Doresc sa ma ajute cineva cu un raspuns!!!Ce ar trebui sa fac?

02-02-2013
andrei1983
Nu este medic/terapeut
andrei1983
Buna ziua tuturor.Ma numesc Andrei si sunt din Iasi.In urma cu 5 ani tatal meu a suferit o amputatie de picior.Dupa cateva luni am reusit sa primim acel ajutor de la stat pentru o proteza.Anul acesta, mai exact luna noiembrie, a ajuns acasa din nou acelasi ajutor de la stat pentru a putea modifica proteza, sau daca bugetul ne permite a face una mai performanta.Cum nu ne-am permis acest lucru, am optat pentru o proteza care se incadreaza in banii dati de stat(mai exact 4000 ron).Am gasit noi o firma ce executa aceste proteze din Iasi, Vin acasa 2'pustani'(imi cer sucuze denumirii acare am folosito)'cu o bucata de metru( cel folosit in croitorie)fac o masura si..pleaca.Dupa 3 saptamani se reantorc cu o proteza, si..constatam cu stupoare ca proteza nu intra, prea mica!!!Acum partea'frumoasa'e ca noi am pierdut acei bani de la stat si pentru a modifica proteza, pentru a o face pentru tatal meu ar trebui sa platim o diferenta de 3000 ron!!Am sunat si la Casa de sanatate din Iasi si cei de acolo inca nu stiu ce sa ne spuna.Ce ar trebui sa facem???Va multumesc celor care ar putea sa-mi dea o informatie, si scuze pentru timpul pierdut in a citi aceasta 'povestioara'
2 comentarii
0
03-02-2013, ora 12:34
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Reclama firma care a efectuat proteza intai la protectia consumatorilor, directia de sanatate publica si casa de sanatate, toate reclamatiile SCRISE ca sa fie nevoiti sa raspunda tot in scris si cu raspunsul de la institutii adu-le la cunostiinta celor de la firma ca ii dai in judecata si ceri nu numai o alta proteza ci si daune morale. Daca poti sa ajungi la un studiou de tv local mergi si acolo sa faca un scurt reportaj gen, , Cum isi bat joc unele firme de banii celor cu dizabilitati TREBUIE sa va faca o alta proteza ptr ca ei au gresit.
0
04-02-2013, ora 13:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, confectionarea protezei incepe cu mulajul din gips, pe baza caruia se confectioneaza cupa. Cupa necesita 2-3-4 adaptari succesive, pana la forma finala, perfect adaptata bontului de amputatie.
Urmeaza etapa confectionarii mecanismului protezei, in functie de alte masuratori directe.
Practic este vorba despre un efort concertat, in mai multe sedinte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.