dupa operatia de amigdalia am senzatie de voma

16-10-2009
irinuk@
Nu este medic/terapeut
irinuk@
buna, am 23 de ani, m-am operat pe 14 de amigdalita si incepand de azi (16) am senzatii de voma, nu prea pot sa mananc (mi-e frica). am luat si Metoclopramid si degeaba...
am inteles ca inghetata e doar un mit.
dar baie am voie sa fac? sau nu, ca sa nu racesc?
Daca ma puteti ajuta cu un sfat va multumesc.
3 comentarii
0
16-10-2009, ora 16:24
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
Salut! Si eu am operat amigdalele pe 13, am avut si eu senzatie de voma, chiar am vomitat: din cauza ca dupa operatie am inghitit putin singe, de inghetata am auzit si eu, dar n-am mincat asa cum medicul nu mi-a recomandat, dar cu toate ca am durei in git ma starui sa beau cit mai mult lichid, beau la fel pastile Etil-fort, care imi usureaza durerea.Cit despre baie am inteles ca se poate (doar pentru tine), insa sa nu racesti, mai bine mai asteapta.Si eu am 23 de ani, ma starui sa inving durerea, sa vorbesc si sa maninc, altfel ametesc si ma simt mai rau.
Numai bine si insanatosire grabnica
0
16-10-2009, ora 16:35
irinuk@
Nu este medic/terapeut
irinuk@
multumesc pentru raspuns.
am auzit ca sangele inghitit nu ar trebui sa faca probleme...si imi da si ameteli...
de inghitit pot asa, saliva ceai...de mancat mai greu...toate pana azi cu starea de voma si ameteala.
multa sanatate
0
16-10-2009, ora 19:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Îngheţata NU este doar un mit, are efecte vasoconstrictoare şi cicatrizante...dar este esenţial să o mănânci rece...de făcut baie NU ai voie minim 3-5 zile, dar părerile medicilor sunt împărţite, unii sunt de acord cu baia, dar sub formă de duş cât mai rapid, alţii nu etc.
În orice caz, dacă observi vreun semn sau simptom ciudat şi deranjant consultă-te cu medicul care a realizat amigdalectomia...bea 1 pahar cu apă pe oră, şi dacă te doare rău administreazp-ţi la sfatul medicului un antiinflamator nesteroidian/analgezic - sintetic (Marcofen sirop - 1 linguriţă de 3 ori pe zi, după masă), sau natural (ceai de coajă de salcie sau capsule cu extract din coajă de salcie, eventual, gemoderivat din salcie)...toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: