpului astfel de cazuistici pe Forum ?

La parintele Arsenie Boca care sfatuia mamele sa nu mai faca nici un fel de sex din momentul in care au aflat ca sunt insarcinate, vin mii de pelerini zilnic si se petrec minuni. Lucru cert este ca se poate intra in orice pangar cu carti unde se gasesc volume intregi cu aceste minuni facute de el. Parintele Arsenie Boca avea o mare proprietate. Era luminat de Duhul Sfant in ceea ce spunea. Iar Duhul Sfant rationeaza.

Eu nu va propun sa luati mot-a-mot sfaturile pe care le avem de la sfinti. Eu va propun sa rationati.
0
16-07-2013, ora 19:13
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Si care ar fi ratiunea pentru care sa nu faca sex? Ca spuneai si de ratiune. Doar prezumtia ca dam de unul nesimtit cu boli venerice? Si daca e vorba de un cuplu in care femeia si barbatul se iubesc, se respecta, se bucura de intimitatea lor? Asta e ultima gaselnita. Nici macar in Biblie nu scrie asa ceva. Cu toata stima pentru persoanele inalt-spirituale.
0
05-08-2013, ora 16:10
Cristinutza99
Nu este medic/terapeut
Cristinutza99
buna ziua intre timp am nascut acum fetita mea are 8 zile si cred ca a inceput sa faca colici si e constipata! astazi nu a facut treaba mare deloc pina acum!pina ieri a facut normal !prima data o alaptez la san si pe urma completez cu formula aptamil! ma puteti cu un sfat ce ii pot face ?va multumesc ptr ajutor si as fii f recunoscatoare daca miar raspunde un medic!
0
11-08-2013, ora 08:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul este prea mic pentru a urma doar sfaturile de pe forum.inscrie-l la medicul de familie, ia telefonul acestuia, si pentru orice problema te adresezi in primul rand lui.era bine daca macar cateva luni primea doar lapte de la san..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul in timpul sarcinii
  •