Dupa extirparea tiroidei, este nevoie de iod radioactiv, daca carcinomul nu a invadat tesutul?

13-06-2007
geos
Nu este medic/terapeut
geos
In mai a.c. am fost operata pentru un nodul tiroidian. La biopsie, intranodular, s-au descoperit 2 focare de carcinom papipar si folicular cu diametrul de 2 mm izolate, bine incapsulate. Restul tesutului tiroidian era normal.
Dupa 2 saptamani mi s-a extirpat si cel de-al doilea lob iar la biopsie a aparut un microcarcinom papilar sclerozamt cu diametrul de 3 mm, incapsulat, restul de tesut tiroidian fiind normal. Dupa extirparea tiroidei, este nevoie de iod radioactiv, daca carcinomul nu a invadat tesutul tiroidian? Daca da, dupa iodoterapie, care sunt problemele cu care ma voi confrunta, pe termen lung. Exista probabilitatea de recidiva? In prezent iau Euthirox 125 micrograme si am 53 kg.
4 comentarii
0
06-07-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Dereglarile functionale ale glandei tiroide si tumorile, nu neaparat asociate, pot fi tinute in friu (pina la eliminare) prin folosirea in paralel cu medicatia specifica a unor preparate naturale despre care pot sa va informez. Calitatea vietii dv. va creste fara indoiala.
Va pot pune in legatura cu o doamna care va poate informa in detaliu din propia experienta. -
0
07-07-2007, ora 00:00
geos
Nu este medic/terapeut
geos
Multumesc mult pentru raspuns. As dori sa iau legatura cu doamna despre care mi-ati scris.
Mii de multumiri si astept semnaulul dvs.
0
23-08-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Nu zic sa nu luati trat naturiste dar nu faceti greseala de a va opri aici!!Faceti tet cu iod radioactiv pt ca el e cel care vindeca cancerul de tirioda.El se concentreaza in tesutul tiroidian si ucide"GERMENII"bolii.Nu faceti prostia sa treceti peste singurul tat eficient.Trat corect, cu iod, cancerul de tiroida se VINDECA!!!!!Dar faceti trat CORECT.
0
30-10-2007, ora 00:00
maria cristina
Nu este medic/terapeut
maria cristina
danV, as dorii sa-mi dai si mie adresa doamnei cu tratamente naturiste. -

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: