dubla ruptura de peroneu recuperare

18-03-2011
kalutuxxl
Nu este medic/terapeut
kalutuxxl
buna ziua. in urma cu app 7 saptamani am cazut si mi-am (rupt picoru) am fost la spital crezand ca mi-l pune in ghips si plec acasa dar mi-a dat diagnosticul de dubla ruptura de peroneu am stat o saptamana in spital deoarece era pre unflat picioru si au spus ca nu ma pot opera asa mau operat pe radiografie se vedea exact in zona gleznei o bucata cam de 2 cm asa rupata din osul cel gros si osul cel spubtzire fisurat si dupa ce mi-au spus si doctori si am obs ei eu si la cea bucata rupta de os mi-au introdus un surb destul de marecam 3 cum ca sa o fixeze si la cel subtzire mi-au introdus o tiza subtzire de forma unei sarme lunga cam de 20 cm ( spun asta din ce am vazut si am inteles si eu ca un necunoscator) au trecut inca doua saptami mi-au scos firele operatziei si mi-au bagat in ghips pana sub genuchi timp de o luna si astazi mi-au scos gipsu si doctorul nu mi-a dat nici un fel de recuperare decat mersul de probllema este ca doare enorm poate este normal dar nu pot indoi picioru de la glezna din spate in fatza sub nici o forma decat in pozitzia de 90 de grade pot tine maxim piciorl implicit calca cu ajutorul unei carje fra ia nu pot un pas ce imi recomandatzi ca o recuperare mai rapida ???? sa pot merge fara carje ???? sa pot merge cat mai repede corect ??? in limita normala

va multumesc anticipat astept raspunsuri mersi
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul