Doresc un sfat... copilul are afte in gurita si pe amigdale

06-01-2010
jofry9
Nu este medic/terapeut
jofry9
Am doi baietei de 8 si 5 ani. Cel de 8 ani a facut afte in gurita si pe amigdale, dintisorii din fata se misca foarte rau si are gingiile foarte rosii si inflamate, premolarii de minte erup si ei si sunt acoperiti de gingii (a iesit decat un colt). Am mers la medic (ORL), am facut tratament cu o solutie preparata la farmacie, isoprinosine, vi-sol. In decursul a 5 zile nu a aparut nici o ameliorare, din contra, se vaieta ca il mananca in fundulet.Doresc sa stiu ce pot sa mai fac si daca este posibil sa contacteze si cel mic aceste boli. Mentionez ca au fiecare cana lui, lingura lui etc. Pe maini se spala des, pe dintisori la fel. in cele 5 zile cel mare nu a mai spalat dintii pentru ca il dor foarte tare si nici eu nu am mai insistat (nu stiu daca este bine). De asemenea doresc sa mai spun ca inainte de a se imbolnavi au facut un tratament cu ulei antiparazitar tip Aden. Cel mare face giardia destul de des.Tratamentul s-a terminat la 2 zile dupa ce au aparut aceste afte.
3 comentarii
0
07-01-2010, ora 20:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
V-am trimis un mesaj, da-ti un click pe "modificati profilul dvoastra"
0
13-01-2010, ora 20:37
ANCA R
Nu este medic/terapeut
ANCA R
AM UN BAIETEL DE 4 LUNI DE DIMINEATA A INCEPUT SA II LACRIMEZE OCHIUL DREPT, IN JURUL OREI 16 AM FOST CU EL LA MEDICUL DE GARDA, ACESTA MI-A SPUS FARA A SE UITA LA COPIL CA ARE CANALUL LACRIMAL BLOCAT, AS VREA SA IMI SPUNETI CE INSEAMNA ASTA SI SA MA SFATUITI CE SA FAC, MENTIONEZ CA, CU BAIATUL CEL MARE NU AM PATIT ASA CEVA, AS VRE SA IMI SPUNETI SI CAUZA BLOCARI CANALULUI.VA MULTUMESC
0
25-11-2010, ora 15:29
jofry9
Nu este medic/terapeut
jofry9
De curand am aflat despre ceaiul alb. Este bun in cure de slabire? cat trebuie consumat pe zi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •