Dupa 5-6 ani de anticonceptionale, menstruatia intarzie

11-02-2012
dora_teodora
Nu este medic/terapeut
dora_teodora
Buna seara, as avea si eu o intrebare.am luat AC (rigevidon) foarte mult timp 5-6 ani...am decis sa fac o pauza. Totul a fost binisor, mai ales ca in primele 2 luni mi-a venit CM la un interval de 31 zile, doar ca acu in luna a 3, menstruatia mea se lasa asteptata de vreo 36 zile... Incep sa-mi fac ganduri negre :) si sa ma agit...ar trebui? exista posibilitatea ca organismul mu sa incerce sa se refaca in a 3 luna, chiar daca deja am avut 2 menstruatii? ori, a prgatesc sa astept barza? :D Am o viata sexuala activa, dar avem grija
8 comentarii
0
11-02-2012, ora 17:41
johanna12
Nu este medic/terapeut
johanna12
In primul rand pauza se face numai daca o impune medicul, nu ne apucam sa facem pauze ca asa ne tuna noua, riscam sa ne dereglam mai tare.
Ai facut un test de sarcina?Daca nu, mai ai putina rabdare, corpul tau incearca sa isi revina, cel putin ovarele, dupa 5-6 ani de pauza, acum sunt puse la lucru.Fa un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul sexual sau o saptamana de la intarzierea menstrei.
0
12-02-2012, ora 00:28
alexaacrazzy
Nu este medic/terapeut
alexaacrazzy
buna seara am o intrebare eu am niste scurgeri vaginale am fost la ginecolog si in italia si in romania si mi sa dat acelasi tratament tantum rosa spalaturi si ovule si miau mai trecut scurgerile numai ca mi-au zis ca nu am candida pur si simplu e o scurgere mai abundenta...iar astazi am fost la farmacie si miam luat pliculete tantum rosa sa fac spalaturi si dupa ce am facut primul plic am atins cu mana substanda din plic facuta amestec cu apa ca pe prospect si m-am iritat pe maini si ma ustura iar in vagin simt asa o caldura...pana acum am mai facut tratament dar nici o data nu m-am iritat...acu scurgerile sunt branzoase si abundenta cateodata ma schimb si de 7 ori pe zi..pur si simplu se uda chilotii.m-am documentat si se zice sa nu trebuie sa facem spalaturi ca distrugem flora si.nu stiu ce sa fac...va rog sa imi rapundeti..va multumesc anticipat
0
12-02-2012, ora 14:29
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Recomandarea ar fi sa renuntati la irigatii/spalaturi vaginale cu tantum rosa sau ceaiuri. Repetati ex de secretie vaginala si luati un tratament cf rezultatului. Ulterior folositi niste ovule pentru refacerea florei vaginale: alegeti intre softigyn, viviflor, gyniel. gynophilus etc
0
12-02-2012, ora 18:43
alexaacrazzy
Nu este medic/terapeut
alexaacrazzy
va rog sa fiti mai axplicit pentru ca nu inteleg nimik in afara faptului ca trebuie sa renunt la irigatii si trebuie sa folosesc ovule ce sa continuii...a si spalaturi cam fac 2 pe sapt doar cu apa calda nu e bine nu ca stric flora...va multumesc
0
13-02-2012, ora 00:06
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Trebuie sa repetati examenul de secretie vaginala. Asta inseamna sa mergeti la un spital/cabinet/policlinica si sa va recolteze din vagin. Nu trebuie sa va spalati inainte si nici sa aveti raport sexual cu minim 24 h inainte. In functie de ce infectie arata examenul de secretie veti primi un tratament cu ovule +/- tablete. Dupa ce terminati tratamentul trebuie sa continuati cu o serie de ovule care sunt special concepute sa va refaca flora vaginala.
0
14-02-2012, ora 19:53
alexaacrazzy
Nu este medic/terapeut
alexaacrazzy
asa am sa fac acum am scurgeri consistente si cu putin picaturi de sange desi nu e perioada menstrei..a si mai am o intrebare tampoanele ob tin infectia mai mult in mine sa nu le mai folosesc...
.va multumesc pentru raspunsuri
0
19-02-2012, ora 10:15
nicoletadumitrascu
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrascu
am si eu o problema... in luna ianuarie, cam pe data de 24..am luat doua pastile de ciproquin (antibiotic) la interval de 12 ore.. as fi luat mai multe dar nu le-am suportat.. si am renuntat... simultan iau si anticonceptionale, yasmin... pe data de 6 februarie.. am avut menstruatie... iar pe data de 10 februarie am inceput urmatorul blister... iar pe 11 februarie am avut contact sexual... exista vreun risc de sarcina? Va multumesc!
0
09-04-2012, ora 01:45
alexaacrazzy
Nu este medic/terapeut
alexaacrazzy
buna seara am o problema dupa ce mananc dupa min imi vine mancarea asa ca un suc gastric inapoi iar apoi sughit si cam de jumatate de an ma apuca mai memreu sugitu cred ca juma din zi o sughit care e cauza ? aa si am helicobacterie la stomac o fi de la asta va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •