Dupa operatia de cataracta vede o puzderie de puncte negre

01-02-2011
lenny12345
Nu este medic/terapeut
lenny12345
Sora mea, in varsta de 58 ani a facut operatie de cataracta la ambii ochi.Dupa cea de-a 2-a operatie a constatat ca in campul vizual al celui de-al doilea ochi operat vede o puzderie de puncte negre.Medicul care a operat-o i-a spus ca acestea sunt flocoane din vitros si ca apar din cauza imbatranirii.Insa aceste flocoane au aparut imediat dupa operatie si numai la ochiul operat al doilea.La celalalt ochi, operat si el, inaintea acestuia cu 2 luni, nu vede nici macar un singur punct negru.
Pana sa se opereze vedea atat la primul cat si la al doilea ochi cateva puncte negre dar nu le lua in seama.Acum insa sunt prea multe si e suparator.In plus, la intuneric, uneori, fuge rapid o luminita.
Tin sa mai specific si ca vindecarea in cazul operatiei primului ochi s-a facut rapid si fara probleme dar la al doilea nici dupa 2 luni nu s-a produs.Acest ochi s-a mentinut rosu cam 6-7 saptamani si inca mai doare uneori, dupa mai mult de 2 luni.Nu i s-a recomandat nimic pentru o vindecare mai rapida.
Se gandeste ca s-a produs o schimbare in timpul operatiei, poate s-a spart un vas de sange sau altceva.
Spera sa existe o posibilitate de remediere.Va rugam sa ne spuneti ce este de facut.

Multumim!
6 comentarii
0
05-02-2011, ora 10:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Da, este posibil sa fie vorba despre o degenerescenta vitreana care nu a fost suparatoare in prezenta cristalinului opacifiat care impiedica vedere( mai cunoscute sunt modificarea degenerativa numita sinchizis scintillans ce se caracterizeaza prin prezenta de cristale de colesterol in vitros si care se poate manifesta cu prezenta de puncte stralucitoare in campul vizual si hialoza asteroida caracterizata prin prezenta de corpusculi asteroizi alcatuiti in principal din calciu si fosfor); modificarile degenerative pot fi unilaterale sau bilaterale ); in prezent, cristalinul fiind transparent, se percep si miodezopsiile; "Luminita" despre care vorbesti, se poate datora unei degenerescente tip sinchizis scintillans sau unei decolari posterioare de vitros( modificare degenerativa care debuteaza frecvent dupa 50 ani); si, sa nu uitam, ca postoperator poate apare si o complicatie infectioasa, uveita postoperatorie( este important examenul biomicrospic); pentru degenerescenta vitreana, iti recomand Vitreoxigen-1 cpr pe zi, cel putin 6 luni; daca miodezopsiile sunt foarte suparatoare, se poate face vitreoliza laser sau vitrectomie; numai bine
0
05-02-2011, ora 10:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: pentru diagnosticul unei hemoragii vitreene este important examenul vitrosului...
0
05-02-2011, ora 11:24
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Daca exista suspiciune de hemoragie vitreana, trebuie examinate cu atentie atat vitrosul, cat si retina; numai bine
0
06-02-2011, ora 14:24
lenny12345
Nu este medic/terapeut
lenny12345
Multumesc mult pentru raspunsuri!
As vrea insa inca o lamurire, intrucat locuim in provincie:analizele pentru vitros sau retina pot fi facute de un medic oftalmolog in policlinica sau e nevoie de aparatura mai complexa decat cea detinuta in policlinici sau in cabinete particulare mai putin dotate?
0
11-04-2012, ora 21:19
damiunsfat
Nu este medic/terapeut
damiunsfat
Buna, am 24ani, stau intre 6-10 ore la calculator, de vreo 6 luni sunt ca si intr-o continua stare de raceala, am inceput cu o racealea simpla, dupa aprindere de plamani, ca mai nou luni 09.04 sa aflu ca am sinuzita la un control ORL am fost azi la oftalmologie, pentru ca am observat de vreo 2-3 saptamani la ochiul stang ca imi apare pe fond de culoare deschisa punctulet sau 3 punctulete negru sau firisor negru care fug, doctorita mia spus ca poate sa fie din cauza unor infecti, sau din cauza ca am facut acuma mai nou o sinuzita, ma consultat cu un aparat cu o lumina puternica si mia zis ca nu a vazut nimic in neregula si nu e nimic grav, doar daca ar fi sa fie mai multe puncte la care am intrebat se pot vindeca? mia spus ca sunt cazuri la care se vindeca(trec punctele) sau sunt cazuri la care nu. Diagnostic: FLOCOANE DE VITROS si mia prescris 6 luni de Vitreoxigen care sunt cam scumpe peste 500ron! Nu ca nu merit, dar sa stiu ca au efect pentru ca si sa dai 500ron pentru a face vanzari nu prea mi se pare ok, ca nu imi stau bani pe garduri dar daca trebuie si e cu folos nu zic nu. Sunt indecis si nu foarte bine informat, plus ca am mai citi pe forumuri de alti pacienti care au urmat aceelasi tratament si nu au avut nici un efect. Am si eu un exemplu am fost la ortopedie cu probleme de articulatie la genunchi(se aude ca si cum ar scartai), am fost la 2 medici unu mia dat ceva proteza si ceva tratament, un al doilea fizioterapie si alt tratament, si nimic, am cheltuit bani fara efect, ba am ramas cu proteza. Ce imi sugerati sa fac? Sa incerc tratamentul? Sa mai consult un medic sa imi fac inca o parere?. Doresc un sfat ca si cum ati fi dvs in locul meu! Va multumesc anticipat sper sa primesc un raspuns. O seara buna si sanatate
0
21-07-2012, ora 11:33
emy77
Nu este medic/terapeut
emy77
Buna ziua.
Am 35 de ani si lucrez de foarte mult timp pe calculator, adica de la 19 ani. La inceputul acestui an am observat ca la ochiul drept mi-au aparut aceste flocoane (cam 4-5), sunt putine dar totusi ma ingrijoareaza. Acum pe timp de vara nu sunt prea pronuntate. Le observ mai bine iarna cand e zapada. Deci le de observ pe un fond deschis. Puteti sa-mi spuneti care e cauza aparitiei acestor flocoane? Am fost la medicul oftalmolog, nu mi-a facut fundul de ochi. M-a pus sa ma uit la un panou cu litere de la cele mai mari la cele mai mici. La literele marunte am gresit vreo 2. Mi-a acoperit apoi ochiul stang, iar la cel drept mi-a pus o lentila cu dioptrie. La fel a facut si cu cel stang. Dar cu lentilele cu dioptrie vedeam mai rau decat cu ochiul liber. Medicul oftalmolog mi-a spus ca n-am nevoie de ochelari cu dioptrie. Mi-a spus ca atunci cand stau la calculator, muschiul ochiului oboseste si ca din cand in cand sa mai fac un joc al ochilor, adica sa ridic privirea din monitor si sa privesc prin incapere. Mi-a spus de asemenea cand stau la calculator sa clipesc mai des pentru ca ochii sa se umidifice. Mi-a dat niste ochelari de protectie la calculator fara dioptrie dar cu lentile antireflex, iar ca tratament mi-a dat ptr. ca aveam si senzatia de usturime BLUE gel A solutie oftalmica cu hialuronat de sodiu 0.3% si aminoacizi. Pentru flocoane mi-a dat Vireoxigen 1 cps/zi timp de 6 luni. Nu am observat nici o imbunatatire. De curand vad ca a inceput si la ochiul stang sa-mi apara. Sunt aproape invizibile dar sunt. E posibil sa fie din cauza calculatorului?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.