Doua drajeuri Logest uitate

10-06-2017
Kylie
Nu este medic/terapeut
Kylie
Buna ziua! Folosesc anticonceptionalele Logest de cateva luni. Am inceput un blister nou Marti - 30 Mai si am uitat sa iau un drajeu in ziua de Vineri - 2 Mai, deci in prima saptamana. Am continuat sa le iau conform prospectului, in cele 7 zile mentionate. Oricum nu am avut contact sexual de cand am inceput acest blister si pana acum, cand am uitat a doua pastila din blister, azi pe 10 Iunie, deci in a doua saptamana. Inca nu am avut contact sexual, am luat drajeul uitat atunci cand mi am amintit, dar saptamana viitoare vine prietenul meu si nu apuca sa mai treaca cele 7 zile. In prospect am vazut ca trebuie sa contactez medicul daca am uitat 2 drajeuri din acelasi blister. Se mai aplica regula ca timp de 7 zile sa folosesc metode suplimentare si apoi totul sa fie in regula daca am uitat 2? Sau trebuie sa folosesc metode suplimentare pana la terminarea blisterului, sau pot face pauza de 7 zile ca sa imi apara menstruatia si apoi sa incep un blister nou? Sau care este treaba cu 'mai mult de 1 drajeu uitat'. Mentionez ca la ambele drajeuri au trecut mai mult de 12 ore de cand trebuiau sa fie luate. Imi pare rau pentru romanul scris, dar am vrut sa dau suficiente informatii. Multumesc!
2 comentarii
0
12-06-2017, ora 12:45
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Terminati folia si protejati-va suplimentar cu prezervativ sau spermicid!
0
12-06-2017, ora 13:18
Kylie
Nu este medic/terapeut
Kylie
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul