Dupa cat timp mor spermatozoizii?

09-05-2008
cineva_2008
Nu este medic/terapeut
cineva_2008
Dupa cat timp mor spermatozoizii daca nu au fost ejaculati in vagin?
6 comentarii
0
09-05-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
Tinind cont ca traiesc in vagin dupa ejaculare 3 zile probabil tot atit daca au un mediu corespunzator in care pot traii.Oricum pt. ce te intereseaza ca intrebarea e cam vaga?
0
30-05-2008, ora 00:00
mythought
Nu este medic/terapeut
mythought
Buna,

Eu stiu ca sperma poate supravietui in corpul unei femei si pana la 7 zile daca are intr-adevar un mediu corespunzator.
0
30-05-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
Tema: oh...spermatozoizii...
Întrebarea
am o intrebare pentru voi-ma intereseaza cit timp traiesc spermatozoizii-dupa ejaculare-fie pe o suprafata(pe cearshaf, pe piele), fie in apa(calda)-si daca exista riscul ca ei sa nimereasca in vagin(din apa aflata in cada)in timp ce faci baie(evident in 2)?

Raspuns
Durata vietii spermatozoizilor in afara corpului omenesc este scurta, pana la 10-30 min. In cavitatea uterina poate trai 72 ore. Probabilitatea de a nimeri in vagin din cada de baie este foarte mica, chiar imposibila as spune.
Iu. Cheptanari medic.

* (2006.02.07 20:06)
Din arhiva Sfaturi:

Tema: spermatozoizii din prezervativ

Întrebarea
Problema mea este urmatoarea: fosta mea prietena a ramas insarcinata cu prezervativ!!! Nu s-a rupt, asta stiu sigur pt ca am verificat imediat dupa aceea. Sunt curios sa stiu dc nu cumva s-a inseminat artificial singura, folosind sperma din prezervativ. De aceasta va intreb cate ore(zile) sunt spermatozoizii viabili in afara corpului femeii, adica in prezervativ?

Raspuns
Daca va referiti la viabilitatea spermatozoizilor, atunci ei pot fi viabili in corpul femeii 3-5 zile dupa coitus, la temperatura de 37 grade in termostate si medii speciale pina la 3 zile, iar in mediul ambiant in dependenta de temperatura si alte conditii circa citeva ore.
Este nevoie de mentionat ca daca ati avut un act repetat nemijlocit dupa cel cu folosirea prezervativului chiar si fara ejaculare, este posibila instalarea sarcinii.
Dr. Sergiu Gladun, obstetrician-ginecolog
0
30-10-2009, ora 21:50
g.elena13
Nu este medic/terapeut
g.elena13
am si eu o intrebare la voi..plz am nevoie...
prietenul meu s-a terminat p mine, dupa care a urmat o baitza in vana.[baitza fara el]este riscul sa raman insarcinata chiar daca mam sters..?
0
12-01-2013, ora 21:42
Nicoleta1919
Nu este medic/terapeut
Nicoleta1919
Am si eu o intrebare, daca prietenul meu a ejaculat apoi avand pe degete sperma( probabil) le-a introdus putin in vagin, as putea fi insarcinata?
0
04-02-2019, ora 20:07
Ivan4
Nu este medic/terapeut
Ivan4
Am si eu o intrebare, dacă mam masturbat apoi am facut un dus si o trecut o oră de atunci apoi am masturbat o fata cu limba și i-am băgat degetele de la mana cu care mam masturbat in p***a, dar înainte de asta m-am spălat si pe mâini, se poate sa ramana gravida, sa raspunda doar doctori, cer seriozitate multumesc pentru ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: