Doresc raspuns toxoplasmoza

23-10-2008
alinam69
Nu este medic/terapeut
alinam69
Fetitei mele de 11 ani i s-au inflamat 2 ganglioni mici la gat. Medicul pediatru ne-a sfatuit sa facem analize de toxoplasmoza, tinand cont de faptul ca avem o pisica in casa.
Rezultatele sunt : IgG= 8 IU/mL, (intervalul biologic de referinta scris pe buletinul de analiza este sub 7, 2-negativ, intre 7, 2 si 8, 8 - incert si mai mare de 8, 8- pozitiv ), noi ne incadram aici cu rezultatul INCERT. Este bine, este rau ? Cine poate da un raspuns ?
Va rog din tot sufletul.
IgM- este mai mic de 3 AU/mL, iar intervalul biologic de referinta scris pe buletinul de analiza este : (mai mic decat 9-negativ, intre 9 si 11- incert, si mai mare decat11- pozitiv.)
Cu rezultatul mai mic decat 3 noi ne incadram aici cu un rezultat NEGATIV.
Deci : IgG= 8 IU/mL
IgM- este mai mic de 3 AU/mL
3 comentarii
0
24-10-2008, ora 06:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ganglionii ar trebui sa fie mariti in mai multe locuri, medicii stiu unde sa-i caute, si copilul trbuie sa mai aiba si alte manifestari : face febra? are mancarimi de piele? Il doare capul, ? e obosit ? transpira noaptea ? are tulburari de vedere ? ficatul si splina sunt marite?Alaturi de manifestari de genul asta diagnosticul cuprinde si dozarea Ig M si IgG precum si izolarea parazitului numit toxoplasma gondii.Dupa parerea mea, daca copilul nu are nimic din cele de mai sus, doar doi ganglioni putin mariti [atentie! in toxoplasmoza ganglionii nu sunt inflamati, sunt doar mariti, mai duri si nedurerosi] nu cred ca este vorba de toxoplasmoza.Repetati analizele dupa 3 saptamani.Infectia aceasta se ia intr-adevar preponderent de la pisici, dar si prin maini murdare, carne nefiarta suficient, fructe si legume nespalate.
0
24-10-2008, ora 11:12
alinam69
Nu este medic/terapeut
alinam69
Buna ziua,
Fetita nu nu are absolut nicio manifestare gen febra, mancarimi, transpiratii si tot ce ati enumerat mai sus.
Este jucausa, invata bine, nu este obosita, are chiar exces de energie.
Ganglionii sunt putin durerosi la palpare si mentionez ca a fost racita in urma cu 3 saptamani.
ANALIZELE SUNT SAU NU SUNT IN REGULA ?
Va multumesc !
0
24-10-2008, ora 14:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt perfect normale.Alte laboratoare, cum de fapt stiam si eu, spun ca Ig G sub valoarea de 15 UI/mL este normala.Fetita nu are toxoplasmoza. Acei ganglioni putin mariti si durerosi sunt o reactie la o usoara roseata in gat. Deparazitati pisica atat intern cat si extern si nu lasati fetita sa o sarute Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: