dupa extractia unei masele.. mi-a ramas o gaura. in cat timp se vindeca?

10-07-2009
iri_nna
Nu este medic/terapeut
iri_nna
Mi-a scos maseaua de jos(36) si nu stiu ma doare asa putin.Dar era destul de mare, si a ramas ca o gaura in gingie.E normal?In cat timp se vindeca?Mi-a spus sa nu ma spal pe dinti azi in zona respectiva, si am auzit ca nu e bine sa consum lactate?Sunt speriata ca nu mi-am mai scos nicio masea.Decat una mai micuta...din care ramasese un ciot mai exact.
5 comentarii
0
10-07-2009, ora 13:24
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
intr-adevar nu se consuma lactate in ziua extractiei.
cat despre gaura din gingie, e normal sa fie ca acolo a fost maseaua, e locul unde a stat.
se va vindeca! stai linistita.
peste cateva zile te poti duce la dentist sa te linisteasca ca e OK!
sanatate!
0
10-07-2009, ora 13:26
iri_nna
Nu este medic/terapeut
iri_nna
Multumesc mult!
0
11-07-2009, ora 16:53
iri_nna
Nu este medic/terapeut
iri_nna
Ieri nu m-a durut, dar acum simt asa ca ma doare nu gingia..parca fatza, urechea.Am luat un nurofen forte si sper sa ma lase durerea.Dar poate sa fie ceva infectie?Pe radiografie nu cred ca se vedea vreo infectie...medicu mi-a spus doar ca numai are radacinile bune si nu poate sa mi-o salveze.Dar nu si de vreo infectie.
0
11-07-2009, ora 23:54
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
Daca te doare in continuare tare se poate sa fi facut alveolita, (adica locul se vindeca mai greu) trebuie sa luati un antiflamator si sa te prezinti din nou la cabinet sa se faca niste spalaturi
0
12-07-2009, ora 23:36
madalina_elena1986
Nu este medic/terapeut
madalina_elena1986
Am si eu o problema. De 6 zile mi-am extras o masea, iar locurile unde mi-au fost facute anesteziile ma ustura ingrozitor de tare, este asemanator cu usturimea produsa de afte si nu scade deloc in intensitate. Extractia a fost una destul de grea pentru ca maseaua era destul de distrusa, plus ca avea si un granulom sub ea. Este normal sa simt asa? E posibil sa mi se fi produs ceva leziuni cu acele intrumente folosite la extractie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •