dupa montarea sterileltului am avut doar 2 menstre, dupa care nimic

04-05-2007
bbleotu
Nu este medic/terapeut
bbleotu
in septembrie am nascut prin cezariana un baietel, la sfarsit de noiembrie mi s-a montat un sterilet MIRENA care nu ma deranjeaza dar mi-a creat probleme (sau mi-am creat probleme). Dupa montare am avut menstruatie 2 luni (decembrie si ianuarie) dupa care nimic.Am facut ecografii, teste de sarcina dar nu sunt insarcinata si totusi corpul meu are ceva.Vreau un sfat nu stiu ce hotarare sa iau. Sa mai pastrez steriletul sau sa renunt la el.
3 comentarii
0
05-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mirena nu este un sterilet obisnuit, ci unul care, in plus, emana hormoni. De aceea, el combina atat avantajele cat si reactiile adverse ale ambelor metode (sterilet si anticonceptionale). Printre aceste numeroase reactii adverse se numara si tulburarile ciclului menstrual. Decizia va apartine, dar, cel putin din cat ati scris, nu vad un motiv serios pentru care ati renunta la el.
0
19-07-2010, ora 20:02
smadina
Nu este medic/terapeut
smadina
buna seara
Doresc un raspuns scurt si rapid la o intrebare.
Dupa cat timp de la inserare Mirena pot avea contact sexual?
Multumesc
0
13-04-2011, ora 21:56
deak mihaela
Nu este medic/terapeut
deak mihaela
Buna seara, as dori daca se poate un raspuns de la domnul doctor Dragomir, am 29 de ani si as dori sa merg sa imi insereze Mirena dar am citit ca steriletul nu se aplica decat daca ai cel putin o sarcina este adevarat? eu iau pastile anticonceptinale de multi ani si doresc sa renunt la ele de aceea m-am gandit sa optez pentru mirena. multumesc frumos o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Montarea steriletului
  • Controlul dispozitivului intrauterin
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •