dr. Balcan Anisoara, prolactina crescuta, voi avea bebe?

28-08-2012
coolgirlemi
Nu este medic/terapeut
coolgirlemi
am facut analizele pentru hormoni, in ultimile trei luni avand o dereglare hormonala, prima data cateva zile, apoi mi-a intarizat 2 saptamani, dupa 2 saptamani mi-a venit si m-a tinut 2 saptamani. mi s-a oprit cu ceai de galbenele. recoltarea a avut loc in ziua 23 dupa calculul med. endocrinolog.

TSH - 6, 96 MLU/L VALORI REF. 0, 40 - 6, 16
FSH - 4, 7 MUI/ML F. FOLICULARA 3, 5 - 12, 5
F. OVULATORIE 4, 7 - 21, 5
F. LUTEALA 1, 7- 7, 7
LH 15, 7 MUI/ML F.F 2, 4 - 12, 6
F.O. 14 - 95, 6
F.L. 1 - 11, 4
PROGESTERON 1, 91 F.F. 0, 6 - 4, 7
F.O. 2, 4 - 9, 4
F.L. 5, 3 - 86
PROLACTINA 787 72 - 511

DACA VOI FACE TRATAMENT PENTRU PROLACTINA, VOI RAMANE INSARCINATA APOI? CAT TIMP SE FACE ACEST TRATAMENT? SUNT O PERSOANA STRESATA, ARE LEGATURA UNA CU ALTA? VI MERGE CAT DE CURAND LA ENDOCRINOLOG CU REZULTATUL
1 comentarii
0
28-08-2012, ora 19:34
Dr. Dimitrios Harsisis
Obstetrica-ginecologie, Cipru
Dr. Dimitrios Harsisis
Salut Emi,

Nu sunt prea sigur ca prolactina este semnificativ crescuta. Pe de alta parte, vad ca TSH-ul este putin crescut. Acest lucru ar putea fi datorat unei hipofunctii tireoidiene (hipotiroidism). De asemenea, hipotiroidismul reprezinta o cauza frecventa de prolactina crescuta (!) asa ca s-ar putea sa corectezi prolactina nu cu medicamente contra prolactinei ci cu hormoni tireoidieni. Cea mai frecventa cauza de hipotireoidism se numeste boala Hashimoto si poate fi detectata prin o analiza de sange (anti TPO).

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.