Dupa 2 ani de casnicie suntem in pragul divortului

28-09-2010
endrill
Nu este medic/terapeut
endrill
Buna ziua!Am 28 de ani si m-am casatorit in urma cu 2 ani.Cu aproximativ 4 luni inainte de nunta sotul meu a urmat un tratament medicamentos pt atacurile de panica ce au avut ca si efect advers inhibarea libidoului(intre noi nu s-a mai intamplat nimic de 2 ani jumatate invocand ca si motiv medicamentele si faptul ca m-am ingrasat).Acum cateva luni am purtat o discutie si dupa ce l-am enervat serios mi-a marturisit ca de fapt el si-a revenit si ca e bine din pct de vedere sexual dar ca nu a mai vrut sa o faca( cu mine) pt ca oricum nu se simtea bine in pat cu mine.Nu pot intelege de ce s-a mai insurat dc a simtit ca nu ne potrivim, de ce a trebuit sa ne distrugem 2 ani din viata asa.El a fost indragostit de o imagine(aratam ft bine)...dar imaginea a disparut(depun eforturi sa reapara)si iubirea o data cu ea.Imi reproseaza ca am salariu mic(sunt medic rezident), ca ar trebui sa imi iau al doilea job.El are serviciu si o firma de evenimente.Nimic nu ii mai convine...sa nu ii pun intrebari incomode...sa il las in pace asa ii place...sa faca ce si cum vrea el.Voi ce spuneti, ce ma sfatuiti?Acum ar vrea o pauza(aseara mi-a spus despartire)...eu o iau ca pe o despartire...Sunt bulversata...nu il mai recunosc...sau poate nu l-am cunoscut niciodata.
1 comentarii
1
28-09-2010, ora 21:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cred ca un medic rezident este inteles doar de catre un medic care a trecut prin rezidentiat. Si mai cred ca nu te iubeste, poate gresesc, dar uneori " da bine social" sa ai sotie medic, ar putea sa fie si asta un motiv pentru care s-a casatorit cu tine sau poate avea nevoie de sprijin cat timp a urmat tratamentul sau eu stiu... am aflat ca sunt atatea motive care nu au legatura cu dragostea pentru care oamenii se casatoresc... Si da, este importanta si viata sexuala, dar cred ca poti realiza repede ca nu te potrivesti cu cineva, nu dupa...n ani.Cert este ca, daca nu exista dragoste, respect, nu exista o temelie pentru relatie, relatia nu dureaza. Timpul le va rezolva pe toate. Si daca medicina pentru tine inseamna pasiune, nu conteaza ce zic ceilalti, tu continua sa fii medic. Am invatat de la vara-mea care a ajuns destul de sus intr-o insitutie financiara importanta si care si-a dat demisia uimind pe toata lumea, pentru ca ea are un vis si vrea sa-l urmeze ca , daca ceva este important pentru tine si te face fericit, merita sa faci sacrificii pentru "ceva". Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul