dupa operatie otoscleroza

27-06-2012
gaby35
Nu este medic/terapeut
gaby35
buna, as dori va rog un raspuns la o intrebare, in urma cu 2 ani am fost operat de otoscleroza la ureche mi s-a pus un piston de teflon, operatia a reusit dar am inteles ca nu am voie sa trag cu arma, subliniez ca sunt militar, in acesti 2 ani nu am mai tras cu arma dar anul acesta avem niste trageri cu tunul, va rog sa-mi spuneti ce as putea face deoarece trebuie sa particip direct la aceste trageri, va multumesc
4 comentarii
0
28-06-2012, ora 06:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa pui dopuri in urechi..si casti de protectie
sa tii gura deschisa in momentul tragerii
0
06-07-2012, ora 13:28
botas adriana
Nu este medic/terapeut
botas adriana
am un baiat de 9 ani si a fost diagnosticat cu perforatie post traumatica timpan drept. si nu am primit nici un tratament doar sa asteptam sa vedem daca se vindeca singur.ce am de facut sa astept sau sa mai cer si alta parere
0
06-07-2012, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca perforatia este recenta.. este foarte important sanu ajunga apa in ureche.. mult timp.. pana la urmatorul consult ORL 2-3 saptamani.. unde o sa stiti daca sa inchis perforatia sau trebuie sa se pazeasca de apa toata viata
0
21-07-2015, ora 18:27
Jhosephina
Nu este medic/terapeut
Jhosephina
Buna ziua Dr. Valeriu!

Va rog, as avea nevoie de un raspuns de specialitate. Acum 11 zile am fost operata de otoscleroza la urechea dreapta (stapedotomie cu piston de titan). 7 zile dupa operatie m-am simtit f bine, fara dureri, ameteli, auzul se imbunatatea treptat. Sambata trecuta mi-a dat jos bandajul si am auzit foarte bine!

Totusi, duminica a inceput usor sa ma doara urechea, lobul urechii, cartilajul, spatele urechii, tampla, capul, partea dreapta a gatului si evident in interiorul urechii simteam dureri intermitente si imi auzeam pulsul inimii. Luni dim m-am prezentat urgent la Dr. care m-a operat si mi-a spus ca este o congestie pe tract si sa iau nurofen 400mg 2/zi. Totusi, de luni dimineata durerea s-a intensificat ingrozitor, noaptea trecuta nu am dormit decat 3 ore, mi-am luat chiar o doza extra de nurofen si algocalmin dimineata la 5. Dupa algocalmin durerea s-a diminuat mult si am putut dormi pana la 10am cand m-am trezit iar in dureri. L-am sunat pe Dr. si mi-a zis telefonic sa iau augumentin de 1000mg.

Nu intelg de ce au aparut aceste dureri, ma simteam excelent sambata (ziua in care Dr mi-a facut examinarea si schimbat pansamentul) ca apoi duminica sa se instaleze durerile astea. Cum poate fi explicata cauza acestor dureri? (Am urmat intocmai regulile care trebuie urmate postoperator).

Mentionez ca am o deviatie de sept pe partea dreapta, inainte de operatie Dr. mi-a spus ca era bine sa fi fost rezolvata deviatia, totusi a decis sa ma opereze. Sa fie aceasta deviatie de sept care a condus la congestie? Citind pe internet, dupa simtomatologie (durere, scaderea auzului, dar FARA febra sau secretii) m-as incadra la otite medii... sa am otita favorizata de deviatia de sept? De zeci de ani nu am mai facut asa ceva.

Ce impact au aceste congestii (sau otite) asupra operatiei de otoscleroza?

Am citit pe site-urile de specialitate ca se poate ajunge la perforarea timpanului...
Abia joi dim sunt chemata la control (pana atunci Dr. nu lucreaza), as vrea sa inteleg ce mi se intampla si daca nu cumva este necesar sa ma vada un medic maine in cazul in care durerile nu cedeaza.

Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: