Dozarea TORCH

191 comentarii 1 2 3456 7 Înainte ›
0
21-04-2009, ora 13:46
SMG
Nu este medic/terapeut
SMG
Pentru MELA2008
Multumesc pentru informatii !! Numai bine si sper sa fie totul OK!
0
21-04-2009, ora 13:46
SMG
Nu este medic/terapeut
SMG
Pentru MELA2008
Multumesc pentru informatii !! Numai bine si sper sa fie totul OK!
0
21-04-2009, ora 13:46
SMG
Nu este medic/terapeut
SMG
Pentru MELA2008
Multumesc pentru informatii !! Numai bine si sper sa fie totul OK!
0
21-04-2009, ora 18:56
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Anticorpii nu reprezinta prezenta infectiei, ci raspunsul organismului la o infectie recenta sau mai veche. E drept ca Ig M indica infectie recenta, dar odata cu scaderea aviditatii si din momentul in care titrul Ig M este in scadere nu ar trebui sa fie probleme.
0
22-04-2009, ora 11:20
SMG
Nu este medic/terapeut
SMG
Stimata Doamna Doctor, va multumesc pentru informatiile primite de la dumneavoastra, sau mai facut analizele pentru IGA si Aviditate iar domnul doctor Crisan de la infectioase din Timisoara a tras concluzia ca infectia sa produs cu cel putin 6luni sau un an in urma avand urmatoarele valori:
Toxoplasmoza IgA
Index. 4, 4
Interpretare:
index <= 0, 8 NEGATIV
0, 8 < index <= 1, 2 NECONCLUDENT
index > 1, 2 POZITIV
(ser, Metoda EIA)
Aviditate Toxoplasma gondii IgG
Index. 0, 464
Interpretare
index < 0, 200: aviditate scazuta
0, 200 = index < 0, 300: aviditate medie
index > 0, 300: aviditate crescuta
Un index > 0, 300 pledeaza pentru o infectie primara mai
veche de 4 luni. Pentru confirmare se recomanda repetarea
la un interval de 2-3 saptamini.
Un index < 0, 300 nu este criteriu de diferentiere a unei
infectii recente de una mai veche.
(ser, miniVidas, Metoda ELFA bioMerieux)
In concluzie a spus ca nu exista risc pentru sarcina si nu trebuie facut tratament.
0
22-04-2009, ora 12:01
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
pentru SMG
Sa inteleg ca la analize ai IgA pozitiv si aviditate ridicata?
IgM este pozitiv si in scadere?
Din pacate la mine IgM este pozitiv in crestere foarte mica, am repetat analizele si astept acuma rezultatul. Eu am IgA si IgE negativ si nu mai inteleg nimic.
0
24-04-2009, ora 10:54
SMG
Nu este medic/terapeut
SMG
Pentru MELA2008,
http://www.google.ro/search?hl=ro&q=+Toxoplasma+gondii+%2B+sinevo&btnG=C%C4%83utare&meta=
ACTUALITĂŢI ÎN DIAGNOSTICUL DE LABORATOR AL TOXOPLASMOZEI LA GRAVIDE
Poti sa accesezi lincul acesta aici ai multe detali despre toxoplasmoza este destul de complex documentul. Cu toate acestea tre sa asculti si parerea unui doctor.

Numai bine!
0
30-04-2009, ora 19:00
elsa03
Nu este medic/terapeut
elsa03
am intrat in panica. va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. incerc sa am un bebe de 8 ani iar acum in urma analizelor mi s-au gasit anticorpi chlamydioa trachomatis IgG cu valoarea de 4.536. Medicul mi-a spus ca este o boala veche din copilarie de la caini sau pisici. Am citit pe net si m-am speriat rau de tot cand am vazut ca e gonoree si ca e boala cu transmitere sexuala.
puteti sa ma ajutati? rezultatele analizelor de sange sunt urmatoarele :
- anticorpi anticardiolipinici IgG:4.317 ;
- listeria monocytogenes-serologie - negativ ;
- anticorpi chlamydia trachomatis Ig A : 0.484;
- anticorpi chlamydia trachomatis Ig G : 4.536;
- anticorpi citomegalovirus Ig G pozitiv;
- anticorpi citomegalovirus IgM 0.25;
- toxoplasma anti toxo - IgG ( cantitativ) <4 ;
- toxoplasma : anti toxo - IgM chemiluminiscenta 2 : negativ

puteti sa ma lamuriti, va rog fumos daca am sau nu gonoree. Si daca da, exista intradevar posibilitatea contactarii ei de la pisici sau caini?
va multumesc mult.
0
01-05-2009, ora 20:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Chlamydia trachomatis nu e in nici un caz acelasi lucru cu gonoreea. Este o bacterie atipica care pune probleme numai in cazul in care mama are o infectie acuta si naste pe cale naturala. Insa infectia a trecut in cazul dvs. si au ramas numai anticorpii protectori.
0
01-05-2009, ora 20:19
elsa03
Nu este medic/terapeut
elsa03
multumesc mult pentru raspuns. Cand spuneti "infectia a trecut" inseamna ca trebuia sa fi tratat acea infectie...ori nu am avut niciodata vreo infectie descoperita pentru care sa fi luat tratament. Sau poate da?! :)
oricum m-am linistit. multumesc inca o data.
0
05-05-2009, ora 09:46
p_claudia
Nu este medic/terapeut
p_claudia
multumesc mult pentru raspuns
0
10-05-2009, ora 08:15
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Elsa - uneori infectia dispare spontan, iar alteori se administreaza Claritromicina sau Ofloxacina in episodulacut.
0
10-06-2009, ora 18:03
Ramona.Elena
Nu este medic/terapeut
Ramona.Elena
Va rog frumos sa ma lamuritisi pe mine asupra rezultatelor analizelor urmatoare.mentionez ca nu sunt insarcinata, urmeaza sa fac acest pas, dar dupa efectuarea mai multor analize pt a ma cunoaste mai bine.
Ac Anti-virus rubeolos IgM- nonreactive(0, 08)
0
10-06-2009, ora 18:03
Ramona.Elena
Nu este medic/terapeut
Ramona.Elena
Va rog frumos sa ma lamuritisi pe mine asupra rezultatelor analizelor urmatoare.mentionez ca nu sunt insarcinata, urmeaza sa fac acest pas, dar dupa efectuarea mai multor analize pt a ma cunoaste mai bine.
Ac Anti-virus rubeolos IgM- nonreactive(0, 08)
0
10-06-2009, ora 18:03
Ramona.Elena
Nu este medic/terapeut
Ramona.Elena
Va rog frumos sa ma lamuritisi pe mine asupra rezultatelor analizelor urmatoare.mentionez ca nu sunt insarcinata, urmeaza sa fac acest pas, dar dupa efectuarea mai multor analize pt a ma cunoaste mai bine.
Ac Anti-virus rubeolos IgM- nonreactive(0, 08)
0
10-06-2009, ora 18:10
Ramona.Elena
Nu este medic/terapeut
Ramona.Elena
continuarea analizelor:
Ac Anti CMV IgM-Nonreactive(0, 23)
Ac Anti Toxoplasma IgM- Negativ
Ac Anti-Toxoplasma IgG-Pozitiv
Ac Anti-virus Rubeolos IgG-Reactive
Ac Anti-CMV IgG-Reactive
Va rog frumos sa imi spuneti ce inseamna si daca exista motiv de ingrijorare.sunt destul de nelinistita pt ca nu am avut cunostinta pana acum de aceste analize.Va multumesc !
0
23-06-2009, ora 10:52
Elena Tataru
Nu este medic/terapeut
Elena Tataru
sunt din Ploiesti si am un baiat de 16 ani care a fost diagnosticat cu toxocara canis, a urmat tratament cu Zentel - 14 zile ( Igg a crescut de la 1, 93 la 2, 56 ), a-si dori sa faca si IgM toxocara, dar in Ploiesti nu face nicio clinica. Pute-ti sa ma ajutati cu o informatie, va rog. Multumensc
0
23-06-2009, ora 15:13
Ramona.Elena
Nu este medic/terapeut
Ramona.Elena
Pentru Elena Tataru: va sfatiesc sa mergeti neaprat sa ii efectuati toate analizele.eu mi-am facut analaizele la MedLife cu trimitere de la medicul ginecolog sau la Matei Bals. Intrati pe site-ul clinicii medlife si aflati telefonul si lista analizelor cu preturile pe care le practica ei, iar programul de recoltare este f avantajos pt noi, cei din provincie.Mult success! Sanatate multa!
0
10-07-2009, ora 17:36
Felicia_Adriana
Nu este medic/terapeut
Felicia_Adriana
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.

Doresc sa raman insarcinata si pentru asta mi-am facut mai multe analize in urma cu 7 luni.
La Chlamydia mi-a iesit atunci IGG pozitiv. (Doar analiza aceasta am facut-o atunci pentru chlamydia).
Ni s-a recomandat antibiotic (Azitomicina) timp de 3 luni de zile (si eu si sotul meu am urmat tratamentul).
Luna aceasta mi-am repetat analizele pentru chlamydia si au iesit astfel:
Cultura din col - negativ
IGA - negativ
IGG - pozitiv.

Va rog frumos sa-mi spuneti daca mai sunt infectata!
Va mai rog sa-mi spuneti daca este necesar sa repet analizele in alta parte si sa mi se faca si IGM sau fac acea analiza numita PCR?

Pot sa raman insarcinata in acest moment fara riscul de a infecta copilul la nastere?

Va multumesc anticipat pentru un raspuns la intrebarile mele,
Felicia
0
22-07-2009, ora 15:50
nicolusha
Nu este medic/terapeut
nicolusha
buna ziua doamna doct.
in urma cu 5 luni am dat nastere unei fetite care din pacate sa nascut cu un punct de calcifiere pe creier...:(
nu stiu ce inseamna exact acest lucru de aceea va rog din suflet sa imi raspunde-ti si sa-mi spune-ti care sunt riscurile, din ce cauza sa format sau ce pot face in aceasta situatie.
am facut analiza toxoplazmoza bebelusului cand avea 2 saptamani de viata si a iesit negativ sau cel putin asa mi sa spus dar mi-au spus ca trebuie sa revin cu copilul din 3 in 3 luni la control neurologic iar asta ma ingrijoreaza...si nimeni nu mi-a explicat cu exactitate ce se intampla de fapt..va rog din suflet sa-mi raspude-tzi...
vroiam sa mentionez ca fetita se comporta normal se sprijina in picioare, sta in sezut binenteles ajutata, incearca sa ajunga la diverse jucarii, are reflexe..deci nu stiu daca trebuie sa ma ingrijorez sau ce ar trebuii sa fac..va mutumesc!
0
27-07-2009, ora 18:08
Karina7
Nu este medic/terapeut
Karina7
Buna ziua!

Ma confrunt si eu cu o problema legata de rezultatele analizelor premergatoare sarcinii, mai exact, indicii de Toxomplasoza.
La prima recoltare, rezultatele au fost: Igg: 12, 6 (pozitiv), Igm: 0, 66 (pozitiv)
la a doua recoltare, la distanta de o saptamana, rezultatele au fost: Igg: 21.2 (pozitiv), Igm: 0, 62 (pozitiv). Analizele le-am efectuat la Medsana.

Doctorul ginecolog mi-a recomandat programare la parazitolog, pentru a vedea ce este de facut. Marea mea ingrijorare tine de durata unui eventual tratament, intrucat am auzit ca acesta se poate prelungi si 6 luni, si noi chiar ne-am dori o sarcina cat mai curand. V-as fi foarte recunoascatoare pentru o opinie legata de situatia mea.

Va multumesc.
0
27-07-2009, ora 18:09
Karina7
Nu este medic/terapeut
Karina7
S-a strecurat o eroare in postul meu de mai sus: la a doua recoltare, la distanta de o saptamana, rezultatele au fost: Igg: 12.2 (pozitiv) - Igm: 0, 62 (pozitiv).

Multumesc.
0
26-09-2009, ora 10:45
andreandreea
Nu este medic/terapeut
andreandreea
Sunt insarcinata in 5 saptamani, am facut un test Torch inainte cu o luna sa raman insarcinata.
Va rog sprijiniti-ma si pe mine in interpretarea rezultatelor, medicul ginecolog nu mi-a spus decat ca undeva in corp am un herpes si cam atat. am mare incredere in el dar sunt foarte nelinistita:

Anti HSV IGG - rezultat 4.76 ( valori de referinta: 0.9 negativ, 1.1 pozitiv )
Anti HSV IGM - rezultat 15.8 ( valori de referinta 16 negativ, 20 pozitiv )

Intrebarea mea cea mai mare ar fi : cum e posibil sa am undeva un herpes cand eu nu am avut niciodata pe corp nimic, nici macar o bubita????????????
UNDE este acest herpes??????????????
0
10-10-2009, ora 10:18
elissa1
Nu este medic/terapeut
elissa1
Buna ziua,

Anti-Toxocara canis IgM, rezultat POZITIV (0, 319/0, 300) iar referinta fara valori, NEGATIV.
Anti-Toxocara canis IgG, rezultat NEGATIV (7, 97) iar referinta NEGATIV (mai mic de 9, 0, ECHIVOC intre 9.0 - 11, 00, POZITIV mai mare de 11, 00)
Biochimie urinara BIL rezultat 1 mg/dl, referinta NEGATIV
Biochimie urinara KET rezultat 50 mg/dl, referinta NEGATIV
Biochimie urinara SG rezultat 1.025, referinta 1.010-1.025
Glicemie rezultat 70 mg/dl, referinta 70-105
Mentionez ca toxocara am efectuat-o la Medlife.
Va rog sa imi spuneti care este opinia Dvs.?
Multumesc
0
01-11-2009, ora 07:04
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Anticorpii Ig G pozitivi indica o infectie veche, care nu presupune riscuri in perioada sarcinii sau preconceptional, daca nu sunt asociati cu anticorpi Ig M pozitivi. Acest lucru este valabil pentru rubeola, toxoplasma, CMV, herpes virus si chlamydia.
0
01-11-2009, ora 07:05
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru rubeola, Ig G pozitiv inseamna infectie care a avut loc in copilarie, si deoarece imunitatea e pe viata, nu mai trebuie repetati in timpul sarcinii.
0
01-11-2009, ora 07:07
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru herpes virus, IG G-ul pozitiv inseamna ca organismul a fost in contact cu virusul herpetic in trecut dezvoltand acesti anticorpi. Insa, pentru herpes virus, la fel si pentru CMV, Toxoplama, Lysteria, imunitatea nu e pe viata, si atunci se recomanda efectuarea Ig M in timpul sarcinii pentru a se verifica riscul unei infectii acute. Numai Ac tip Ig M indica infectia acuta cu risc pentru copilas.
0
01-11-2009, ora 07:09
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Toxocara (un parazit al caineloi sau al pisicii care uneori infesteaza omul) Ig M pozitiv inseamna infestare. se face tratament cu Zentel 10 zile (in fuctie de varsta si greutate se pot utiliza 2 sau 4 cp pe zi) Plus un hepatoprotector.
0
01-11-2009, ora 07:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Atentie insa, anticorpii pt. Toxocara pot persista si dupa tratarea infesctiei. In cateva luni, anticorpii Ig M scad, si apar in schimb anticorpii Ig G protectori, car eindica infectie veche - un fel de semn al infectiei in trecut).
0
02-11-2009, ora 10:48
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
pentru doamna doctor
Va rog sa ma ajutati intr-o problema veche:
TOXOPLASMA de doi ani de zile: test ELISA IgM pozitiv 1, 35 (fara modificari semnificative in decursul anilor), IgG pozitiv250, IgA negativ, ISAGA pozitiv, IgE negativ. Am efectuat tratamente cu Rovamicina, iar acum cu Daraprim +Azitrox+alte si urmeaza sa refac analizele.
Doresc sa efectuez PCR Real TIme ADN Toxoplasma. Puteti sa precizati mai multe despre aceasta analiza???Mentionez faptul ca nu sunt insarcinata, dar doresc acest lucru si vreau sa ma asigur ca este totul bine. In cazul in care PCR este negativ este suficient pentru a avea o sarcina normala? De ce IgM este pozitiv de atata timp cand se spune ca toxoplasma este tratabila si anticorpii IgM dispar dupa cateva luni?? Tratamentul se pare ca in cazul meu nu a avut nici un efect.
Va rog sa nu ocoliti problema aceasta.
Adaugă un comentariu / răspuns
191 comentarii 1 2 3456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • O nouă metodă poate identifica complicațiile care apar în timpul sarcinii
  • Investigaţiile şi analizele recomandate în timpul sarcinii
  •