Doresc un diagnostic: cum tin ceva greu in brate sau ridic ceva simt furnicaturi in picioare

01-07-2011
luna21
Nu este medic/terapeut
luna21
am 27 de ani, la varsta de 9 ani am avut fractura de bazin deschisa, ambele picioare dislocate, am suferit o operatie deoarece am avut infectie mare am fost in coma 1 saptamana, am stat in gips 3 luni cu ambele picioare.Am 2 baieti minunati.primul{ 3 ani}l-am nascut pe cale naturala, iar al doilea prin cezariana{1an si 8luni}.acum 4 ani am inceput sa simt furnicaturi in picioare si daca nu ma asez pic jos.furnicaturile tin 1 minut si apar cum tin ceva greu in brate sau ridic ceva.de o luna de zile sunt mai dese.Spuneti-mi va rog domnule doctor ce credeti ca am si ce investigatii sa fac?
6 comentarii
0
01-07-2011, ora 21:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
eu cred c-ar fi bine sa consultati un neurolog.multa sanatate.
0
01-07-2011, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Perfect adevarat!
Puteti consulta un neurolog sau un neurochirurg, in ordinea pe care o doriti.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-07-2011, ora 07:20
titipopescu
Nu este medic/terapeut
titipopescu
pe 30 septembrie, anul trecut am fost operat la constanta de doc ortoped LUPESCU de tibie si peroneu, de atunci nu imi simt calcaiul, laba piciorului motivand ca a sectionat un nerv, merg schiopatand, astai viata platesti de pomana.
0
02-07-2011, ora 07:20
titipopescu
Nu este medic/terapeut
titipopescu
revin am 55 ani
0
02-07-2011, ora 10:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
informatiile nu sunt suficiente pentru a da o parere.
daca este o leziune de nerv, trebuie clarificat natura ei (partiala, totala, care nerv la ce nivel etc) acest lucru face un neurolog cu ajutorul EMG, ENG ului si a examinarii fizice.
dupa acesta, daca este o leziune de nerv, cautati un medic care se pricepe la microchirurgie ca sa dea o parere despre sansele de reconstructie
daca reconstructia directa nu este posibila si aveti un deficit de functie a gleznei (de exemplu nu reusiti sa ridicati laba piciorului) si din cauza acesta schiopatati, se poate face o corectie cu transfer de tendoane
0
02-07-2011, ora 16:47
titipopescu
Nu este medic/terapeut
titipopescu
multumesc, am sa revin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: