Dupa nastere imi cade parul

10-10-2012
Adriana Scarlat
Nu este medic/terapeut
Adriana Scarlat
Buna! Am si eu o problema, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Dupa nasterea primului copil a inceput sa-mi cada parul. Nu stiu care este cauza. Ne dorim inca un copil, dar sunt ingrijorata ca asta sa nu afecteze cumva sarcina urmatoare. Este normal sa imi cada parul dupa ce nasc? Ce pot sa fac?
3 comentarii
0
10-10-2012, ora 11:23
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Caderea parului in primele 6 luni de la nastere este absolut normal si se datoreaza schimbarilor hormonale prin care trece organismul. Unele femei se confrunta cu caderi masive ale podoabei capilare pe cand altele nu.
De asemenea si deteriorarea rapida a danturii este foarte des intalnita in perioada sarcinii si imediat dupa nastere.
0
31-10-2012, ora 17:31
Adriana Scarlat
Nu este medic/terapeut
Adriana Scarlat
dupa o vizita la medic am inceput sa iau un complex de vitamine si minerale, Elevit. Le iau la recomandarea medicului. Desi sunt destinate femeilor insarcinate, pot fi luate atat inainte, cat si dupa o nastere. Sa stiti ca nu imi mai cade parul asa de rau si m-am mai linistit. Recomand tinerelor mamici care se confrunta cu aceasta problema sa mearga la medic si cu siguranta vor gasi o solutie asa cum am gasit-o si eu.
Multa sanatate!
0
14-12-2012, ora 00:37
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
Si mie mi-a recomandat doctorita mea, doamna Lorena Turculet sa iau vitamine si in timpul sarcinii, si dupa; din pacate, eu nu prea suportam nici un fel de pastiluta..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Căderea părului
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  • Stabilizarea modului de funcționare a organismului în perioada peripartum poate ajuta la minimalizarea anxietății
  •