dupa operatia de sinuzita maxilara?

82 comentarii 1 2 3
0
25-04-2014, ora 18:21
marius2929
Nu este medic/terapeut
marius2929
duna ziua, de ceva timp am nasul infundat, nu am gust si miros, mentionez ca nu am niciun fel de durere. am fost la medicul orl pentru investigatii. in urma controlului, acesta mi-a recomandat un computer tomograf la sinusuri. cu rezultatul CT nu am reusit sa revin la domnul doctor. Va rog pe dvs sa-mi spunei in cateva cuvinte diagnosticul.
Planseul osos al recesului alveolar al sinusurilor maxilare este intergu.
Mic hiatus de 3mm la nivelul peretelui medial al sinusului maxilar stang, partial permeabil, cel mai probabil ostium secund ( de corelat cu antecedentele)
Ingrosare de mucoasa cu aspect pseudopolipoid, la nivelul ambelor sinusuri maxilare, circumferential, cu grosime maxima de 17 mm.
Jumatatea dreapta a sinusului sfenoidal, aproape toate celulele etmoidale si sinusul frontal ( hipoplazic) sunt complet obstruate, fara a se putea diferentia ingrosarea de mucoasa de retentia fluida ; restul celulelor etmoidale prezinta mucoasa ingrosata circumferential.
Mica ingrosare focala de mucoasa, de10/5 mm, la nivelul unghiului antero-extern al jumatatii stangi a sinusului sfenoidal.
Absenta pneumatizarii apexului mastoidian bilateral ; restul cavitatilor otomastoidiene normal pneumatizate si aerate.
Ingrosare de mucoasa la nivelul ambelor cornete nazale mijlocii, acestea venind in contact cu septul nazal pe o lungime de 14mm cranio-caudal, meaturile nazale mijlocii fiind obstruate prin formatiuni polipoide care se extind inferior si medial, ajungand in contact atat cu baza cornetelor nazale inferioare cat si cu septul nazal.
Hipertrofia cornetului nazal inferior stang, ramanand aerat doar un fin lizereu periferic.
Va multumesc.
0
07-05-2014, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de o persoana cu probleme la tractul digestiv, intetine si cu risc alergic, intoleranta la anumite produse /posibil lactoza/ care a dus la ingrosarea mucoaselor si cresterea polipilor ( lactatele sunt un produs hormonal de crestere)polipii blocheaza accesul aerului catre zona olfactiva si de aici lipsa mirosului
numia un medic ORL.. care vede si nasul o sa se pronunte daca se merita incercat tratamentul sau trebuie operat nasul si polipii
0
11-08-2014, ora 15:14
ricainpuscatu
Nu este medic/terapeut
ricainpuscatu
Buna ziua dl.doctor! Cu speranta ca va veti opri pret de cateva minute, pe acest comentariu, va multumesc anticipat!Pe scurt, este vorba despre o sinuzita maxilara stanga, netratata timp de multi ani.Lipsa totala miros.Diagnostic de trimitere;rinosinuzita maxilara.Rezultat CT ;importanta ingrosare cu aspect pseudopolipoid a mucoasei sinusului frontal drept, a versantului medial si inferior al sinusului frontal stang, a celulelor etmoidale bilateral, a ambelor sinusuri maxilare =grosime maxima 26 mm de partea stanga=asociind discrete modificari osteo sclerotice la nivelul versantilor ososi sinusali;discreta ingrosare a mucoasei sinusului sfenoidal, cu acumulare mixta intrasinusala de partea dreapta;modificarile descrise prezinta aspect CT compatibil cu modificari inflamatorii in diferite stadii de evolutie.Usoara deviere catre dreapta a septului nazal-cu 4 mm=asociind prezenta unui pintene osos pe versantul drept al acestuia.Imagini polipoide localizate predominant la nivelul meaturilor nazale mijlocii bilateral, de maximum21/8 mm de partea stanga.CREDETI CA POT SCAPA FARA OPERATIE? Am extrase doua masele de pe partea sinusului maxila stang- una acum cativa ani, cealalta acum 4 zile, ambele cariate=Sunt alergic si la fan polen etc. In asteptarea raspunsului d=voastra, va doresc o zi buna !
0
20-08-2014, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate c red ca e cazul de intgerventie cat mai urgent
0
06-02-2015, ora 13:13
stammi
Nu este medic/terapeut
stammi
Buna ziua. Ma numesc Stamate Eugen si acum cativa ani m-am operat de cornete la d-voastra, diagnosticul fiind rinita alergica cronica si dependenta de Bixtonim.Initial am avut o perioada foarte grea, in care nasul nu se mai desfunda nici cu Bixtonim, apoi am renuntat total la aceste picaturi timp de cativa ani, perioada in care m-am simtit alt om. Dar, de cateva luni, am revenit iar la Olinth si pun in fiecare zi si seara mai ales. Ce pot sa fac? O noua operatie?
0
06-02-2015, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.da.. se poate interveni inca odata pe cornete.. DAR
2 cu siguranta.. cauza problemelor este la distanta
la nivelul tractului digestiv, Tine de regimul alimentar care NU este tocmai corect
3 nu imi mai amintesc.. am vorbit despre produse alimentare care trebuieau evitate????
4 faceti rost de un aparat de aerosoli...
in care se pune 5 pic de ser.efedrinat+ 0, 5 ml de dexametazona + 5 ml de ser.fiziologic... se fac sedinde dimineata si seara (5 zile)
se curata mucoasa nazala cu QUIXX soft..2 puf din 4 in 4 ore
pe nasul curat se aplica COLARGOL 1% cate 2 pic la 8 ore 10 zile
5 in acest timp
renuntam la Toate lactatele, reducem cantitatea de carne si dulciuri
renuntam la fructele citrice, otet, lamaie..
folosim multa apa plata, ceai de matasa de porumb si de Urzica ( sau tinctura)
1
10-04-2016, ora 12:59
ctbv
Nu este medic/terapeut
ctbv
buna ziua.
istoric:
1. acum 2 ani, (54 ani) pe diagnostic de sinuzita maxilara unilateral chistica, rinita cronica hipertrofica, am fost operata la sinusul stang de un chist cat o minge de ping-pong(am vazut-o!). relativ urmarita post operatoriu.
2. anul trecut, in toamna, cand nu mai puteam sa respir deloc si aveam nasul infundat permanent, dupa un alt control orl, la alt medic, am fost operata de deviatie de sept nazal si concha bullosa stanga.
urmarita post operator ok.
mi-am controlat si refacut lucrarile dentare superioare, deoarece la radiografie s-au vazut caciulite de puroi la varful canalelor, care au fost atunci tratate punctual.
3. dupa vreo 3 luni, din nou am inceput sa am probleme la respiratie si si am nasul infundat mai ales noaptea; simt o jena permanenta in sinusul stang.
am facut un c.t. iar rezultatul este: "prezenta de material dens parafluid la nivelul celulelor etmoidale anterioare si posterioare, mai exprimat pe partea stanga; lama papiracee integra; leziune densa parafluida cu dimensiuni de aprox 7 mm, situata la nivelul unghiului superointern al sinusului maxilar stang; transparenta normala sinusuri sfenoidale, maxilare si frontale".
SUNT DISPERATA!
nu stiu ce sa mai fac si incotro sa o iau.
multumesc anticipat pentru sfat.
0
12-04-2016, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate face o interventie Endoscopica pe sinusul etmoid si maxilar .. in clinica ORL.. spital Universitar
0
19-07-2016, ora 22:22
dtanase
Nu este medic/terapeut
dtanase
Buna ziua, am trecut si eu prin doua operatii de sinuzita maxilara. Infectia mi-a aparut de la o ciuperca, localizata pe partea dreapta maxilara - bineinteles ca a produs si cateva zone de infectie, etc. Ambele operatii au decurs ok, doar ca dupa prima am facut infectie intra-spitaliceasca, in scurt timp, si a trebuit sa ma operez din nou pentru a nu risca nimic. A doua operatie a fost mai dura, deoarece a trebuit sa taie interiorul obrazului cam accentuat (nu mai ajung cu limba in curbura), deoarece tesutul era afectat de infectia ce imi aparuse. Buuun. Asta s-a intamplat in 2014. Pentru o vreme nasul mi-a tot fost blocat pe nara dreapta, eu avand si o deviere de sept chipurile rezolvata la Medlife (in realitate rezolvata doar partial). Intre timp nara cu pricina s-a deblocat de la sine (cred) si deja respir cel putin 60% pe nara dreapta.
Intrebarea mea are legatura cu post operatorul si inca nu am gasit pe cineva sa imi dea o potentiala explicatie. Dupa operatia 1, mai mult decat sensibilitate langa canin nu simteam, dar dupa operatia 2 am o senzatie ciudata cand trag aer pe nas - de parca aerul m-ar "racori" la radacinile dintilor, iar gingia deasupra intregii danturi pe partea dreapta este un pic mai sensibila. Pur si simplu e dificil de explicat in cuvinte, dar ai zice ca imi circula aerul prin carnea obrazului (fara ca acesta sa se umfle/miste cand respir). Acelasi lucru il simt si cand urc la altitudine, parca mi s-ar contracta fin ceva sub obraz. Mi-am tot facut radiografie la radacina dintilor si nu este nimic ciudat, dintii sunt la fel de duri, nu am scurgeri bucale sau nazale ciudate, sange din nas scot cateva firicele fine cand racesc mai puternic (in rest deloc).
Din experienta dvs ati mai intalnit asa ceva? Face parte din "normalul" post operator?

PS: Ah, ar mai fi ceva, daca strig la cineva la distanta imi "vibreaza" interiorul obrazului.

Va multumesc anticipat.
0
21-07-2016, ora 09:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt simptome firesti.. post operator... este afectata anatomia normala a zonei..si asa ramane
pentru nas este bien de folosit Rinopanteina spray sau Ung. care hidrateaza bine mucoasa
pentru cavitatea bucala.. apa de gura stomatologica dupa fiecare masa
in rest...dupa simptome..consult ORL si stomato
0
07-11-2017, ora 23:21
SimoSimona
Nu este medic/terapeut
SimoSimona
Buna seara.Am o sinuzita de vreo 2 ani. De câteva luni, in fiecare zi elimin niste secreții.Am făcut o tomografie computerizată la sinusuri, și acum câteva zile și o endoscopie.Diagnostic - sinuzita polipoasa pe dreapta.La endoscopie a trebuit sa ma a aspire putin din cauza secretiei de pe dreapta, si nu s-a vazut prea multe din cauza polipului.Mentionez ca am si o mica a deviație de sept.De la orl am fost trimisă direct să mă operez, după un tratament de 7 zile cu cefuroxima. Sincer, îmi e teama de operatie, pentru că am înțeles că în 90% din cazuri, revin problemele la sinusuri.Si în același timp știu că infecția poate urca. Va rog, spuneti-mi ce ar fi indicat sa fac.
0
08-11-2017, ora 00:22
dtanase
Nu este medic/terapeut
dtanase
Nu sunt doctor, ci doar pacient trecut prin operatie de deviatie de sept si ulterior sinuzita maxilara. Problemele pot reveni, dar nu chiar in 90% din cazuri, ci mai putin - la mine au revenit dintr-un motiv stupid, fara nici o legatura cu sinuzita in sine, ci pentru ca a fost uitata o bucatica de pansament infim de mic, iar eu am facut reactie alergica la ea, si a trebuit sa ma re-operez.
Iti pot spune ca operatia in sine pentru tine va fi complet lipsita de probleme, dar recuperarea va fi un pic cam enervanta primele doua saptamani.
Ca dureri - nu cred ca o sa ai, nici daca esti mai sensibila de fel. Singurul moment cand e mai ciudat (si iti spun doar ca sa fii tare la acel moment) este scoaterea meselor - ustura/frige diferit de la caz la caz, dar senzatia e ciudata rau :) - oricum dureaza cam 20-30 secunde
Nu ezita sa faci operatia daca trebuie - e spre binele tau.
0
08-11-2017, ora 11:08
SimoSimona
Nu este medic/terapeut
SimoSimona
Mulțumesc mult de răspuns!
0
17-11-2017, ora 12:24
SimoSimona
Nu este medic/terapeut
SimoSimona
Buna ziua, as dori si eu sfatul unui medic.
Am o sinuzita polipoasa pe dreapta, am facut 3 punctii, urmeaza a 4-a.Urmez tratament cu augumentin, sinupret si metronidazol 10 zile, si urmeaza sa mi se trateze si cariile dentare.Doresc sa stiu daca e posibil sa scap de operatia pentru polip, sau daca este vreo metoda prin.care acesta se poate retrage.Multumesc.
0
17-11-2017, ora 14:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 polpii nu se retrag singuri niciodata
2. polipii cresc pe un fon alergic la personele cu intestine intoxicate.. de la alimente alergene, lactate, mezeluri..s.a gasiti pe Google
0
17-11-2017, ora 17:32
SimoSimona
Nu este medic/terapeut
SimoSimona
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.Prin urmare, daca polipii nu se retrag, mai are rost sa fac punctii?
0
17-11-2017, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect
o interventie endoscopica pe sinus.. rezolva problemele
0
05-12-2017, ora 09:25
mariadiadidi
Nu este medic/terapeut
mariadiadidi
Buna ziua, dl doctor, pentru secretiile verzi la copii, mentionez ca are 3 ani copilul, ce pot sa ii mai fac? aspiram cu batista bebelusului si duonazal spray ne-a dat doctorita, cate 1 puf in fiecare nara de 3 ori pe zi.


Eu port proteza auditiva, asa mi s-a recomandat de 10 ani deja, dar vreau sa va intreb daca nu cumva s-ar mai putea face ceva in privinta asta. Hipoacuzie bilaterala, acesta este diagnasticul meu. Nu am mai facut o audiograma demult, de cand port aparatele.


Multumesc!
0
04-05-2018, ora 14:28
Ana -Maria 1
Nu este medic/terapeut
Ana -Maria 1
Buna ziua.Am si eu i problema nu ai am miros si gust de 1 luna am făcut tratament cu zinnat apoi klacid.augmentin.nasonex.xyzal sinupret degeaba.dimineața cand ma trezesc am secreti galbene doar cand suflu pt prima oară nasul apoi sunt abundente dar incolore.Pe tot timpul zilei nu mai am mucozitati dar am presiuni la nivelul fetei frontal
Am fost si am făcut tomograf
Rezultatul este: sistem ventricular sistemică.cu dimensiuni normale situat pe linia mediană.
Fara procese expansive intracerebrale.
Opacifierea omogena a sinusirilor frontal.sfenoidale si maxilara bilaterale;densitate cuprinsă între 20 și 40UH.Ingrosarea mucoasei sinusului stang.
Ușoară deviatie spre stanga a dreptului nazal.
Mastoide normale
Va ro sa imi spuneti ce ar fi de facut
Mulțumesc frumos.!
0
05-05-2018, ora 08:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Consult Orl
0
06-05-2018, ora 20:11
Ana -Maria 1
Nu este medic/terapeut
Ana -Maria 1
Mulțumesc frumos.
0
29-04-2019, ora 08:00
Matei89
Nu este medic/terapeut
Matei89
Buna diminiata domnule doctor am si eu o problema, chiar acum sunt internat intrun spital din germania operat de sinuzita, operatia am avuto saptamana trecuta miercuri de la ora 12 pana la ora 16. Dupa operatie mam simtit foarte slabit nu puteam sa stau ridicat, insa a doua zi diminiata am fost chiar bine, la ora 8 am fost la vizita, medicul mia scos tampoanele nazale si mia curatat nasu, toata ziua am fost foarte bn, apoi a venit noaptea nu am putut sa dorm deloc din accea noape si pana azi nu cred ca am dormit 8 ore. si nu am pofta de mancare deloc, fac febra 38.8 a fost cea mai mare. primesc de 3 ori pe zi perfuzii cu antibiotic insa febra doar coboara pentru scurt timp. am intrebat de ce am febra si mi se spune ca, cauta antibioticul care lucreaza adica nu stie ce antibiotic este nevoie. Ce este de facut.
Adaugă un comentariu / răspuns
82 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •