dupa chiuretaj sex neprotejat, apoi am luat Postinor. sunt insarcinata?

16-03-2007
ramona mony
Nu este medic/terapeut
ramona mony
am facut un chiuretaj akum 3 saptamani, dupa kare am avut contact sexual neprotejat ku partenerul meu si a ejaculat in mine.dupa 9 ore am luat postinor2, amandoua pastilele.as vrea sa stiu dak este vre-un risc sa raman insarcinata???daka are vre-o legatura ku avortul pe care l-am facut in urma ku 2 saptamani.va rog sa imi raspundeti.sunt disperat.nu as mai suporta inka un avort.mersi
7 comentarii
0
17-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nu exista risc de sarcina
2. Este cam prea devreme pentru relatii sexuale dupa chiretaj.
3. Poate ca un tratament anticonceptional ar fi indicat in cazul dv. Nici chiuretajele, nici Postinorul nu reprezinta cele mai bune solutii.
0
18-03-2007, ora 00:00
ramona mony
Nu este medic/terapeut
ramona mony
multumesc pt raspuns
0
04-05-2007, ora 00:00
elly2007
Nu este medic/terapeut
elly2007
am facut un chiuretaj acum o luna de zile, la doua saptamani am avut contact sexual protejat cu partenerul meu.am dureri foarte mari acum dupa o luna de la chiuretaj si inca nu mi-a venit ciclu.credeti ca trebuie sa ma duc la un control si cand este normal sa-mi vina ciclu dupa avort?
0
20-10-2009, ora 13:48
arinaianis
Nu este medic/terapeut
arinaianis
buna ziua am si eu o intrebare am facut un avort acum 4 saptamani si 5 zile, dupa 22 de zile am facut dragoste cu partenerul meu fara prezervativ, si nu stiu sigur daca nu a scapat picatura placerii, am luat postinor 2 la 9 ore dupa contact exact cum scrie in prospect ( a doua pastila la 12 ore fix de prima). exista vreun risc sa raman gravida ? la cat timp ar trebui sa-mi vina menstruatia ? ( intreb pt k nu stiu daca chiuretajul influenteza in vreun fel sansele de graviditate) astept raps urgent va rog frumos, o zi placuta
0
20-10-2009, ora 22:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O sarcina este practic exclusa, dar va cam jucati cu sanatatea. Asa cum am spus, nici avorturile, nici Postinorul (combinatiile lor cu atat mai putin) nu tin loc de plan anticonceptional.
0
11-10-2018, ora 13:17
Newaccount
Nu este medic/terapeut
Newaccount
Buna ziua
Am avut un avort pe data de 14 septembrie din cauza ca aveam probleme cu rinichii (am urmat antibiotice) dupa 3 saptamini am avut sex neprotejat ar fi posibil sa fiu insarcinata?
0
11-10-2018, ora 13:44
IONI225
Nu este medic/terapeut
IONI225
Mai fetelor daca tot nu vreti copii si faceti avorturi pe banda rulanta de ce nu va protejati???

faci avort apoi nu astepti nici macar putin timp sa te vindeci si intretii relatii sexuale neprotejate si apoi te gandesti oare luna asta imi vine sau raman iar gravida???

Nu sunt in masura sa judec pe nimeni dar ganditiva inainte la consecinte!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  • Recomandările OMS cu privire la perioada de așteptare pentru a obține o sarcină după un avort, contrazise de un grup de cercetători norvegieni
  •