doua rupturi de fibre musculare in 30 zile

08-07-2011
ana3006
Nu este medic/terapeut
ana3006
In urma cu o luna de zile, in urma unui efort (mers indelungat, in ritm mai alert) am facut o ruptura de fibra musculara (leziune fibrilara lung peronier 1/3). Tratmentul a fost repaus 3 zile, comprese gheata si anti-inflamatorii. Dupa disparitia hematomului (cca 10 cm) am inceput fizioterapie si laser 5 sedinte. Trebuia sa fac 10, din pacate n-am mai ajuns, intervenind o a doua rutura de fibra musculara, la acelasi picior, lateral genunchiului, partea posterioara, pe exterior. Hematomul este de asemenea de dimensiuni mari.
Aceasta ruptura a aparut fara un efort deosebit anterior :-) stateam pe loc...
Durerile sunt mult mai intense acum si extinse catre partea inferioara, laba piciorului si in sus catre coapsa.Si parca as avea febra musculara la intreg piciorul. Mai nou imi apar din cand in cand si contractii rapide ale gambei.
Am fost la medic din nou, mi s-a recomandat acelasi tratament.
As vrea sa stiu care ar putea fi cauzele. Mi s-a spus ca de vina este "materialul clientului"... Mi-e greu sa cred ca doar asta sa fie motivul, si daca este asta, ce am de facut pentru a preveni, evita alte evenimente similare.
Intre timp am facut analize de sange (proteine, vitamine, viteza coagulare si sangerare), astept rezultatele
Va multumesc.
1 comentarii
0
08-07-2011, ora 09:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles (scuzati-mi ignoranta) din comentariul D-voastra singurele elemente semnificative: varsta, sex, greutate, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice, metabolice, hepatice etc etc.
Tratamentul rupturilor musculare consta din repaus relativ timp de 6-8 saptamani, interval pe care nici fizioterapia si nici laser-ul nu-l pot micsora.
Rupturile musculare sunt, de obicei, rezultatul disproportiei dintre aparatul musculo-ligamentar si eforturile la care este supus (cel mai adesea, prin exagerarea efortului sau supraponderabilitate).
Nu cred ca veti afla ceva prin acele analize, mai ales ca nu au fost prescrise in urma examenului clinic la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.