dupa ce m-am operat colecist, nu suport mirosurile

12-10-2007
elena fieni
Nu este medic/terapeut
elena fieni
in urma cu 3 luni m-am operat de colecist, ce alimentatie imi recomandati. Mentionez ca nu suport mirosurile de parfum, mancare (mi se face rau de la ele) Care este cauza?
4 comentarii
0
12-10-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
probabil ca si medicul ti-a zis ca nu trebuiesc consumate alimentele grase(carne grasa, smantana, frisca, galbenus, uleiuri in cantitati mari, maioneza), deci evita-le pt ca tubul tau digestiv nu este capabil sa absoarba prea bine grasimile.
0
13-10-2007, ora 00:00
daniela dascaleac
Nu este medic/terapeut
daniela dascaleac
lasa medicamentele si dupe la plafar si cumparati ceai hepato biliar si bea cate 3 cani pe zi o sati faca bine ca am si eu aceeaci problema ca si tine trebuie sa ai mare grija ce maninci si fara sucuri cu acid
0
16-11-2007, ora 00:00
Stefee
Nu este medic/terapeut
Stefee
Buna, am 24 de ani si acum 9 luni m-am operat de colecist. Problema e ca nu ma pot abtine sa nu mananc dulciuri, am fost la foarte multe zile de nastere si nu m-am lasat pana nu am mancat prajituri cu crema, tort, etc. Mi-e destul de greu sa trec la un regim alimentar sanatos. Acum 4 luni ma durea operatia, am fost la dr. si mi-a dat Rowachol. Spuneti-mi va rog ce se poate intampla daca nu tin regim, mi-e cam frica sincer...Nu stiu daca are vreo legatura dar mama unei prietene s-a operat de colecist si cateva luni mai tarziu a murit de cancer. Se poate intampla asa ceva?? Multumesc anticipat pentru un raspuns
0
31-08-2013, ora 16:27
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
dupa 3 luni de la operatie intrebi de regim?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimentația și digestia după colecistectomie (implicațiile lipsei vezicii biliare)
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •