dupa artroscopie

23-02-2013
angheljr
Nu este medic/terapeut
angheljr
Buna ziua,

28 ani, M, 1.80, 75 kg

Am facut sport (fotbal) pana in urma cu 7 ani cand am avut o operatie pentru ruptura de LIA si menisc intern.
Totul a fost ok, pana acuma 1 luna cand intr-o alergare am simtit cum m-a 'curentat' ceva la acelasi genunchi.
Daca incercam sa merg normal simteam o durere ca si cum m-ar impunge cineva cu un cutit in genunchi iar daca mergeam schiopatand fara sa fac toata flexia genunchiului era ok.
Am fost la investigatii si pana la urma am ajuns la artroscopie (ruptura corp menisc extern si condropatie gradul II/III compartiment intern si extern)
Operatia ok, s-a curatat meniscul. (meniscetomie partiala)
Am 10 zile de la operatie, genunchiul treptat se desumfla, pot sa merg schiopatand fara sa las toata greutatea pe el.
Cand incerc sa fac miscarea corecta simt aceeasi durere pomenita mai sus, ca o intepatura in genunchi dinspre exterior-lateral spre interior.
E normal post operator si ar trebui sa astept pana isi revine?
Se poate sa fie de la altceva si cumva sa nu se vada la artroscopie sau cumva lichid acumulat in genunchi?
Se poate sa-mi dati ceva detalii despre condropatie, stiu doar ca este afectiune a cartilajului.

Va multumesc.
5 comentarii
0
23-02-2013, ora 13:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Condropatia reprezinta distrugerea cartilajului articular si evolutia ireversibila catre artroza.
Cartilajul articular nu poate fi 'vindecat' dupa o leziune traumatica. Nu exista nici un medicament si nici o procedura capabila sa refaca un cartilaj distrus.
Ramane doar sa intarziati cat mai mult distrugerea completa, prin protejarea articulatiei de efort excesiv si de alte traumatisme (jogging, foot-ball, tenis si orice sport agresiv de contact sunt total nerecomandate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-02-2013, ora 19:29
angheljr
Nu este medic/terapeut
angheljr
Va multumesc pentru raspuns.
Mai ai o mica nelamurire doar.
Este normala umflatura si durerea post operatorie descrisa mai sus?
Se poate sa fie ceva ce nu se vede in timpul artroscopiei?

Va multumesc.
0
24-02-2013, ora 13:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Poate fi sau nu normala.
Genunchiul poate ramane marit de volum chiar 2-3-4 luni dupa artroscopie, in functie de gravitatea leziunilor constatate intra-operator, de procedurile efectuate, dar si de perioada de recuperare-kineto-terapie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-03-2013, ora 12:35
angheljr
Nu este medic/terapeut
angheljr
Buna ziua,

Dupa operatia de menisc si in cazul in care este pus si un diagnostic de condropatie gradul II/III compartiment intern si extern, ar ajuta un tratament cu injectii cu Alflutop?

Va multumesc.
0
16-03-2013, ora 21:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Condropatia semnifica distrugerea ireversibila a cartilajului articular, in fapt o leziune pre-artrozica.
Nu s-a inventat inca nici un medicament /injectie/procedura care sa previna, sa stopeze sau sa trateze distrugerea cartilajului. Prin urmare, orice produs de acest gen este inutil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: