Dupa o cearta violenta cu bona copilului meu am facut un prim atac de pania

17-09-2008
csdny
Nu este medic/terapeut
csdny
Numele meu este Daniela si am 33 de ani.Acum un an si jumatate dupa o cearta violenta cu bona copilului meu am facut un prim atac de pania.Sau cel putin asa cred, dupa ce am citit despre acest subiect.Timp de peste o ora mi-a fost foarte rau, in prima faza mi s-au inmuiat picioarele, o caldura mi-a invadat tot corpul, inima imi batea sa imi sparga pieptul, parca o auzeam in urechi, nu putea respira si aveam senzatia permanenta ca am nevoie de aer.M-am asezat in pat, am incercat sa ma linistesc singura, uitandu-ma la TV.Intr-adevar, dupa vreo ora m-am linistit.Dar a doua zi, fara niciun motiv aparent situatia de criza a reaparut si apoi toata saptamana.Am fost la doctor si primul diagnostic a fost cadere de calciu.M-am indopat cu calciu peste o luna dar starile de rau au tot aparut.Si in prezent dupa mai mult de 1 an si jumatate ma simt din cand in cand rau, iau Sedivitax care reuseste sa ma calmeze pe moment.Am banuit o spondiloza, am facut fizioterapie, fara rezultate.Am o sinuzita veche, care imi da senzatia de presiune in tot capul si care imi indeseste atacurile de panica.Cand stau jos pe scaun, mai ales in fata calculatorului, mi se pare ca nu pot respira corect.Ca o senzatie de lipsa de aer.Ce am descoperit in acest an (m-am lasat de fumat, de bauta cafea, Cola) este ca de fiecare data cand ma enervez, ma agit sau ma sperii, ma panichez.Strict doar in aceste cazuri si la interval de maxim 1 ora.Ultima data m-am speriat pentru ca afara tocmai tunase.Nu am ajuns inca la un psihiatru si doresc sa stiu daca intr-adevar sufar de atacuri de panica si la ce tratament naturist pot sa apelez, dar cu rezultate rapide.
11 comentarii
0
24-09-2008, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Pentru ca am trecut prin astfel de momente, incerc sa va scriu ceea ce cred eu ca trebuie facut in astfel de situatii si trairi. Mi s-a intimplat si mie un prim atac de panica in jurul virstei de 40 de ani. Nu stiu nici acum daca a avut legatura cu un eveniment traumatizant recent petrecut atunci in viata mea profesionala sau nu. Cert este ca ceea ce descrieti dumneavoastra mi s-a petrecut si mie. E o senzatie pe care am spus mereu de atunci ca nu o doresc nimanui. Dar din pacate am inceput sa aud ca din ce in ce mai multi oameni trec prin asta. Cred ca de vina sa zic asa sunt mai multi factori: ar fi ca pim factor o anumita structura individuala, deci o predispozitie. Eu sunt o fire extrem de disciplinata si vigilenta. Intotdeauna mi-a placut sa fac lucrurile asa cum trebuie. Aceasta trasatura de caracter duce la o pierdere de energie enorma pe termen mediu si lung. Eu am incercat mereu sa fiu un om corect, am cerut mult din orice situatie. Eu am ajuns la concluzia ca asta ar fi un motiv. Asadar, am incercat sa ma schimb si sa fiu mai toleranta, intelegind in primul rind ca asta inseamna linistea si sanatatea mea. Am itneles ca nu-i putem schimba pe cei de linga noi, ci singura persoana pe care o putem schimba suntem noi insine. Am inceput deci sa-mi conserv resursele. Mai am stari de anxietate extrem de dese, pentru ca felul meu de a fi structural vorbind nu-l pot schimba fundamental. Emotiile mele mi-au provocat trairi ingrozitoare. Am incercat sa inteleg de unde provin atit de multe emotii care imi dau aceste stari somatice diverse. Medicii spun anxietatea la toate astea, dar manifestarile au o paleta incredibil de mare de senzatii si stari. Am unele zile in care nu stiu ce sa mai fac. Mi-au dat viata peste cap. Mi-am schimbat job-ul din acest motiv, fac lucruri mai putine acum, desi stiu in sinea mea ca pot mai mult, dar am incercat intr-un fel sa ma protejez. Am luat coenzima Q10, care mi-a facut bine, am luat produse naturiste, medicamentele alopate nu mi-au facut bine. Am incercat sa-mi controlez alimentatia. Dar aici pot spune ca nici inaite de ami se intimpla prima data atacul de panica, nu ma alimentam incorect. Am fost mereu atenta al asta. Nu am fumat si nici nu fumez. Bauturi alcoolice nu am consumat pentru ca nu mi-au palcut niciodata decit ocazional la evenimente. Deci concluzia mea este ca pentru anumite tiputi de personalitate, se ajunge aici pe fond de consum nervos, stres oxidativ etc. Putina lume din jur intelege ce se intimpla cu tine. Asta este un alt aspect neplacut. Nu imi mai place sa fac anumite lucruri care inainte imi erau dragi. Intr-un cuvint viata mea s-a schimbat si nu neaparat in bine. Incerc insa sa traiesc cu aceasta problema si sa sper ca intr-o zi voi fi ca inainte. Am uitat sa precizez ca am si zile extraordinar de bune. Puteti citi Acatistul Sf Panteliom, lunea, miercurea si vinerea. Toate cele bune!!
0
03-10-2008, ora 00:00
maria-elena45
Nu este medic/terapeut
maria-elena45
Am fost diagnosticata cu tulburare de panica cu atacuri de panica. Concret am o stare permanenta de anxietatae pe care se grefeaza atacuri de panica sau depresie. Fac tratament cu Seroxat, Xanax si pentru insomnie imovane sau stilnox. As dori parerea unui medic psihiatru in aceasta problema, pentru ca deja am 1 luna de tratament iar progresele sunt minime. Va multumesc si va rog sa ma ajutati pentru ca nu este deloc in regula.
0
08-10-2008, ora 00:00
catalin_crash
Nu este medic/terapeut
catalin_crash
Maria, iti recomand calduros sa te indrepti catre un psihoterapeut in acest moment. Acum situatia este dificila si crezi ca nu o poti controla, insa daca vei incepe o terapie, lucrurile nu ti se vor mai parea atat de periculoase. Atacurile de panica semnalizeaza ca ceva nu este in regula in sistemul minte/corp.Mintea comanda (la nivel inconstient), iar corpul semnalizeaza. Daca doresti mai multe informatii, poti sa imi scri pe adresa catalin@luconsult.ro. Mult succes !!
0
05-12-2008, ora 14:22
mihai1986
Nu este medic/terapeut
mihai1986
si eu sufar de atacuri de panica.si incerc cu de toate medicamentele, dar as vrea sa stiu daca tigariile provoaca anxietate, atacuri de panica, va rog sa mi raspundeti nu pot sa ma las de ele.va multumesc
0
02-02-2009, ora 15:48
claudik
Nu este medic/terapeut
claudik
De ce eu?Asta m-am intrebat tot timpul, de ce m-a pedepsit Dumnezeu in halul asta? Am incetat sa ma mai gandesc la asta si sa ii multumesc ca ma ajuta sa o controlez, cand ma simt rau ma rog mult si ma ajuta acest lucru. Primul meu atac de panica.din cauza ca nu puteam inghiti ca aveam amigdalita:D au inceput starile de frica, aveam palpitatii in stomac, de la un timp mai transpir cateodata si ma ia cu greata. Primul atac l-am avut acum aproape 3 ani. Nu am luat niciodata pastile am fost doar 4 sedinte la psiholog dar ma punea sa desenez copaci si restul si am renuntat am renuntat si la facultate pt ca era din alt oras si imi facea f rau sa stau departe de casa. Ma tratez cu ceaiuri, beau in fiecare zi ceai de tei 2-3 cani pe zi. Am luat 2 luni tratament cu pastile de sunatorae e pt depresie si anxietate, m-am simtit f bine. Mai beau si acuma ceaiuri de sunatoare, orice tratament cu sunatoare tine minim 2-3 luni ca as isi faca efectul. daca am stari din alea naspa ma duc la cumparaturi, hainele in mod special ma fac sa ma simt fff bine. Poate vi se pare o gluma dar trebuie sa va ganditi doar la lucrurile car eva fac sa va simtiti bine. Pe mine o relatie m-a ajutat foarte mult. Incercati sa beti si ceaiuri, cititi carti naturiste inbcercati sa faceti ce scrie in acestea caci ceaiurile nu va fac rau dimpotriva. Este si gemoderivatul de muguri de tei argintii f bun in cazurile de anxietate, de stres.
0
27-02-2009, ora 22:35
alina filip
Nu este medic/terapeut
alina filip
AM SI EU CRED CA ATAC DE PANICA PENTRU CA SIMT CA MA SUFOC CAND TRAG AER IN PIEPT NU IMI AJUNGE MA OBOSESC CAND VORBESC AM FOST LA CATIVA DOCTORI SI MIA DAT MEDICAMENTE DAR TOT DEGEABA AM SI SENZATI DE DISPERARE CAM DE 1 AN AM TOATA CHESTEA ASTA SI AS DORI SA MA AJUTATI SA MA FAC BINE SI LA ANALIZE MIA IESIT TOTUL BINE NU STIU CE ESTE VA MULTUMESC
0
05-03-2009, ora 21:13
flaviustdi
Nu este medic/terapeut
flaviustdi
alina filip, si eu traiesc acelasi sentiment ca nu -mi intra aerul unde vreau eu.Cum intru in panica si ma gandesc mai rau este, dar parca tot timpul numai asta am de facut, de tras aer in piept.are cineva vreo explicatie?
0
05-03-2009, ora 21:25
alina filip
Nu este medic/terapeut
alina filip
da flaviu eu am luat RIVOTRIL SI REMOTIV CEVA NATURAL DAR SA STI CA MAI LINISTIT IA INCEARCA SI TU CA E FOARTE BUN PENTRU RESPIRATIE DE EXEMPLU LA MINE NUMA INCEARCA SA VEZI CA ZICI CA PLUTESTI MIE IMI FAC BINE SI AM DOAR 21 ANI MULTA SANATATE
0
06-03-2009, ora 15:44
flaviustdi
Nu este medic/terapeut
flaviustdi
alina iau si eu rivotril dar ma gandesc cum sa-mi controlez starea asta pentru ca altfel va deveni un mod de viata si nu vreau.ciudat este ca seara dorm bine, ma trezesc normal si cum ma gandesc ma apuca dorinta de a trage aer.si inca ceva :fa ceva alergari, nu-ti vor face rau
0
07-03-2009, ora 00:06
alina filip
Nu este medic/terapeut
alina filip
da intradevar am alergat si imi face bine dar eu ma iau si remotiv e foarte bun dar daca sti vreo solutie cum sa scapam de aste sa ma anunti ca am doar 22 ani si avem o viata inainte-
MULTA SANATATE SI SPER CA MAI VB
0
07-03-2009, ora 11:11
flaviustdi
Nu este medic/terapeut
flaviustdi
Alina, eu acum 2 saptamani exact, am primit o lovitura in coaste la fotbal, fiind incalzit nu am simtit-o, apoi la 4 zile am jucat iar dar cu o durere la locul loviturii.asta nu a fost bine, apoi au aparut senzatiile de lipsa de aer si restul il sti.Ceea ce nu stii este ca acum 2 ani am facut o depresie tot in luna martie, am apelet la un medic de specialitate dar nu m-am tinut de tratament.A lua rivotril sau altceva dupa ureche nu e bine.Probabil ca si tu te afli intr-o stare depresiva dar nu -ti vine sa crezi ca e asa.Toate senzatiile de sufocare pe care le ai sunt pe fondul acestei stari.sfatul care ti-l dau e sa cauti un psihoterapeut nu un psihiatru sa urmezi intocmai tratamentul si iti garantez ca vei scapa de aceste stari.eu am 38 ani si de 2 ani ma chinui sa respect un program dar., si nu uita, sportul in nici un caz nu-ti va face rau.din 5 03 cand am scris prima oara abia acum mi-am dat seama ca sufocarea este de la lovitura asociata cu atac de panica.sunt curios ce parere ai?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: