Dupa Chimio si Radioterapie analize markeri si mai mari

22-11-2013
qaby
Nu este medic/terapeut
qaby
Buna ziua !

Sotul meu, 65 ani, 70 kg.
Adenocarcinom de jonctiune esogastrica, operat 2011, la 8 luni dupa operatie s-au facut 6 luni de chimioterapie, apoi 30 sedinte radioterapie tintita. Acum, la ultimile analize efectuate markerii tumorali CA19.9 = 374 si CAE = 14, iar VSH 46.
La ultimul tomograf ( acum 2 luni ) s-au mai 2 gasit adenopatii mediastinale.

Facem deja dosarul pentru un PET-CT.

Va intreb: ce mai e de facut ? Am urmat terapiile indicate de oncolog, ce mai urmeaza acum, ce sa mai facem ?
De ce nu scad markerii astia ?.

Restul analielor arata o usoara anemie, leucocite usor sub limita, dar e de inteles, cred eu, daca acum 3 saptamani a terminat radioterapia.

Pana la PETCT ar mai fi inca o luna de asteptat, ma gandesc sa nu fie ceva pancreatic sau altceva...
Pot face ceva intre timp? alte analize de sange ? Asteptarea asta nu mi-e deloc comoda...

Multumesc pentru orice indrumare.
43 comentarii 12 Înainte ›
0
22-11-2013, ora 13:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate cel mai probabil markerii nu scad din cauza ca boala a recidivat. trebuie deci facuta o reevaluare, pentru care acest PET/CT este foarte util. cu oncologul ai discutat ceva ? cel mai probabil va trebui reluat tratamentul, cu ce anume, in functie de ce a facut anterior, care a fost extensia initiala si ce se va vedea acum pe PET/CT.
0
22-11-2013, ora 14:36
qaby
Nu este medic/terapeut
qaby
Am vorbit chiar azi, a facut demersurile pentru PETCT, insa nu ne-a dat nici o alta informatie. Cred ca asteapta sa vada rezultatul acestui PET pentru a vedea ce si unde a mai aparut ceva.
Ne gandeam sa facem o termografie, e concludenta ?. Am auzit de asta acum, recent.

Markerii nu au scazut niciodata nici in timpul tratamentului EOX nici radio.
Culmea...e ca inainte de operatie, cu tumora localizata si identificata, markerii erau ok, in limite foarte normale. De aceea suntem derutati, parca e exact pe dos.

I s-a scos o portiune de esofag unde era tumora si au facut ascensiune de stomac. O alta serie de citostatice nu cred ca mai facem, din moment ce prima serie nu a fost de nici un folos. La ce bun ?
0
22-11-2013, ora 19:09
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nici nu va puteti astepta la rezultate pozitive de la chimioterapie, felicitari ca ati sesizat regresul dupa efectuarea lor ! Sunteti o raritate pe forum unde regula este sa se mearga cu chimioterapia pana la stari grave de intoxicatie sau chiar pana la moartea apropiatilor, dar sperand totusi pana in ultima clipa intr-o minune !
0
24-11-2013, ora 23:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
termografia nu are nicio indicatie aici. nu e concludenta. daca nu doriti sa mai faceti tratament, atunci ce rost are PET/CT-ul ? ce ati discutat cu oncologul ?
0
26-11-2013, ora 18:21
qaby
Nu este medic/terapeut
qaby
Nu am mai discutat in vreun fel, a spus doar ca in ultima perioada a intalnit numai cazuri atipice...Spune ca analizele sunt mai proaste din cauza inflamatiilor care inca persista in urma radioterapiei.
Insa nici dupa chimioterapie nu au fost mai bune, i-am spus...si...s-a uitat cam lung la mine. Nu stiu de ce se deranjeaza medicii doar ca faci o observatie din ceea ce vezi, ca doar nu mi-am dat cu presupusul.
A zis sa asteptam sa facem PET-CT pentru a vedea mai exact.

Ideea e ca radioterapia a costat foarte mult, am facut-o la Amethyst, 28 sedinte. Dupa tehnologia folosita ma asteptam la rezultate mai bune.

Facem PEt-ul pentru a sti exact ce efecte " benefice" au avut terapiile medicale recomandate de medicii oncologi ( 2 ). Apoi...nu mai stim...Nu ne-a spus nici oncologul nici radiologul ce ar mai urma.

Inseamna ca nu au dar rezultate tratamentele, nu ? Eu asa inteleg...
0
26-11-2013, ora 22:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca rezultatul asteptat sau dorit a fost cel de vindecare, atunci ca nu, ma tem ca tratamentul nu a avut acest rezultat, dupa cum par lucrurile in momentul de fata. totusi nu cred ca se poate spune ca nu a ajutat la nimic sau ca viata lui nu ar fi fost cu mult mai scurta in lipsa oricarui tratament!
1
27-11-2013, ora 10:24
qaby
Nu este medic/terapeut
qaby
Medicul oncolog o sa propuna o alta schema de citostatice, cum credeti ca o sa accepte sotul ? Nici eu nu as mai face alta serie dupa ce prima nu a dat rezultate deloc. Normal, nu ne asteptam la vindecari totale, dar la o regresie a bolii, da.

Nu fac nici un bine, insa rau poate ca da, pe termen lung. Nu toata lumea raspunde la fel, asta o sa-mi spuneti...stiu, am mai auzit.
Dar ar trebui sa ne fi informat medicii oncologi ca exista si varianta asta, sa nu raspunda la tratament.
Restul efectelor secundare ni le-a enumerat, le stiam.

Inainte de operatie markerii erau normali iar dupa...foarte mari. De aici tind eu sa nu am incredere in ei si numai in ei. De aceea l-a programat pentru o alta tomografie. Asta asteptam.

Sanatate, am sa revin cu noi informatii.
Multumesc
0
27-11-2013, ora 11:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in tot respectul: i-ati intrebat daca exista posibilitatea asta ? sau... ce posibilitati exista ?
0
28-11-2013, ora 10:35
qaby
Nu este medic/terapeut
qaby
Sa-i intrebam noi ?, apoi cand ne-am dus la medic, dupa aflarea vestii, ne-am dus cu incredere, ne-a spus ce terapie sa urmama si gata, ce sa-i intrebam mai mult ? Daca se face bine sau nu ?., daca va avea rezultate sau nu tratamentul ?.

Scuzati-ma, dar in Romania, pe unde am mai fost pe la medici, in diferite probleme nu prea am indraznit sa intrebam multe. Numai daca insisti pe o problema sau iti dai cu parerea, deja te da afara prin : " pai daca stiti mai multe ca mine...de ce ati mai venit aici ? ".

Nu demult asta am auzit de la dr. Ditoiu, Fundeni, cand am fost la gastroenterologie pentru o endoscopie de control.
Am solicitat-o cu anestezie si a refuzat asta, spunand ca el stie mai bine.

Deci, nici nu stiam ce sa intrebam despre o boala ca asta, mai cu seama despre tratament.

La radioterapie a fost altfel. Pe banii multi platiti, macar de explicatii am avut parte mai mult.
Mai multe informatii am aflat de pe internet si de pe forumuri ca acesta, unde am intalnit oameni cu probleme similare. Asta cautam, oameni cu aceleasi experiente, chiar daca cu rezultate diferite, si bineinteles, cu atat mai bine, daca este si o parere avizata medica ( e de luat in seama ).

Ajuta mult sa vorbesti cu cineva, chiar daca si virtual, asta ar trebui sa asigure statul nostru, consilierea gratuita pentru bolnavii cronici, nu platita ca acum.

Sanatate tuturor !
0
28-11-2013, ora 21:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Inteleg, dar totusi a-ti da cu parerea si a solicita lucruri fara a stii daca sunt sau nu rezonabile, este una, iar a pune intrebari despre prognostic, sanse de vindecare, optiuni de tratament, este altceva si cu totul legitim, dupa parerea mea. O intrebare cum nu se poate mai simpla este "se poate spera la vindecare, de pe urma acestui tratament ?" daca raspunsul este "nu" atunci se poate intreba "atunci ce ofera in plus tratamentul ? traieste mai mult ? sufera mai putin ? etc". cu siguranta ca ajuta sa vorbesti cu cineva, dar nu cred ca isi poate permite un medic, pe nicaieri, sa tina un mic curs medical fiecarui pacient in parte, si nicio societate din lume nu reglementeaza asa ceva. de asemenea, de exemplu, eu nu cred ca statul ar trebui sa se ocupe de asta, ci mai degraba sa faca tot posibilul ca orice bolnav sa primeasca ingrijirea medicala de care are nevoie dpdv tehnic.
0
28-11-2013, ora 22:36
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Statul trebuie sa se ocupe de voi sa va trimita la reeducare, la cercetare si sa NU MAI SUBVENTIONEZE niste imbecilitati de tratamente (neintamplator foarte scumpe ) care iata fac mai mult rau ! Asta trebuie sa faca statul si atunci oamenii in mod natural vor cauta cai mai ieftine si mai eficiente de tratament !
0
29-11-2013, ora 12:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
statul trebuie sa tina oamenii ca tine incarcerati si pe sedative puternice, stevens!
0
29-11-2013, ora 12:37
qaby
Nu este medic/terapeut
qaby
Mda..ca intotdeauna, e vina pacientului...
0
29-11-2013, ora 15:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru ce anume sa fie vina pacientului ?
0
29-11-2013, ora 15:12
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ma refeream la nesubventionarea anumitor citostatice ale caror concluzii de eficienta sunt cel putin fortate daca nu chiar MASLUITE ! Aici ar trebui sa intervina statul, legea si niste comisii CREDIBILE de medici, fiindca lantul de omologare este corupt, cumparat !!

P.S. In aceeiasi ordine de idei spune-ne cam cati bani ai vrea ca sa faci studiile alea in vitro si studii comparative cu alte citostatice pentru bicarbonat ?!
0
29-11-2013, ora 19:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e o intrebare interesanta. in orice caz, nu as face asa ceva pentru ca nu cred ca poti sa cercetezi ceva despre care crezi ca e o aberatie absoluta; stiu ca nu functioneaza, deci nu as face decat sa accept bani practic degeaba. daca nu mi-ar pasa de asta cred ca as face-o in romania pentru nu mai mult de un salariu mediu pe economie, in conditiile in care ar fi asigurat ca nu am nicio limitare tehnica a laboratorului in care lucrez. pentru asta iti recomand sa iei legatura cu un laborator de cercetare, de exemplu cel de la IOB Fundeni, ca sa iti faci macar o idee despre aceste costuri. dar inainte de toate, cum ar fi sa faci o cercetare istorica si sa vezi, de mai bine de 100 de ani, daca nu cumva s-a incercat deja, si de catre niste oameni de stiinta de foarte buna credinta, si sa vezi ce s-a obtinut !
0
29-11-2013, ora 22:07
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Poti ne recomanzi un biolog sau biochimist bun de la IOB care sa faca acest lucru in conditiile mentionate de tine, adica 15-20 de mil lei vechi ?! Cred ca putem aduna acesti bani numai de aici de pe forum !
Altfel nu ma intereseaza credinta sau convingerile medicului respectiv, important e sa fie perfect obiectiv si sa nu submineze sau sa saboteze de-a dreptul studiul !
0
29-11-2013, ora 23:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu vei gasi niciunul! toti cei care se ocupa cu studiul acestei boli stiu defapt granitele cunoasterii si unde se duce batalia adevarata despre ce trebuie aflat in acest domeniu. singura ta sansa este deci sa gasesti un om foarte tanar care sa creada pe de o parte in asa ceva si apoi sa fie suficient de amarat incat sa faca aceasta treaba contra unei sume relativ mici. dar sa nu crezi ca rezolvi ceva cu 1500 de lei pe luna; costurile alea grele, de ordinul zecilor si sutelor de mii de euro, sunt cele ale punerii bazei si apoi a intretinerii laboratorului, cu toate lucrurile de acolo, atat de multe si complicate incat si numai sa gasesti un om care sa-ti spuna ce si cum... deja e greu. despre "obiectiv"... nici nu mi-e clar ce inseamna asta. eu sunt obiectiv: stiu ca ipoteza cu terapie alcalina e apa de ploaie. sa stii ca un lucru nu valoreaza doi bani nu inseamna ca nu esti obiectiv! stiu ce functioneaza si cat functioneaza si ce se cerceteaza si de unde vin sperantele adevarate. nu va inventa nimeni roata si focul decat dupa o eventuala apocalipsa.
0
30-11-2013, ora 00:53
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Si ce va impiedica sa valorificati sperantele acolo unde ele exista ? Sper ca nu asteptati calendele grecesti sau apocalipsa, ca sa spuneti ca voi ati tot incercat dar s-a terminat timpul, ca la lucrarea de control ! :)
0
30-11-2013, ora 02:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum adica "sa valorific sperantele" ? care sperante, alea false ? bicarbonatul si "terapiile alternative" sunt sperante false. totusi nu inseamna ca nu exista sperante reale! exista oameni azi care au depasit 10 ani de la diagnostic cu un cancer metastatic, ceva ce in trecut era "moarte sigura", gen melanom malign sau cancer de san, etc, gratie tratamentelor moderne si cercetarior in directia buna, nu a cailor verzi pe pereti.
0
30-11-2013, ora 02:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In penultimul tau rand ai spus de 'sperantele adevarate/', la alea ma refeream, ca despre restul cunoastem parerea medicinei si a ta ! Ce va impiedica sa scoateti la lumina acel filon adevarat si datator de sanatate nu doar de sperante ? Nu aveti bani, microscoape, laboratoare, caldura in case ? Ce va lipseste ??

Aproape pana la ora asta am vb cu o amica a carei mama s-a operat anul trecut (mastectotomie totala bilaterala) a facut chmio indicata iar cum se 'bucura' de prezenta a 4 metastaze la creier ! Cred ca se asteapta sa o tratati cu ceva eficient nu cu sperante fie ele chiar si adevarate, nu false cum mai induc unii pe aicea !
0
30-11-2013, ora 05:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau pentru amica ta, dar tot prost ramai, daca insisti cu bicarbonatul tau de 3 lei! fa si tu o facultate si mai vorbim dupa aia ! sanatatea nu ti-o da nimeni decat natura in momentul in care te nasti, eventual. dupa aia nu face decat sa se degradeze continuu pana in momentul in care mori, pentru unii mai devreme, pentru unii mai tarziu. pentru unii in somn, pentru unii cazand cu parapanta, pentru altii de pneumonie sau cancer. asa e existenta, asa e natura si asa va fi mereu. daca nu te impaci cu asta esti doar unul dintre miile de nebuni ce viseaza la tinerete fara batranete si viata fara moarte. sa moara lumea e normal, sa existe boli e normal!
0
30-11-2013, ora 11:21
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ai inteles gresit, eu am intrebat de ce nu urgentati cercetarile in sensul in care credeti voi de cuviinta, deoarece viata oamenilor si mai ales a pacientilor e limitata ! Insa vad ca de la o ora la alta te-ai resemnat privitor la cercetare si ai dat-o in filosofie ! Nici macar n-ai dreptate, pentru ca omul nu se naste sanatos intotdeauna, in multe cazuri copiii se nasc chiar f bolnavi si necesita interventii diverse chiar din primele zile sau luni de viata !

Nu mai spun ca tu compari parasutismul cu cancerul, deci cred ca vocatia ta e de fapt alta, aceea de Regele Colivei ! Asteapta ca azi primesti portia saptamanala de coliva pe care ti-o trimite fan-clubul tau de orfane ! Dumnezeu sa primeasca !
0
30-11-2013, ora 11:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai de aia am si zis "eventual" in fraza cu "la nastere", asta daca stii sa citesti sau daca mintea ta incetosata iti permite ca din cand in cand sa vezi/auzi si altceva decat prejudecatile tale plictisitoare.
si cum anume iti imaginezi tu ca cercetarile, in toate directiile posibile, nu se fac, acum si practic de cateva sute de ani incoace, de cand s-a reusit identificarea acestei boli in sine ?!?! bineinteles ca se fac scoli grele, oameni isi sacrifica zeci de ani din viata, altii cheltuie sau chiar pierd munti de bani pentru o idee, se duc batalii uriase doar ca sa se impinga cu cate o farama granita necunoasterii dinspre cunoscut inspre necunoscut! asa se face si asa s-a facut de cel putin o suta si ceva de ani; rezultatele nu pot veni mai repede si mai definitiv, caci natura e mai inteligenta decat omul, cel putin pana la ora actuala! omul nu stie decat sa isi doreasca ce NU e natural: sa fie mereu tanar, sa nu moara niciodoata, sa zboare, sa calatoreasca in timp, sa stea in boxeri iarna, etc. ca atare deci, progresul medical nu are cum sa fie decat printre cele mai inalte luxuri ale vietii inteligente, motiv pentru care animalele nici nu prea au, si deci sa fie strans corelat cu progresul tehnologic si automat economic al umanitatii.
iata de ce cu mentalitati de epoca pietrei, ca ale tale, de tipul "crede si nu cerceta" sau "crede cu tarie intro prostie si vei rezolva totul" sau "vorbeste destul de mult si destul de tare despre un cacat si te vor urma si altii, caci prosti se gasesc mereu", nu se va merge asa cum nu s-a mers niciodata inainte. daca ai putin respect pentru efortul umanitatii de a progresa tehnologic in orice domeniu, iti inchizi pliscul si te incui in biblioteca pentru tot restul vietii, sau pana iti schimbi parerile astea cretine, sau eventual pana ti se aplica o medicatie eficienta! stiu ca nebunul nu isi recunoaste boala, dar tine minte: daca iti vine vreodata vreo indoiala despre toate aceste porcarii cu bicarbonatul, fa o incercare si exploreaza si alte posibilitati, oricat de greu ar fi pentru nivelul tau de educatie! iar daca NU iti vine niciodata niciun moment din asta de indoiala, tine minte asta: numai nebunii nu au indoieli !
0
13-12-2013, ora 13:53
qaby
Nu este medic/terapeut
qaby
offf, revin cu cazul meu. I-a iesit la baza limbii niste...ceva, nu stiu exact, ca se simt la palpare. Am fost la ORL, i-a dat sa faca niste analize, le-a facut.
In afara de anemia explicabila in urma tratamentului de radioterapie, vad ca fibrinigemia - plasma are valoare de 822 mg/dl ( 200-400)
Asta ce mai inseamna ? Asteptam si un alt rezultat de Anticorpi HSV I+II IgM.

Apoi. tot are dureri in tot toracele, cu transpiratii nocturne, somn agitat, stare alterata.

A fost azi la oncolog, care a pus aceeasi placa: e de la radioterapie. I-a cerut ceva de durere si s-a suparat chiar, l-a trimis la internist.
Deci cam asa se practica la noi tratarea unui bolnav de catre un medic in evidenta caruia esti. Si asta e al doilea, la o clinica particulara, langa Fundeni.

Marti are programare pentru PET-CT. Eu tot cred ca o avea ceva si la plamani. Nu putem face o analiza complementara, sa vedem de unde vine procesul asta inflamator in continua crestere ? pentru ca a crescut in intensitate. Daca era de la radio ar fi trebuit sa fie tot in scadere, nu ?

Uite, lucrurile astea ar trebui discutate cu medicul respectiv, dar nu se poate. Nici nu poti sa intrebi ceva, sau, mai rau, sa ceri ceva..La asta ma refeream cand am spus ca nu poti intreba si nici nu ti se spune.

Dati-mi un sfat. Sa mai facem analize pe cont propriu, o ecografie vede ceva ? sau alta investigatie, ceva.

Multumesc
0
14-12-2013, ora 01:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
GABY eu sunt un pacient de cancer de numai 37 de ani si lupt cu aceasta boala din 2008 si chiar daca inca am probleme mari am o viata cat se poate de normala.
Din cate am citit pot sa-ti ofer foarte multe informatii si ar trebui sa scriu cateva pagini de forum asa ca daca vrei o sa-ti transmit numarul meu de telefon pe privat si discutam.
In alta ordine de idei spitalul FUNDENI este spitalul mortii acolo unde te trimit pt a mai incerca o linie de tratament, toate persoanele care leam cunoscut( infara de mine pt. ca eu la fundeni doar treceam pe la un medic care nu vroia sa-mi dea nici un fel de acte medicale sau informatii utile) si care au fost tratate la fundeni nu mai sunt acum printre noi.
Eu ma tratez momentan la municipal si daca vrei o pot untreba pe doctorita daca accepta sa discute cu dumneavoastra?
LUMEA NU INTELEGE un lucru aceste tratamente pt. bolnavii de cancer cat si cercetarea acestor boli ( cancerul este pe primul loc in lume ca numar, raspandire si MORTALITATE) AU CELE MAI MARI FONDURI POSIBILE de aici si obiceiul doctorilor de a incerca si altceva ( unii au favoruri daca prescriu un anumit.), eu am avut norocul de a gasi medicii care sunt si oameni si care mi-au explicat ce trebuie sa stiu despre aceasta boala.
SOCRUL MEU a decedat de cancer in 2009, dar cu un an inainte cand a fost internat la CANTACUZINO doctorul care la operat nea zis asa citez: are cancer si sfatul meu este sa nu ai spuneti pt ca nu este nimic de facut, dumneavoastra puteti incerca orice dar nu faceti altceva decat sai prelungiti viata cu 6 luni si ceva dar perioada aceea nu va fi viata( se referea la chimioterapie, redioterapie si alte astfel de tratamente miraculoase), fara tratament va mai trai UN AN, UN AN JUMATE, si la un an si o luna a decedat linistit fara dureri si cu sufletul linistit ca a facut ce sia dorit el toata viata sa aibe grija de familie si de animalele lui din ograda.
0
15-12-2013, ora 19:10
fica
Nu este medic/terapeut
fica
Bună seara! Mama mea a fost operată de neoplasm rectal, are anus contra naturii şi are 74 de ani.Vă rog să-mi explicaţi şi mie acest diagnostic.În ce stadiu, grad se încadrează acest cancer. Înainte de operaţie a făcut 25 de şedinţe de radioterapie, iar acum a făcut prima şedinţă de chimioterapie cu Oxaliplatin 200mg şi Xeloda 3000mg/zi. Se simte foarte rău, are diaree continuă, s-a desidratat, nu mai mănâncă, are ameţeli, îşi pierde pe moment cunoştinţa, are înălţimea de 1, 45 m şi 50 kg Să fii fost dozele de citostatic prea mari?
Rezultat biopsie :
1. Fragment tisular cu diametrul de 1/0, 5 cm cu aspect scleros
2. Fragment intestin cu lungimea de 8 cm cu margine tumorală cu diametrul de 1 cm.
Macroscopie- Tumoră rectală fracţionată:
- infiltraţie de adenocarcinom în tunica musculară;
- margine rezecţie-infiltraţie de adenocarcinom, necroză întinsă;
- margine rezecţie indemnă;
- ţesut gras periintestinal;- ţesut conjunctivo-grăsos, - 1 ggl.histiocitoză sinusală
Mulţumesc!
0
15-12-2013, ora 22:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt mult prea putine informatii pentru a putea raspunde la intrebarile tale, din pacate. ai cumva mai multe date medicale ? ai un bilet de externare sau mai multe, de la chirurgie/radioterapie/oncologie, etc ?
0
16-12-2013, ora 10:22
fica
Nu este medic/terapeut
fica
Operaţia a fost făcută pe data de 27.09.2013, intraoperator:tumoră rect situată la nivelul reflexiunii peritoneului din Douglas în jos, invadând tot peretele rectal şi parţial fixată la pereţii micului bazin, extrem de friabilă, ce determină detaşarea rectului superior chiar la nivelul stenozei.Ţesuturile perirectale sunt de asemenea infiltrate.Se decide şi se practică operaţi e tip Hartmann cu colostomie flanc stâng, HTAB.
radioterapie: teleiradiere conformaţională 3D, cu fotoni 6-15 MV, prin achiziţia CT a datelor anatomice până la DT=45 gy-volum ţintă pelvin, prin fracţionarea convenţională 1, 8 Gy x 25 fracţ.Medicul care a operat-0 a spus că nu a putut să scoată toată tumora.Tomograf înainte de operaţie:îngroşare circumferenţială a sigmoidului distal, joncţiune rect sigmoid, întinsă pe lungimea de 4 cm, la aproximativ 7, 5 cm de orificiul rectal cu discretă infiltrare a grăsimii adiacente.Mica adenopatie de 0, 9 cm vizibile în grăsimea adiacentă leziunii lateral stânga. Nu are alte metastaze, tomografia s-a făcut la torace, abdomen, pelvis cu substanţă de contrast.Este posibil să fii făcut metastază aşa de repede, la stomac de nu mai poate mânca?
Starea ei este foarte proastă, iar mâine trebuie să facă a doua şedinţă de chimioterapie.
0
17-12-2013, ora 12:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in mod normal trebuia facut asa:
- prima operatie pentru anus contra naturii
- apoi radioterapie cu sau fara chimioterapie
- apoi un nou computer tomograf
- apoi, daca se poate, reinterventie chirurgicala pentru scoaterea tumorii

s-a procedat asa ? daca nu, atunci in ce scop a fost inceputa chimioterapia ? v-ati consultat cu oncologul ? simptomele pe care le descrii sunt foarte posibil de la chimioterapie, posibil chiar de la Xeloda, deci s-ar putea sa trebuiasca ajustate dozele. nu se intampla "metastaze la stomac", nu prea exista asa ceva.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •