dupa extractia unei masele de minte a inceput sa ma doara locul

02-06-2011
sofia andronic
Nu este medic/terapeut
sofia andronic
Buna ziua.Pe 24 mai mi-au extras maseaua de minte parte stg jos.Ajunsa acasa cand a inceput sa se desmorteasca gingia am luat un antidolorific ptr ca incepuse sa ma doara locul.Cum durerea persista am continuat inca pentru 2 zile cu antidol.simtind ca nu-mi trece am tel.la cabinet si mia spus sa incep sa iau antibiotic.Durerea era tot mai persistenta si cu dificultate de inghitire, durere care urca pana la tampla.Dupa 6 zile de antibiotic (Augmentin )pe 1Iunie m-am intors la cabinet unde mia facut chiuretaj alveolar si inchis cu 2 puncte.Astazi pe 2, durerea este aproape la fel, nu am sangerari dar cand inghit ma doare, este normal?trebuie sa continui sa iau antibiotic?doctorul lipseste ptr1 saptamana, si nu mia spus nimic de acest lucru.Mentionez ca locul nu este umflat dar durerea nu cedeaza decat cu antidolorific.Ma clatesc de 3-4 ori pe zi cu apa oxigenata.Va multumesc, Sofia.
1 comentarii
0
11-07-2012, ora 15:06
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Din pacate ai facut o alveolita (inflamatia alveolei) care apare cateodata dupa o extractie.
Medicul tau a procedat corect. Din pacate aceste alveolite sunt foarte dureroase si persista cateva zile dupa acel chiuretaj. Continua tratamentul cu antibiotic si ia cateva zile si un antiinflamator si un antialgic (pentru durere). POti incerca ketonal, la pacientii mei a dat rezultate foarte bune pentru durere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •