Doresc interpretarea CT torace cu substanta de contrast:

14-11-2017
sorilili
Nu este medic/terapeut
sorilili
Rezultat:

Se evidentiaza leziuni pulmonare reticulo-nodulare, cu aspect sechelar, cu dimensiuni individuale de pana la 11mm, dispuse mediopulmonar, posterior, pe o arie de aproximativ 9/12 cm.

Fara leziuni pulmonare active evidente CT.
Mediastin fara adenopatii notabile evidente CT.
Fara colectii lichidiene intrapleurale evidente CT.
Organe ale etajului abdominal superior fara leziuni patologice evidente CT.

Concluzie: Leziuni pulmonare reticulo-nodulare drepte, cu aspect sechelar. Se recomanda urmarire.

Tomografia a fost realizata pentru investigarea astmului in exacerbare + 'ceva' ce parea o pneumonie pe plamanul drept. Simptome: tuse cu expectoratie galbui/verzui, oboseala, senzatie de lipsa de aer, 'harait' in plamani, in special cel drept cu imposibilitarea de a respira/dormi pe partea dreapta.
3 comentarii
0
26-06-2019, ora 19:50
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Acele leziuni sechelare pot fi de la o pneumonie netratată sau de la tuberculoză (dacă ați avut). Dar nu există leziuni active pulmonare prin urmare nu ar trebui să vă îngrijorați. Să urmăriți la 3/6 luni evoluția acelor leziuni sechelare. O seară liniștită!
0
24-12-2021, ora 01:55
sorilili
Nu este medic/terapeut
sorilili
Da, am avut tb in trecut. La ultima radiografie din 2020 rezultat:

CORD AORTA NORMALE INTERSTITIU PULMONAR USOR ACCENTUAT BAZAL DREAPTA FARA LEZIUNI FOCALE PLEURO-PULMONARE VIZIBILE RADIOGRAFIC

Eu am fost diagnosticata si cu astm bronsic(cu simtomele aferente) si dl. doctor a spus ca 'interstitiul pulmonar accentuat' e din cauza astmului caci la astmatici se ingroasa bronsiile.
As vrea sa stiu totusi care e diferenta intre astm si boala pulmonara interstitiala?
0
26-05-2022, ora 14:28
pilipoli
Nu este medic/terapeut
pilipoli
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.daca puteti.
Fiul meu a descoperit doua formatiuni tumorale inantea urechii stingi. A fost trimis la o radiografie pulmonara si a primit urmatorul rezulta:
Plamini expansionati la peretele toracic, fara focare de condensare pulmonara.Desen pulmonar interstitialde tip reticulo-micronodularaccentuat difuz, bilateral.Opacitati micronodulare de intensitate medie, bine delimitate, omogene, proiectatelatero-toracicsting-verosimil fibronoduli sechelari. Hiluri pulmonare cu aria de proiectielargita, verosimil de tip vascular. Fara colectii pleurale.
Mediastinsuperior largitspre partea dreapta-posibila adenopatie paratraheala dreapta.
Opacitate de forma ovalara, bine delimitata, omogena, proiectata retrocardiac. paravertebral sting, cu dimensiunide aproximativ18/27 mm (LL/CC)-posibila adenopatie mediastinala
Cord, aorta cu aspect radiologic normal
Va multumesc din suflet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.