Dragostea asta.. Ajutor!

18-09-2016
Razvanel25
Nu este medic/terapeut
Razvanel25
Buna seara, am mai postat la dvs in urma cu un an mai exact subiectul il puteti gasii aici ( http://www.romedic.ro/forum/iubita-geloasa-sau-92403 )
Problema persista in continuare, chiar daca iubita mea a plecat de la mine de curand la insistentele mele, deoarece nu am mai rezistat.. accelesi probleme. anul trrecut cand am postat subiectul, nu munceam niciunde, tot timpul imi era cu ea, dedicat ei, fiecare minut secunda... nu am avut niciunul prieteni aici fiind in strainatate... nu prea aveam ocupatii... lucra doar ea, eu stand in casa mai mereu, pt ca nu aveam unde merge si nici nu imi permitea ea sa merg pe undeva fara ea, intre timp mi-am gasit de munca, sunt sofer, livrez marfa prin diferite hotele, restauranturi etc. Asta a devenit o problema noua, de ce, pentru ca livrand si umbland prin oras, ma uit dupa femei, spusele prietenei mele, mia zis ca ma vazut de mii de ori ca ma uit, ma uit dupa funduri... ma pierd, ma schimb la fata etc. Mia spus ca imi vede capul, ca ma uit in oglinda de la masina dupa ele, intradevar sa mai intamplat sa intorc capul in oglinda cand a trecut o fata, dar in niciun caz nu aveam in cap asta, recunosc ca sa intamplat sa ma si uit dupa cate o femeie, dar f rar si nu cu gandul ca mio doresc si nici ca eram atras de ea, stiti cum suntem noi barbatii.. probabil e inclus si in firea mea, barbat sunt si eu, dar in nici unn caz ca nu imi mai iubesc prietena, se intampla pur si simplu, toti ne mai uitam cred eu, si eu am vazuto pe iubita mea, dar in schimb, Am vazut cu ochii mei de sute de ori cand mergeaam cu ea pe strada ca imi spune ca ma uit dupa o femeie dar eu nici macar nu observam respectiva femeie, nici nu aveam asta in cap, degeaba nu sunt crezut, am fost acuzat de zeci de ori ca ma uit si dupa sora mea, ca ma uit dupa fundul ei, ceea ce mi se pare o exagerare !! Nu sunt atras de sora mea in nici un caz, bineinteles nu sunt crezut de ea. Acuzatii peste acuzatii cat a stat cu mine, daca nu veneam de la munca cand credea ea ca trebuie sa vin, reprosuri, injuraturi, si jigniri aruncate asupra mea, bineinteles ca si eu raspundeam cu acceasi moneda, deoarece ma dispera psihic vorbind. Au fost si batai din cauza accestor motive, uitat dupa femei, sau videoclipuri pe youtube unde apareau femei indecente, sora mea, parintii mei, intarziat de la munca 5 minute tot felul de motive, si atunci demonstrandui prin poze unde sunt etc. Ma lovea iar eu din pacate si neestind sa ma controlez am raspuns inapoi, iar dupa 5 minute si in momentu de fata parandumi rau ca am lovit o femeie, ma simt jalnic, josnic cand ma gandesc, , dar ma scotea din toate mintile atat de rau incat nu ma puteam controla, desii sunt o persoana foarte calma in general.
Era cearta din orice, daca imi scria un prieten din Romania, era cearta, pe motivul ca imi spune de alte fete, daca ei ii scria o prietena, imi inchidea gura spunandumi ca prietena ei nu e ca prietenii mei, cur***. pot continua la nesfarsit cu motive dinastea, am incercat sa ii explic sa ii spun ca are o problema cu gelozia, eu nu cred ca poti dai cu piciorul in 4 ani de relatie pt motivul ca iubita/iubitul tau asculta o piesa care are un videoclip deochiant, sau ca ti se pare ca iubitul a intors capu pe strada, am incercat sa ii explic ca degeaba imi vede capul, nu poti vedea unde se uita ochii unui om. am fost acuzat intruna ca imi place de alta pe la hoteluri, daca vorbeam la telefon si auzea o femeie ca ma saluta, pt ca asa e normal aici in tara unde locuiesc, sa fii salutat oriunde mergi, imi spunea: "vezi vorbesti cu altele!". Intre timp am insitat ca trebuie ca ea sa plece, chestia sa facut, a plecat, inca o iubesc, inca dupa atatea motive tampite, dupa atatea chestii urate, dupa atatea lucruri urate rabdate inca mai tin la ea foarte mult, imi doresc sa se intoarca la mine, am ramas singur aici, cu parintii, dar stiti cum e cu parintii, eu fiind tanar ei in varsta, am avut si acceasta problema, ea isi dorea sa ne mutam de la parintii mei foarte mult! pt ca e foarte aiurea sa stai cu parintii, cu "socrii" in cazul ei, sau implicat si ei destul de mult de la inceput, mai ales mama, eu avand probleme in prezent cu ea, pt ca nu ne mai vrea impreuna, se impotriveste, dar problema a fost un cerc vicios, prietena mea nu renunta la cearta si gelozie, eram mereu acuzat si jignit si injurat, in felul accesta nu puteam sa ii ofer afectiiune si dragoste, ca so ajut sa isi recapete increderea, pt ca eram eu ranit de ea, de gelozia ei si clar ca nu imi doream sa ma mut cu ea in alta casa, , , acum imi pare rau pt tot, am gresit si eu, am fost si eu gelos la randul meu, chiar foarte gelos, am trecut peste, sunt si in momentul de fata, ma simt nesigur, stiind ca ea are acceste pareri si ganduri despre mine, paereri de genul ca sunt cur**r, pervers, afemeiat, ma simt nesigur, relatia noastra continua la distanta pana luam o decizie, se intoarce la mine sau nu. Eu sunt terminat, mananc foarte putin, dorm foarte putin, muncesc multe ore, certuri cu parintii, in special cu mama ea fiind foarte bagacioasa, sa bagat in continu intre noi. Plecarea ei ma terminat, am gresit si eu, a avut si iubita mea dreptate de multe ori, am avut si eu, suntem amandoi vinovati. astept un sfat, e bine venit! Multumesc
2 comentarii
0
18-09-2016, ora 09:18
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ceea ce descrieti nu este iubire, cum credeti, ci o relatie de depenedenta, "condimentata" cu gelozie patologica, iar din asta nu are cum sa iasa ceva bun.
Va recomand cu caldura sa apelati la psihoterapie pentru a invata sa functionati altfel intr-o relatie, altfel, urmatoarea va fi la fel, sau veti continua la fel, dar se va adauga si un copil eventual, la fel de chinuit.
0
18-09-2016, ora 15:29
Razvanel25
Nu este medic/terapeut
Razvanel25
Din motive personale, se poate sterge cele doua subiecte postate de mine?
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul