Dupa o pauza de 15 ani am facut din nou alergodermie

11-01-2015
hasmic
Nu este medic/terapeut
hasmic
Dupa o pauza de 15 ani am facut din nou alergodermie. Timp de o saptamana am avut stari de greata si durere de cap, dupa care vreo 4 zile diaree, iar dupa ce am crezut ca sunt bine vreo doua zile, mi-a aparut alergodermia: pete rosii cu lichid pe corp si care se formeaza la cea mai mica atingere/frecare a pielii, cu dureri musculare.Medicul mi-a prescris dexametazona 5 fl, ziua Claritine si noaptea Xyzol.Mai iau clorocalcin si vit C, mananc doat telina, morcov, pastarnac, dovlecei fierti, orez, paine, branza dulce, iaurt si mere fierte. Beau ceai de trei frati patati. Boala este stationara.
Intrebarea este: ar trebui sa continui cu dexametazona, sau doar cu antihistaminice?
Ce alte sfaturi imi puteti da, eventual legate de investigatii ( sunt convinsa-cauza este in stomac, mai ales ca primul episod din viata l-am avut dupa ce am consumat hrana intr-o statiune, cand toti turistii au avut manifestari grave de toxiinfectie, mai putin eu, care am avut doar dureri de stomac'urmate de urticartie)
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Risc de alergii mai mic la copiii care își ronțăie unghiile sau sug degetul
  • Spălatul pe mâini - o altă perspectivă
  • Viaskin Peanut - plasturele care tratează alergia la arahide
  • Alergie sau răceală?
  • Un nou dispozitiv pentru detectarea rapidă a alergenilor alimentari
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • O nouă abordare de îngrijire a persoanelor care suferă de alergii
  •