Dozări hormonale tiroida rezultate

01-06-2016
alina simon
Nu este medic/terapeut
alina simon
Ma numesc Alina am 36 ani, sunt diagnosticata cu Tiroidita autoimună Hashimoto de 5 ani. Sunt sub tratament cu Euthyrox de 3 ani iau Euthyrox 50. Recunosc ca nu am mai fost la control de 2 ani si sunt foarte îngrijorată ca la ultimele analize am TSH 14, 5 si fT4 1, 28. Am facut programare la medic dar mai am mult de așteptat pt ca Dr Badiu de la București vine rar in orașul nostru si as vrea sa va cer sfatul ce sa fac si daca puteți sa ma lămuriri ce se întâmpla cu tiroida mea ;chiar daca iau tratament si zici ca sunt o bătrâna cu intoleranta la efort, sunt umflata anemică ma dor articulațiile mai ales la mâini.Multumesc mult
3 comentarii
0
01-06-2016, ora 08:48
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
La TSH-ul pe care il aveti probabil va trebui sa cresteti doza.
0
01-06-2016, ora 16:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti si la Reumatolog pentru articulatii. Nu stati asa.
0
02-09-2016, ora 19:09
Dr. Danciu Cristina
Endocrinologie, Cluj Napoca
Dr. Danciu Cristina
Buna ziua,

Conform analizelor trebuie crescuta doza de euthyrox la 75 ug/zi.
Va recomand pentru inceput sa efectuati si alte analize : Ca ionic, Mg seric, Sideremie, HLG, VSH, Prot C reactiva, factor reumatoid. Tiroidita autoimuna se poate asocia si cu alte boli autoimune ( LES, poliartrita reumatoida...) si ar fi indicat intr-adevar si un consult reumatologic.
Recomand dozari hormonale pe linie tiroidiana anual deoarece necesarul de euthyrox creste treptat pe masoara ce boala evolueaza.

O zi frumoasa,
Dr. Danciu Cristina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: