dupa operatia de histerectomie, am osteoporoza

14-04-2010
cony55
Nu este medic/terapeut
cony55
buna ziua,
ma numesc cornelia, si am 54 de ani.In 1997, am fost operata de histerectomie totala, si mai tirziu prin 2007, diagnosticata cu osteoporoza.Am urmat tratament cu actonel, timp de un an, apoi mi-a dat timp de 2 ani bonviva, caci nu dadea randament atit de bun, iar in momentul de fata, mi-a schimbat tratamentul cu osseor, deoarece imi scazuse densitatea osoasa la nivelul coloanei vertebrale.NU am apucat sa iau inca acest tratament, deoarece pe 01 aprilie luasem bonviva, deci voi urma de la 01 mai, cite un pliculet de 2 gr.AM ciiti in prospect, ca pot aparea unele reactii adverse grave, si-mi este teama.Ce ma sfatuti sa fac, si ce parere aveti despre acest medicament?credeti ca ar fi mai bun aclasta?va multumesc
2 comentarii
0
14-04-2010, ora 11:04
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Toate medicamentele pt. osteoporoza distrug accelerat oasele si nu le repar. Dovada o aduceti aici insasi (nu sunteti singura) si nu o sa gasiti pe nimeni care sa se fi vindecat dupa aceste tratamente.

Medicamentele acestea sunt facute cu singur scop : de a fi vandute cat mai mult si de a aduce un profit cat mai mare si acest lucru se poate numai daca ele impiedica vindecarea !

Pacientul, increzator in doctor, le tot schimba, cand pe unul cand pe altul in speranta ca daca nu a ajutat primul va ajuta al 2lea. Insa ele sunt toate la fel !

Doctorii nu stiu ce dau si nici nu fac bilantul sa vada daca ajuta la cineva.

Doctorul care ti-a dat mai inainte bonviva sau osseor il va prescrie cu aceeasi nonsalanta si ignoranta la urmatorul pacient care ii va intra in cabinet. Desi nu a functionat la nimeni pana acum nu este in stare
sa realizeze acest lucru. Oamenii isi pierde oasele in fata ochilor doctorilor insa acestia nu sunt in stare sa vada nimic. Este o orbire profesionala. Insa nu exista ochelari pt. astfel de probleme de vedere.

Bilant, gandire, analiza rezultatelor nu exista in cabinetele medicale. Exista numai prescriere oarba.

Deja numele medicamentelor ar trebui sa va dea de gandit. Sunt nume sugestive si pacalitoare bine alese de echipe de marketing.
Bon-Viva -- a trai bine
Osseor - bun pt. oase.
Numai astfel de nume veti gasi. Marketing pur,. Pacaleala maxima.

Sunteti pacalita ca alte sute de mii de pacienti. Oamenii de azi sunt mai orbi ca o cartita cu ochelari de soare si legata cu o basma care sapa la 20 de metrii sub pamant.

Ca si iaurtul din reclame care este plin de zahar si chimicale si numai cu gust sintetic de capsuni tot asa si aceste medicamente: reclama goala.
Insa spre dauna oaselor, caci ele SCAD densitatea osoasa si au fost fabricate special pt. acest scop !
Daca ar stagna macar pierderea oaselor, insa nici macar aceste lucru nu se face.

In plus: metodele de depistare a densitatii osoase sunt eronate. Valorile sunt de asa natura ca sa faca din oameni fara probleme oamenic are au nevoie de Bonviva si Osscare. Cine credeti ca fabrica acele aparate si stabilesc valorile la care un om are "densitatea ososa scazuta" ?
Toti aceesi oameni care fabrica acele medicamente.

Daca vreti vindecare trebuie in primul rand sa fugiti de medicamentele chimice si sa mergeti la un medic homeopat.

Cu 3 remedii homeopatice de cate 6 lei fiecare va puteti repara oasele in cateva luni si asat in mod vizibil.
Acestea sunt Calcarea phoshorica CH9 (se suge o granula zilnic dimineata ), se suge o granula zilnic seera Silicea CH7. Din 2 in 2 zile la pranz Magnesium phoshoricum CH9.
Se face aste timp de 3 saptamani dupa care se ia numai dintrr-una pe zi, o zi Calcarea phosghorica, a doua zi Silicea, a trei zi Magnesium.
In plus faina d emei de la plafar zilnic cate o lingura pusa in ceva iaurt natural.
Si de 2-3 ori pe luna ciorba de picioare de vitel/vaca cu multe gelatina din oase.

Desteptati-va inainte sa va pierdeti de tot oasele !
0
14-04-2010, ora 19:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In combaterea si tratamentul osteoporozei exista 3 principii majore:
- alimentatie echilibrata, care sa contina atat proteine, lactate, legume si fructe. Absenta proteinelor, de exemplu in cazul regimurilor vegetariene, favorizeaza osteoporoza.
- mentinerea greutatii normale. Obezitatea determina si intretine osteoporoza.
- mentinerea unui tonus fizic echilibrat, prin miscare suficienta. Absenta miscarii nu stimuleaza mentinerea incarcarii calcice a oaselor (vezi cazul absentei gravitatiei la cosmonauti, care sunt obligati la multe ore zilnice de antrenament, in vederea combaterii osteoporozei).
Celelalte aspecte sunt discutabile si fara importanta practica.
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoporoza
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  •